כמה מניפולציות תעשה עלינו מערכת הביטחון לפני שתיקח עוד מהתקציב

כל מי שמכיר את תקציב הביטחון יודע שהבעיה בסיפור שמציג לנו משרד הביטחון - עם סיוע לא קטן ממשרד האוצר - היא שתקציב הביטחון הוא לא באמת 52 מיליארד שקל

זהבה גלאון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הפוליטיקה הכי נלוזה היא זו של המספרים. זוהי הפוליטיקה הכי נלוזה, כי מספרים נתפשים כאמינים, במיוחד כשהם יוצאים מפיותיהם של אנשים בחליפות וגנרלים במדים. למעשה, בישראל של 2014 המספרים משמשים כלי שבעזרתו משקרים את הציבור פעם אחר פעם.

הדבר נכון שבעתיים כשהדיון הוא על תקציב הביטחון. "משרד הביטחון מבקש תוספת של 16–18 מיליארד שקל לתקציבו הנוכחי, שמסתכם ב–52 מיליארד שקל". נשמע הגיוני. היתה מלחמה, יש עלויות לא פשוטות שנופלות על מערכת הביטחון. צריך תוספת תקציב. יאללה, איפה חותמים?

הכוונה היא לא לזלזל בכך שמבצע צוק איתן עלה לצה"ל הרבה כסף. זה ברור. השאלה היא אם הכסף צריך להגיע שוב מחשבון האוכלוסיות המוחלשות, או שאולי מתוך תקציב משרד הביטחון עצמו. כמה מניפולציות יעשו עלינו הביטחוניסטים לפני שייקחו לעצמם עוד נתח מעוגת התקציב?

שר האוצר יאיר לפיד ושר הביטחון משה (בוגי) יעלוןצילום: אמיל סלמן

כל מי שמכיר את תקציב הביטחון יודע שהבעיה בסיפור שמציג לנו משרד הביטחון - עם סיוע לא קטן ממשרד האוצר - היא שתקציב הביטחון הוא לא באמת 52 מיליארד שקל. הוא אף פעם לא היה 52 מיליארד שקל בשנים האחרונות. אולי איפשהו, מתישהו, פקיד אוצר ונציג משרד הביטחון, שרצו להשתיק את הביקורת, אמרו שתקציב הביטחון הוא 52 מיליארד שקל, אבל בעולם האמיתי, מערכת הביטחון לוקחת כל שנה הביתה כ–70 מיליארד שקל.

הטריק ידוע ופשוט: התקציב מתחיל ב–52 מיליארד שקל. ועדת הכספים מעבירה עוד 12 מיליארד שקל, ומשרד הביטחון חורג מהתקציב בעוד 4 מיליארד שקל. ב–2012 הגענו בדרך זו לתקציב של כ–67 מיליארד שקל. ב–2013 הגענו בדיוק כך לתקציב של כ–68 מיליארד שקל. 30% יותר מה–52 מיליארד שאתם התחלנו. תגידו לי איזו חברה, גוף ציבורי או עמותה היו שורדים אם היו דורשים תקציב של 30% יותר? התשובה ברורה: הדרישה הזאת אינה טעות או הפתעה, כי משרד הביטחון יודע שיהיו לו כל שנה 70 מיליארד שקל. ככה זה הולך מדי שנה.

משרד הביטחון רוצה עוד 18 מיליארד שקל ב–2015. כלומר, המשרד מבקש שהתקציב האמיתי שלו יהיה 85 מיליארד שקל. במלים אחרות: שכל שקל חמישי שהמדינה מוציאה יילך לביטחון.

משרד הביטחון חייב להבין שהכסף לא גדל על העצים. הוא חייב להשתמש ברזרבות שהוא אוגר, יותר מ–6 מיליארד שקל ב–2013. הוא גם חייב להתייעל ולהיות שקוף יותר. הגישה שבה תקציב הביטחון הוא קופסה שחורה היא אסון לדמוקרטיה הישראלית. היא מונעת מהממשלה לפתח מדיניות חברתית אמיתית, להשקיע בחינוך, בבריאות וברווחה. מערכת הביטחון צריכה להיות מודעת למגבלות הכוח לא רק בשדה הקרב, אלא גם בקרב על התקציב.

הכותבת היא יו"ר מרצ,
 חברת ועדת הכספים 
והוועדה המשותפת לתקציב הביטחון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker