מנהלי אלביט הדמיה צריכים להחזיר 
את שכרם המופרז לקופת החברה

עלות השכר המופרזת היא תוצאה של זלזול גמור בכספי ציבור, תוך הפגנת ממשל תאגידי ירוד ■ כיום ברור שמנהלי אלביט הדמיה לא ניחנו בכישרון ניהול שדורש תגמולים דמיוניים, שהרי החברה קרסה בגלל ניהול כושל

רמי פרידמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רמי פרידמן

ממשל תאגידי בהגדרתו הוא מכלול התהליכים, המנהגים, החוקים ומבני הבקרה שלפיהם מתנהל ומבוקר תאגיד או ארגון וחברות עסקיות. ממשל תאגידי מגדיר גם את היחסים בין נושאי הסיכון השונים ואת יעדי המשילות של הארגון. עד כאן הגדרות יבשות וברורות.

חמשת הבכירים בחברת אלביט הדמיה, שקרסה להסדר חוב ענק (כולל מחיקת 1.5 מיליארד שקל והפיכת אג"ח למניות, תוך כדי ויכוחים סוערים עם הנושים והבנקים, בראשות בנק הפועלים), קיבלו שכר של 16 מיליון שקל ב-2013, בזמן שהחברה היתה במצב עסקי חמור. מוטי זיסר, מנכ"ל החברה ונשיאה, קיבל שכר בעלות של 2.5 מיליון שקל. עלות השכר של שמעון יצחקי, יו"ר הדירקטוריון, היתה 3 מיליון שקל.

דודי מכלוף, מנכ"ל זרוע הייזום, קיבל שכר בעלות של 4.6 מיליון שקל, ורן שטרקמן וירון כרמון קיבלו שכר בעלות של 2.5–3.5 מיליון שקל. חשוב להבהיר שהשכר שולם בתקופה שבה נוהל משא ומתן להסדר חוב, ואלביט הדמיה הציגה הפסד עצום של 1.5 מיליארד שקל בשל שערוך נכסים והוצאות מימון - נושאים שהם באחריות ההנהלה המתוגמלת.

לא ברור מה החליטו חברי הדירקטוריון העצמאיים, צבי טרופ ודוד רובנר, כשהתחילו דיוני השכר, אם היו כאלה. גם אם הדירקטוריון לא פצה פה, למרות מצבה הקריטי של החברה, והשכר אושר כדין - איך העזו לאשר? במיוחד שזמן קצר לאחר התשלום הגיע הסדר חוב עם תספורת של 70% מתוך חוב של 2.5 מיליארד שקל.

מוטי זיסרצילום: מוטי קמחי

עלות השכר המופרזת היא תוצאה של זלזול גמור בכספי ציבור, תוך הפגנת ממשל תאגידי ירוד. כיום ברור שמנהלי אלביט הדמיה לא ניחנו בכישרון ניהול שדורש תגמולים דמיוניים, שהרי החברה קרסה בגלל ניהול כושל. רשות ניירות ערך חייבת, בשם הממשל התאגידי, בשמם של משקיעים שמחקו את מרבית כספם ובשם תקינות הפעילות בשוק הון משוכלל, לבטל מיד את השכר ולדרוש להשיב את חלקו לקופת אלביט הדמיה. המקרה של אלביט הדמיה משדר זלזול גמור בציבור, השמדת ערך של אלביט הדמיה ומתן פרס למנהליה, בצורת שכר חסר היגיון.

הכותב הוא מרצה במרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה והיה נציב שירות המדינה והממונה על השכר באוצר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker