החוק שעלול למחוץ את האזרח הקטן - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

החוק שעלול למחוץ את האזרח הקטן

על המחוקק להפנים כי אמנם המלחמה בהון השחור היא מוצדקת, אך הרציונל מאחורי חוק איסור הלבנת הון אינו מתאים לעבירות מס

2תגובות

בקרוב עומדת הכנסת לחדש את הדיונים בהצעת החוק "העמקת גביית המסים והגברת האכיפה", שהופסקו בשנה שעברה בשל הפניית המשאבים של שר האוצר לכיוון פתרונות מיסוי אחרים - כמו הטבת מע"מ לדירה ראשונה והגבלת השימוש במזומן. מטרת הצעת החוק היא לצמצם את היקף העלמות המסים בישראל ולהגביר את המלחמה בהון השחור שמקורו בעבירות מס, באמצעות הגדרה של עבירת המס כעבירה על חוק איסור הלבנת הון ("עבירות מקור").

בחוק איסור הלבנת הון מוגדרות "עבירות מקור" כרשימה של עבירות חמורות, בהן עבירות סמים חמורות, סחר בלתי חוקי בנשק, זנות, הימורים ושוחד. רכוש שמקורו על פי החשד באחת מהעבירות החמורות האלה, או שהופק בעקבות עבירת מקור מכונה "רכוש אסור". כאשר אדם מנסה להלבין את הרכוש האסור, ולמעשה להסוותו ולהופכו לרכוש לגיטימי, הוא עובר עבירת הלבנת הון קלאסית – הלבנת ההון שחור.

אלא שהחוק במקורו נועד להילחם בארגוני הפשע הכבדים, ולא באזרח הקטן. לכן נכללו בו עבירות חמורות בלבד וכלים חמורים מאוד למלחמה בהן. בניסיון להכניס את עבירות המס לתוך חוק איסור הלבנת הון מנסה רשות המסים - במה שבעיני מהווה חריגה גדולה ממטרת החוק - להפעיל אמצעים דרקוניים ביותר על עברייני מס, שעלולים להביא לפגיעה קשה ובלתי מידתית באזרח הקטן. הדבר דומה לניסיון להרוג זבוב עם תותח.

אמיל סלמן

אחת המשמעויות הקשות של הכללת עבירות מס רגילות כעבירות מקור, נובעת מהעובדה שלעבירות הכלולות בחוק איסור הלבנת הון לכאורה אין התיישנות. משכך, גם אם עבירת המס נעברה לפני 30 שנה והופק ממנה רכוש, הרי שאותו רכוש יישאר לנצח "רכוש אסור" לפי חוק הלבנת הון.

בעיה נוספת היא הבינלאומיות של החוק. לאור מטרות החוק לאיסור הלבנת הון, חוקקו אותו כחוק בינלאומי, ונקבע כי עבירת הלבנת הון תיחשב גם כזאת "שנעברה במדינה אחרת - ובלבד שהיא מהווה עבירה גם לפי דיני אותה מדינה", כלומר ניתן יהיה להעמיד לדין בישראל באישום של עבירת הלבנת הון, גם אם עבירת המס בוצעה במדינה אחרת.

בנוסף, חוק איסור הלבנת הון חל על "מחזורים" ולא על "רווחים", ולכן כאשר יופעל החוק על אדם או חברה, יוקפאו כל נכסיהם לפי המחזורים, כך שכל חשד לעבירת מס עלול יהיה למוטט את כל עסקיהם של אותם אדם או חברה, גם אם מדובר בחברות עם מחזורים גדולים ורווחים קטנים.

על המחוקק להפנים כי אמנם המלחמה בהון השחור היא מוצדקת, אך הרציונל מאחורי חוק איסור הלבנת הון אינו מתאים לעבירות מס.

כשחוקקו את חוק איסור הלבנת הון נגד ארגוני הפשיעה, לא חשבו שהוא יתפוס יום אחד גם את משה האינסטלטור ויוסי הירקן. אסור למחוקק לשכוח שחוק איסור הלבנת הון, המעמיד כלים אדירים למדינה, וסמכויותיו של החוק המוצע הם כה דורסניים ודרקוניים, שהם עלולים למחוץ כל אדם נורמטיבי שייפול לרשתו בשל עבירת מס, אפילו הקלה שבהן.

מחוקקים, אנא השאירו את עבירות המס בתוך חוקי המס - ואל תכניסו אותם לחוק איסור הלבנת הון.

הכותב הוא שותף במשרד עורכי הדין גולדמן ושות', המתמחה במיסוי ובהיבטי חוק איסור הלבנת הוןתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות