הסודות של "סיקרט" עלולים להתגלות

המשתמשים עשויים למצוא עצמם עוברים מזירת ההשמצות לזירת המשפטית

עו"ד צבי גלמן

בשבועות האחרונים נראה כי אפליקציית "סיקרט" בדרך להיות חביבת הקהל הבאה. לאלה מכם ש"ישנים בעמידה" ולא עומדים בקצב הטכנולוגי, נעדכן כי "סיקרט" היא אפליקציה חדשה הלוקחת את הרשתות החברתיות צעד קדימה, לעולם חושפני ואלים יותר. הרעיון המרכזי בסיקרט הוא בכך שדמות המשתמש נותרת אנונימית לגמרי וכביכול, לא ניתנת לזיהוי. בדרך זו יכול הגולש להתבטא בצורה משוחררת ופתוחה, וכמקובל במקומותינו - גם לגדף ולקלל באופן חופשי.  

בשבועות האחרונות זוכה האפליקציה לקצב הורדות מסחרר, באזז מטורף ומשותפים בה הרבה סיפורים צהובים ואנונימיים, נכונים או לא נכונים, הנכתבים להם באין מפריע ובאנונימיות בין קהל החברים של הגולשים.

ואולם, במקום בו מצוי יתרונה הגדול והחידוש של האפליקציה, שם גם טמונה הסכנה הגדולה ביותר. הגולשים בסיקרט מאמינים שהם נמצאים מאחורי קיר בטון מוגן. מאחורי קיר זה, הם חופשיים לכתוב כל מה שהם רוצים, על מי שהם רוצים, גם על חבריהם הטובים, בתחושה שאיש, לעולם, לא יגלה כי הם היו אלה אשר רשמו את המחמאות, או לחילופין את דברי הבלע הקשים. לגולשים אלה עליי לבשר: בקרוב מאוד חלקכם עשויים להבין כי קיר הבטון שחשבתם שמגן עליכם, אינו אלא אחיזת עיניים שתקרוס אל מול הצו המשפטי שיורה לסיקרט לחשוף את זהות המשתמשים המשמיצים והמכפישים.

האפליקציה הגיעה גם לישראל, ותחילה הסעירה את סצנת ההיי־טק המקומית

עוד בימים בהם המדיום האינטרנטי והרשתות החברתיות היו ישויות נפרדות לגמרי מהחיים האמיתיים, קבע בית המשפט כי במקרים של הכפשה קשה ומתמשכת, יש לחשוף את זהותו של אדם אשר ביצע עוולת לשון הרע באינטרנט. כיום, הבדלים אלו הולכים ומטשטשים ונראה כי בית המשפט ממעט להבחין בין עוולת לשון הרע שנעשתה בעולם האמיתי, לכזו שנעשתה במרחב "האינטרנטי". עובדה זו צפויה לשמש כמכשול משמעותי ליכולתם של בעלי האפליקציה להבטיח לכם, המשתמשים, "אנונימיות".

הגולש התמים סבור כי הוא יכול לגדף אנשים ולומר כל מחשבה שעוברת בראשו, עם או בלי ביסוס במציאות מבלי לשאת באחריות, אולם לא כך הדבר. בחלוף הזמן, יצטברו יותר ויותר מקרים בהם אנשים נפגעו מאמירות פוגעניות שנכתבו בסיקרט. מצב לפיו בפוסט ב"סיקרט" נכתב כי "ישראל ישראלי הוא פדופיל" או ש"ישראל ישראלי גנב מכל המקומות בהם הוא עבד" - טומן בחובו נזק אדיר ארוך ומתמשך לו, למשפחתו ולפרנסתו. על כן, בניגוד להכרזתה של האפליקציה על "אנונימיות מוחלטת", אנו דווקא צופים פניות הולכות וגוברות של "נפגעי סיקרט" לבתי המשפט בבקשות להורות על חשיפתם של הגולשים שכתבו את האמירות הפוגעניות. למיטב הבנתנו המשפטית, במקרים בהם בתי המשפט יזהו "חציית גבול", הם יענו לבקשות ויורו על הסרת האנונימיות המדומה.

התכתבות שגרתית ב"סיקרט"

נראה כי הטכנולוגיה החדשה רצה מהר מדי אל מקומות שלא תוכל להתקיים בהם. יצירת רשת חברתית בה כל אדם יכול לומר מה שעולה על רוחו, אף שהיא מתאימה לקצב התפתחות העולם והדרישה האנושית הבלתי פוסקת לריגושים קיצוניים ובוטים יותר, אינה מתיישבת עם הכללים המשפטיים הבסיסיים החלים כיום.

לכן, בינתיים, ועד שהחוק או האפליקציה ישתנו, מוטב כי משתמשי סיקרט יאמצו את כלל האצבע: "סוף מעשה במחשבה תחילה". בהחלט כיף ונחמד ליטול חלק בטרנד החדש שכובש את ישראל והעולם, אולם תחושת הביטחון שסיקרט מספקת לגולש היא מדומה ומרמה. במידה וגולשים לא יבינו זאת, הם עלולים למצוא את עצמם עוברים מזירת הרכילויות וההשמצות לזירת ההתגוששות המשפטית.

הכותב הינו שותף בכיר וראש תחום לשון הרע במשרד עו"ד אריאל שמר ושות'

עו"ד צבי גלמןצילום: יונתן בלום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker