אני ירוק, משמע אני מתנגד

גישה זו של הירוקים עצרה רק באחרונה תוכנית של 14 אלף יחידות דיור בחולון עד למועד לא ידוע

בינת שוורץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בינת שוורץ

לפני כחודש החליטה המועצה הארצית לתכנון ובנייה לצמצם את הרכב ועדת המשנה שלה (הוולנת"ע) מ–18 חברים ל–13 חברים. מיד נשפכו עליה קיתונות של רותחין באמצעות מנגנון יחסי ציבור משומן ועתיר ממון של מי שאיבד את כיסאו. אין מלחמה מוצדקת יותר, קולנית יותר, ציבורית יותר מהמלחמה על הכיסא.

ובמלחמה כמו במלחמה, צריך שתהיה עילה וחובה שיהיו "טובים ו"רעים". אכן הוצגה "עילה" לעילא ולעילא: המלחמה על שיתוף הציבור בתכנון. בתפקיד ה"טובים": גיבורי התהילה, הרובין הוד של עולם התכנון - הארגונים הירוקים; ובתפקיד ה"רעים" - מינהל התכנון. פשוט, נוח. כמה פשטני.

אבל ההצגה לא חייבת להימשך. קם הילד ולוחש "המלך עירום". המלחמה האמיתית היא המלחמה על התכנון, המלחמה על היותו שפוי ומאוזן, על שיהיה מתחשב בכלל ובצורכי השעה, שיספק מענה לצורכי האוכלוסייה, תכנון שיספק יחידות דיור למדינה במשבר, שצעיריה עוזבים אותה כי כלה כוחם. המלחמה היא על קיצור לוחות הזמנים, על מיקוד פעילות, על עצירת הסחבת וצמצום הביורוקרטיה. ובמלחמה הזו מינהל התכנון הוא המצביא, לא האויב.

למינהל התכנון, כמו לכולם, יש רצון עז לשמור את השטחים הפתוחים כולם, לדורות הבאים, לנצח. אלא שעל מינהל התכנון בניגוד לאחרים, מוטלת החובה לשקול שיקולים נוספים ציבוריים ורחבים, לתכלל אותם ולאזן ביניהם. "גיבורי התהילה" מטעם עצמם מתהדרים בהיותם "נציגי ציבור", הם המצפון של עולם התכנון. רק הם יגנו על הציבור ועל החלשים מפני "הרעים". מוסדות התכנון בלעדיהם הם ג'ונגל. החזק שורד והחלש נטרף. מבנים עצומים ייבנו על חוף הים, שמורות הטבע ייכחדו, הנחלים יזדהמו, יוקמו שכונות מגורים מנוכרות לאנשים, לא תפעל תחבורה ציבורית. גיהנום. האומנם?

שטחים פתוחים על רקע שכונת אם המושבות בפתח תקוהצילום: עופר וקנין

מוסדות התכנון הם גופים מקצועיים המורכבים מאנשי מקצוע מעולים ומנבחרי ציבור המחויבים לציבור. הם אלה המחויבים לאיזון ולראייה ההוליסטית של המרחב. הם המשקללים שיקולים חברתיים, כלכליים, תעסוקתיים, סביבתיים ואחרים. הם הנושאים באחריות ולכן הם בעלי הסמכות. מי מעלה על נס את ההתנגדות באשר היא, על חשבון דיון ענייני וממוקד? אני מתנגד משמע אני קיים. גישה זו של הירוקים עצרה רק באחרונה תוכנית של 14 אלף יחידות דיור בחולון עד למועד לא ידוע. מי נאחז בטענות פרוצדורליות ומעכב תוכניות שהציבור זקוק להן? רובין הודים מטעם עצמם. הארגונים הירוקים.

תחת ארגון הגג המייצג את הארגונים הירוקים במוסדות התכנון חברים כ–130 ארגונים. בעשרות השנים האחרונות רק שני גורמים ייצגו את הארגון הזה במוסדות התכנון: החברה להגנת הטבע ועמותת אדם טבע ודין. האם ל–130 הארגונים יש מנעד של שני קולות ירוקים בלבד?

אתמול, לבקשת שר הפנים, דנה המועצה הארצית שוב בהחלטתה לצמצם את הרכב הוולנת"ע, והחליטה ברוב קולות לצרף שני ארגונים חוץ־ממשלתיים להרכב. לא משום שהאינטרס ה"ירוק" לא קיבל ביטוי בהרכב הוולנת"ע המצומצם, אלא כדי לכלול בה גורמים חוץ־ממשלתיים ושאינם שלטון מקומי. וכרגיל, אולי מתוך התניה פבלובית הירוקים התנגדו.

הכותבת היא ראש מינהל תכנון במשרד הפנים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker