הכל צפוי ורשות השידור נתונה - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הכל צפוי ורשות השידור נתונה

זה לא שהשידור הפרטי נקי מבעיות, אבל יתרונו הברור מבחינת משלמי המסים הוא שזה לא הכסף שלנו

16תגובות

"אהה!", אמרתם לעצמכם כשקראתם את הממצאים של מבקר המדינה בנוגע לשערוריות הניהוליות ברשות השידור, "הנה עוד הוכחה ניצחת שחייבים לסגור את רשות השידור ולהקים רשות שידור חדשה ברוח המלצות ועדת לנדס".

אם כך אמרתם, אז החמצתם את ההזדמנות הנדירה שסיפק דו"ח המבקר להציץ דווקא אל העתיד, ולראות כיצד תיראה רשות השידור החדשה. כי עבור המאמינים שדי באתחול מחדש כדי לפתור את בעיות השידור הציבורי, כתב ב–1957 נורתקוט פרקינסון את ספרו המפורסם "חוק פרקינסון", המבוסס על ניסיונו הרב בשירות המדינה הבריטי, ובו הוא ניסח כמה תהליכים בלתי נמנעים המאפיינים את כל הארגונים במגזר הציבורי.

בין השאר כתב פרקינסון כי בארגון ביורוקרטי מספר העובדים תמיד גדל, אף שעומס העבודה הממשית אינו גובר; החלטות מתקבלות בשיטת 20/80 - 80% מהזמן בישיבות מוקדש דווקא לזוטות, וכך אישור תקציב להקמת כור גרעיני לוקח 10 דקות, בעוד תקציב לאישור בניית סככת אופניים מצריך כמה ישיבות; ככל שגדל מספר המשתתפים בישיבות, קטן הסיכוי לדיון אפקטיבי, ואם מוסד עובר למבנה מפואר שנבנה במיוחד עבורו, זה סימן שהוא בשקיעה ועל סף חידלון. זה גורלם של כל הגופים הציבוריים, שבהם כידוע אין מנגנונים פנימיים של התייעלות, בעיקר כי הכסף המבוזבז הוא של הציבור, והוא בבחינת "רכוש נטוש".

יעל אנגלהרט

כשקוראים את דו"ח מבקר המדינה על רשות השידור קל להתבלבל ולסבור כי אנו מעיינים בספרו של פרקינסון. למשל, הפרק המתייחס להזמנת הפקות ממפיקים חיצוניים מכוח חובת הרשות להקצות כשליש מהכנסותיה למטרה זו. אף שהרשות מחויבת להזמין הפקות על בסיס פניות יזומות מהשוק, היא יזמה בעצמה כ–77% מההפקות הללו בהשקעה של כ–80 מיליון שקל. המבקר מצא שוועדת ההתקשרויות אישרה לרכוש הפקות במסגרת של פניות יזומות בסך 278 מיליון שקל - סכום כפול מהתקציב לכך, כי לא דווח אילו סכומים כבר אושרו.

ואיך נבחרו ההפקות? המבקר לא מצא פירוט בפרוטוקולים הדלים של הוועדה: אין בהם את הסיבות לבחירת הפקות מסוימות ולדחייתן של אחרות, עמדות המשתתפים בדיון והערותיהם, וכן הנסיבות להחלטות באילו הפקות השתמש מנכ"ל הרשות בזכות ההכרעה שניתנה לו. כפועל יוצא, אומר המבקר - "החלטות הנוגעות להפקות שעלותן מיליוני שקלים, התקבלו בלא דיון מקצועי ויסודי, או בלא דיון כלל"‏‏‏‎.‎‏

הביקורת גם גילתה כי מגעים על הפקות נמשכו לעתים תשעה חודשים. הצעות שהגישו מפיקים ב–2012 נדונו בוועדת ההתקשרויות רק ב–2013, ולגבי חלקן ההסכם ייחתם רק ב–2014. ועדת ההתקשרויות פעלה ללא נתונים מעודכנים לגבי הסכומים שעליהם התחייבה בפני המפיקים ב–2012‏‏‎‎‏. כשליש מההסכמים נחתמו בלחץ בחודש האחרון של כל שנה, כדי להספיק ולעמוד בהתחייבויות לפי החוק.

נמצאו אי־סדרים בכמה מהתוכניות שהופקו. מנהל חטיבת התוכניות אישר תשלום חשבוניות בלי שראה דו"ח בעניין. כך שילמה רשות השידור 7.4 מיליון שקל עבור סדרת הדרמה "בית החלומות", מתוכם 470 אלף שקל על תסריט שמעולם לא נכתב, כי הפורמט מבוסס על אלתור בין השחקנים ללא תסריט...

והנה, לפי ועדת לנדס הזמנת הפקות ממפיקים חיצוניים תהיה מעיסוקיה העיקריים של רשות השידור החדשה. כאילו די במלת הקסם "החדשה" כדי לרפא הכל. מכיוון שפרקינסון כבר לימד אותנו שכל הגופים הציבוריים לוקים באותן מחלות, דו"ח המבקר הוא בעצם תחזית מזג הבזבוז של הרשות החדשה. כי אין מה לעשות, זהו גורלו הבלתי נמנע של שידור ציבורי: ביורוקרטיה, בזבוז ופוליטיזציה.

זה לא שהשידור הפרטי נקי מבעיות, אבל יתרונו הברור מבחינת משלמי המסים הוא שזה לא הכסף שלנו. הערוץ הראשון, לעומת זאת, הוא כמעט הערוץ היקר ביותר שהשלט שלכם מציע. גם אם תבוטל האגרה, השידור הציבורי ימשיך להעיק על תקציב המדינה. וכאן השאלה האמיתית העולה מדו"ח המבקר: למה לפתוח מחדש את רשות השידור? מדוע הממשלה (או ידה הארוכה) צריכה לעסוק בעריכת חדשות או במשדרי ספורט?

בכל העולם מתכווצים ערוצי הטלוויזיה לטובת האינטרנט. הרשת מטפחת ערכים של פלורליזם וחופש ביטוי כמעט בלתי מוגבלים, ומספקת במה לכל דורש. כבר אין צורך בעולם הישן של שידור ציבורי נוסח רשות השידור. אם כבר השכבתם לישון את הדינוזאור - הס, פן תעירו אותו מחדש.

הכותב הוא השותף האחראי על תיקי תחום התקשורת במשרד עוה"ד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות'תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות