הנילוס ישתה מהמפרץ

לא יהיה די בסיוע האמריקאי לבדו כדי לחלץ את מצרים מהמשבר ■ הנדוניה הכלכלית החשובה שא־סיסי בכל זאת יביא עמו היא הכוח הכלכלי של הצבא, ששולט בנתח גדול מאוד מהמשק המצרי, וכמובן הנכונות של מדינות המפרץ לסייע לו לשלוט ■ אבל לנכונות הזאת יש תמיד מחיר, שעלול להפוך את מצרים לגרורה - לא מערבית, אלא ערבית

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
צבי בראל

הצהרתו של עבד אל־פתאח א־סיסי, הנשיא המיועד של מצרים, שלפיה היא תדבק בהסכם השלום עם ישראל, מתקבלת כמובנת מאליה. הדעה המקובלת גורסת שמצבה הכלכלי של מצרים אינו מתיר לה להתנער מההסכם, מכיוון שהיא מקבלת בזכותו סיוע אמריקאי בסך 1.3 מיליארד דולר בשנה. אך הסבר זה אינו יכול לספק.

על פי נתוני מחלקת המדינה, ארה״ב העבירה למצרים כ–50 מיליארד דולר מאז חתימת הסכמי קמפ דיוויד ב–1979 בעיקר כסיוע צבאי. אבל הסכום הזה מתגמד אל מול הסיוע שקיבלה מצרים ממדינות המפרץ בשנה האחרונה, או מאז שהצבא תפש את השלטון והדיח את הנשיא מוחמד מורסי. יותר מ–21 מיליארד דולר העבירו סעודיה, איחוד הנסיכויות, כוויית ובחריין כמענקים והלוואות נוחות, והן מתכננות עכשיו להעביר עוד כ–9 מיליארד דולר לאחר שיתבררו תוצאות הבחירות, שבהן צפוי א־סיסי לזכות ברוב גדול.

חלק מסיוע זה יגיע בתרומות של נפט ומוצריו, שעולה למצרים כ–1.5 מיליארד דולר בחודש. כשאיימו האמריקאים לפני כעשרה חודשים להקפיא את הסיוע למצרים משום שארה״ב אינה רשאית לסייע למדינות שבהן התחוללה הפיכה צבאית, הודיעה סעודיה שתשלים מקופתה את הסכומים שיוקפאו. בסופו של דבר, לא היה צורך בכך, שכן וושינגטון פיתלה את הגדרת תפישת השלטון, ונמנעה מלכנותה הפיכה. גם עצירת משלוח הציוד הצבאי, כולל מטוסים ומסוקים, בוטלה באחרונה, ונראה שוושינגטון, הזקוקה למנופים איתנים במזרח התיכון, אינה יכולה להרשות לעצמה להתנתק מבת־ברית חשובה כל כך ולו במחיר עיקום העקרונות החוקתיים שלה.

ההתגוששות המדינית בין ארה״ב למצרים עוררה כצפוי את התמיהה עד כמה סיוע חוץ יכול להשפיע על מדיניותה של המדינה המסתייעת. נראה שעל פניה התשובה אינה דורשת נבירה עמוקה. אפגניסטאן ועיראק הן הדוגמאות הבולטות לפער שבין הציפיות למציאות. בשתי המדינות האלה השקיעה - או ביזבזה - ארה״ב עשרות מיליארדי דולרים בסיוע אזרחי. ב–2011 נסוגו האמריקאים מעיראק, ובסוף השנה צפויה נסיגה מאפגניסטאן. עיראק נהפכה למדינה שמושפעת בעיקר ממדיניותה של איראן.

תומכי א־סיסי במצרים, השבוע. הנשיא המיועד תלוש מהמציאותצילום: AP

אפגניסטאן אינה מבטיחה עתיד טוב יותר ליחסים עם ארה״ב. אם חשבה ארה״ב לבצר את מעמדה בשתי המדינות בזכות הסיוע, היא התבדתה. גם ישראל, שמקבלת יותר מ–1.5 מיליארד דולר בשנה, אינה בדיוק צייתנית או כפופה לעקרונות מדיניות החוץ האמריקאית. קריסת התהליך המדיני היא הוכחה לכך. כשהדברים נוגעים לשליטה בשטחים, החשש לקרע עם ארה״ב נסוג מפני האידיאולוגיה המשיחית.

במקרה של מצרים, דווקא מדינות המפרץ יכולות להפעיל עליה לחץ מדיני ביעילות רבה יותר מארה״ב. שכן, בניגוד ישראל - שתלויה בקשר איתן עם וושינגטון - מצרים כבר ידעה תקופות שבהן בריה"מ היתה בעלת בריתה הכלכלית. ואולם חשובים יותר הם הקשרים עם מדינות ערב בכלל ומדינות המפרץ בפרט. זו אינה רק אחווה ערבית ומוסלמית, החשובה בפני עצמה, זוהי גם האבחנה שמדיניותה של ארה״ב באזור אינה יציבה, לעתים מבולבלת, ולא תמיד נענית לתפישות האסטרטגיות של מדינות ערב.

לעומת זאת, חשיבות ארה״ב למצרים נמצאת בעצם קיומה של ברית עם המעצמה הגדולה בעולם, בהישענות על נשק אמריקאי שאותו אף מדינה ערבית אינה יכולה להחליף, וביכולת ההשפעה שיש למצרים, או לפחות כך המצרים תופשים זאת, על מהלכים מדיניים אמריקאים במזה"ת. ואולם עם תיאוריות על התלות או התלות ההדדית בין מצרים לוושינגטון לא הולכים למכולת. מצרים צריכה לקיים את עצמה בחיי היום יום ולעצב במהירות תוכנית כלכלית לטווח קצר ובינוני כדי לשלוף את עצמה מהמשבר הכלכלי שמאיים עליה פוליטית.

הקשר עם ארה״ב אינו עומד כרגע למבחן, אך תוכניותיו הכלכליות של א־סיסי כן, והן מתחילות לעורר דאגה. כשהנשיא המיועד מציע להתחיל להשתמש בנורות חסכוניות במקום נורות ליבון, קורא למצרים שעובדים בחו״ל לתרום משכורת של חודש למדינה או מציע לכונן ״מסדרון פיתוח״ שפירושו הענקת קרקע מדברית למאות אלפי אזרחים כדי שיעבדו אותה, נראה שהוא קצת תלוש מהמציאות.

לא יהיה די בסיוע האמריקאי לבדו כדי לחלץ את מצרים מהמשבר. הנדוניה הכלכלית החשובה שא־סיסי בכל זאת יביא עמו היא הכוח הכלכלי של הצבא, ששולט בנתח גדול מאוד מהמשק המצרי, וכמובן הנכונות של מדינות המפרץ לסייע לו לשלוט. אבל לנכונות הזאת יש תמיד מחיר, שעלול להפוך את מצרים לגרורה - לא מערבית, אלא ערבית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker