חינמיזציה של השידור הציבורי - זירת הדעות - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חינמיזציה של השידור הציבורי

השאלה המתבקשת כעת, היא מה ייפתח אחרי הסגירה. מגיעה לנו תשובה רצינית ומלאה, לא עוד סיסמאות נבובות

6תגובות

המערכה על דמותו של השידור הציבורי בישראל, חורגת הרבה מעבר לקרב החשוב על עתידם של העובדים ופרנסתם. ביטול האגרה, ה"חינמיזציה" של השידור הציבורי, הוא תהליך פופוליסטי שבא להסוות מטרות אחרות. ביטול האגרה אינו המטרה, הוא האמצעי. שאלו את עצמכם אם כן, מה המטרה?

ההבטחה לביטול האגרה, היא ההישג היחיד שניתן לזקוף בינתיים לחוק השידור הציבורי החדש, לא בשורה של תוכן איכותי ולמרבה הצער, גם לא ערובה לעצמאות עיתונאית. החוק בנוסחו הנוכחי, מבטיח את לידתו של תינוק בעל מום, שיהיה תלוי בקצבאות כבר מיומו הראשון. גוף שיזדקק להכוונה מגבוה ולסיוע בכל צעד, כך שחלילה לא יגלה עצמאות יתר.

יעל אנגלהרט

האם אתם זוכרים את המאבק נגד "ישראל היום" ערב כניסתו של החינמון הראשון? את מחיר התבוסה בקרב הזה, משלמים לא רק "מעריב" ו"מקור ראשון". החשבון מוגש לציבור כולו, בריבית דריבית: העיתונות המודפסת מצטמצמת לשני עיתונים שנאבקים על הישרדותם מול חינמון מטעם. בטלוויזיה: שני ערוצים מסחריים, שעל פי כל הסימנים, רק אחד מהם ישרוד. מנגד - הערוץ הראשון, השנוא והדחוי, שצריך היה להיות שלכם ובשבילכם, אבל נפל בידיהם של שרים ממונים ומנהלים מטעם, שהביאונו עד הלום. גם קול ישראל, הוותיק והמקצועי, סובל כמו הטלוויזיה, מאותה מחלה ממארת: הריקבון שאחז ברשות השידור, המינויים הלא ראויים, ההחלטות העלובות, השימוש הפסול בזמן האוויר ובמרקע ושלטון הפחד.

השרים וחברי הכנסת, שרבים מהם חתומים על המינויים האומללים ועל הפקרת רשות השידור לאורך השנים, תוך התעלמות מכל הנורות האדומות שנדלקו, הם שהרימו ידם בעד החוק. השאלה המתבקשת כעת, היא מה ייפתח אחרי הסגירה. מגיעה לנו תשובה רצינית ומלאה, לא עוד סיסמאות נבובות. 

לפי הנוסח שאושר בקריאה הראשונה בכנסת, השר גלעד ארדן ימנה את ועדת האיתור, שתמליץ על מועמדים למועצה. השר גם ימנה את חברי המועצה (הדירקטוריון) לפי המלצות ועדת האיתור. מבחינה תקציבית, הרשות החדשה תהיה מבוססת על מימון ישיר ממשרד האוצר ותחת פיקוחו. במילים אחרות: נמשיך לשלם בעבור השידור הציבורי באמצעות אגרת רישוי הרכב ומימון ישיר מתקציב המדינה, אבל אשליית ה"חינם" הזו תעלה לנו האזרחים באובדן עצמאותה העיתונאית של רשות השידור החדשה.

נראה שמאז וויתר על סמכויותיו בתחום הגנת העורף, פועל השר ארדן במרץ על מנת להפוך את השידור הציבורי למחלקה במשרדו, הלכה למעשה. זו השיטה: מדברים על ניתוק מהפוליטיקה ומכפיפים את מנהלי הגוף המשדר הציבורי החדש באופן עמוק וישיר יותר לשרי התקשורת והאוצר. מקיימים מצג שווא של נכונות למו"מ עם נציגי העובדים ומנגד שופכים 300 אלף שקלים ליועץ תקשורת חיצוני כדי להכניע את העובדים. מתעלמים מדרישות נציגי העיתונאים לתיקון החוק, ופועלים בדהרה להשלמת החקיקה. אף מילה על 1800 עובדים מאוגדים שעל פי נוסח החוק שעבר בקריאה ראשונה, יישלחו כולם הביתה. מה עם הסכמי העבודה? ומה על הסכמי הרפורמה שנחתמו על ידי העובדים? – שיעשו מהם טיארה!

היום יחלו דיוני הוועדה בראשותה של חברת הכנסת קארין אלהרר בחוק השידור הציבורי הישראלי התשע"ד-2014. זו הזדמנות אחרונה לעצור את המרוץ המטורף לסגירה, כדי לבחון היטב כיצד ניתן להבטיח שידור ציבורי מקצועי ועצמאי. צריך להבטיח שלא לשפוך את התינוק עם המים, לשמור על העובדים שיוכלו לקיים את השידור הציבורי בכל פורמט עתידי, ולדאוג לפרישה מכובדת, ברוח הסכמי הרפורמה, לאחרים.

טוב יעשה השר ארדן, אם יודיע כי ברוח הבטחתו לחומה סינית בין הפוליטיקאים לשידור הציבורי, הוא עורך סדרה של תיקונים בהצעתו, ובראשם – יודיע כי הוא מוותר על מעמדו כשר הממונה על רשות השידור, כי בדמוקרטיה, לא צריך שר ממונה על הטלוויזיה והרדיו.

הכותב הוא חבר הנהלת אגודת העיתונאים בת"א ועורך מבט בערוץ הראשוןתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם