חברות ישראליות, אפריקה מחכה לכן - זירת הדעות - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חברות ישראליות, אפריקה מחכה לכן

אפריקה היא יבשת עשירה במשאבי טבע יקרי ערך: כ–30% מנכסי המכרות העולמיים וכ–20% מעתודות הגז והנפט העולמיים נמצאים באדמתה רוויית המלחמות

תגובות

עוני, מחלות חשוכות מרפא, שחיתות שלטונית ובעיות אחרות יצרו לאפריקה מוניטין שלילי. שינויים דמוגרפיים ואחרים, בראשם השינוי במפת הסחר העולמית והאטה ביצוא לאירופה ולארה"ב, מובילים בשנים האחרונות יותר ויותר יצואנים מכל רחבי העולם להבין שהעתיד הוא במדינות המתפתחות ובעיקר באפריקה.

אפריקה היא יבשת עשירה במשאבי טבע יקרי ערך: כ–30% מנכסי המכרות העולמיים וכ–20% מעתודות הגז והנפט העולמיים נמצאים באדמתה רוויית המלחמות. שיעור הצמיחה הממוצע ביבשת בשנים האחרונות הוא כ–5%, נתון מרשים לכל הדעות. למרות המחלות והעוני, התחזיות הן שעד ל–2050 תגדל האוכלוסייה ביבשת בכ–1.3 מיליארד איש, ותהווה את אחד השטחים המאוכלסים והצפופים בעולם, עניין המחייב היערכות תשתיתית נרחבת.

לא בכדי, פרויקטים רבים בישראל יוצאים לדרך תוך שימת דגש על הקמת בתי חולים, ותשתיות בתחומי התקשורת, האנרגיה, החקלאות ועוד. תחומים אלה הם ליבת העשייה של חברות רבות בישראל, ולכן טומנים בחובם הזדמנות משמעותית. אם בעבר נתפשה אפריקה כמי שמושכת בעיקר עסקנים ישראלים מתחומי הנשק והיהלומים, הרי שכיום מדובר בקרקע פורה לחברות ישראליות ממגוון תחומים.

Reuters

למרות ההזדמנויות, חברות רבות עדיין חוששות מהשתלבות בפרויקטים בשל התרבות העסקית הידועה לשמצה הנהוגה ביבשת ואי הוודאות לגבי קבלת תשלום לאחר השלמת הפרויקט. ההיסטוריה מלמדת שמדינות רבות באפריקה אינן פורעות את התחייבויותיהן וחלק גדול מהתחייבויותיהן נהפכות לחובות אבודים. חסם משמעותי נוסף העומד בפני חברות ישראליות הוא נושא המימון - החברות הנבחרות לספק שירותים להקמת תשתיות נדרשות לגייס מימון לפרויקט כתנאי סף לזכייה במכרז.

חלק ניכר מהפרויקטים באפריקה מתבצעים באמצעות מעורבותן של כמה מדינות, תוך יצירת שיתופי פעולה ביניהן. מעורבותן של חברות ישראליות בפרויקטים אלה תורמת לקידום יחסי החוץ של ישראל, ומהווה מנוע צמיחה עתידי לפיתוח הכלכלה הישראלית והזרמת מטבע חוץ.

למרות הסיכונים הרבים המאיימים על עסקות ושיתופי פעולה באפריקה, יש כיום ביכולתם של יצואנים ישראלים להגביר את רמת הוודאות הקיימת בעסקות אלה ולצמצם את היקף הסיכון שהן נוטלות על עצמן. ישראל הלכה כברת דרך ארוכה בשנים האחרונות ביחסה לקשרי מסחר עם אפריקה ולסחר חוץ באופן כללי. באחרונה אף הכריזה הממשלה על הגדלת הסיוע והתמיכה ביצוא והקמת ועדה לעידוד היצוא בראשות שר האוצר, יאיר לפיד ושר הכלכלה, נפתלי בנט. אחד הצעדים המרכזיים במסגרת התוכנית הוא הגדלת הערבויות לביטוח סיכוני סחר חוץ מ–7.5 מיליארד שקל ל–13.3 מיליארד שקל, ולצד זה, פתיחה או הגמשה של תוכניות ביטוח שונות, בהן התוכנית לביטוח סיכונים מסחריים שהיתה מוקפאת כשנתיים עד לתחילת 2014. גם במשרד החוץ מבינים את הפוטנציאל הגלום בקידום יחסי מסחר עם אפריקה. בפרסומים רשמיים של המשרד, הוא מסמן את אפריקה כאחד היעדים החשובים להרחבת מוטת הכנפיים המדינית של ישראל ולפיתוח כיוונים חדשים במדיניות החוץ.

המשך העמקת הסיוע שמציעה המדינה ליצואנים, תוך שימת דגש על אפריקה והרחבת יכולתה של אשרא לבטח פעילות חברות באפריקה בהיקפים נרחבים, תבטיח כי לחברות תהיה חומת הגנה שתאפשר להן להשתלב בפרויקטים ולא לחשוש להציע מימון. בכך יוכל להשוות היצואן הישראלי את סל השירותים שהיא מציע לזה של עמיתו האירופי או האמריקאי, ולהעניק יתרון לראש הישראלי והפתרונות הייחודיים שהוא מציע.

הכותב הוא מנכ"ל בפועל בחברת אשרא, לביטוח סיכוני סחר חוץתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם