אברהם פרנק

אחד המסמכים החינוכיים החשובים ביותר שראו אור בשנים האחרונות התפרסם לפני כשלושה שבועות בעיתון הבריטי "גרדיאן".

מסמך זה הוא מכתבם של כ–90 חוקרי חינוך, מהבכירים בעולם, שמופנה לאנדריאס שלייכר העומד בראש ארגון פיז"ה - כנגד המבחן. מבחני פיז"ה של OECD נערכו לראשונה ב–2000 ומאז הם מתקיימים אחת לשלוש שנים, באחרונה ב-2012. ישראל מדשדשת מאחור, חרף מאמציו של משרד החינוך לשפר את מיקומנו בדירוג.

כותבי המכתב מעלים טענות רבות וקשות כלפי תפקידו הגלובלי של המבחן, שממשלות, שרי חינוך ואמצעי תקשורת מצפים דאוגים וחרדים, אחת לשלוש שנים, לראות מהו המיקום שיקצה להם.

"פיז"ה תורמת להחמרה במבחנים הסטנדרטיים ומגדילה באופן דרמטי את ההישענות על מדידות כמותיות", קובעים הכותבים. מבחני פיז"ה גורמים "להעתקת תשומת הלב לעבר תיקונים קצרי טווח שמבוצעים כדי לסייע למדינה לטפס במהירות בדירוג, למרות שמחקרים מראים שלשינויים ארוכי טווח ועמידים בעשייה חינוכית לוקח עשורים להגיע לבשלות, לא כמה שנים". קטע זה מחזיר אותנו אל שר החינוך סער, שניסה לשפץ את מערכת החינוך "מעכשיו לעכשיו" לטובת מבחני פיז"ה, וכצפוי - נכשל.

גדעון סערצילום: מוטי מילרוד

למכתב יש היבטים פדגוגיים מרכזיים, כמו הטענה ש"באמצעות ההדגשה של תחום צר של היבטים ברי־מדידה בחינוך, פיז"ה מעבירה את הדגש הרחק מנושאי החינוך הפחות ניתנים למדידה כמו חינוך גופני, שאלות מוסר, אזרחות, ופיתוח אמנותי". משטר פיז"ה, אומרים החוקרים, "פוגע בילדים שלנו ומדלדל את כיתות הלימוד".

אבל יש גם טענה שהיא פדגוגית־כלכלית, שלפיה "OECD, כארגון לפיתוח כלכלי, מוטה באופן טבעי לטובת התפקיד הכלכלי של בתי ספר ציבוריים. אבל הכנת אנשים צעירים לתעסוקה מפרנסת אינה הדבר היחיד, ואפילו לא המטרה המרכזית של החינוך הציבורי, שצריך להכין תלמידים להשתתפות בממשל עצמי דמוקרטי, פעולות מוסריות וחיים של פיתוח אישי, צמיחה וחיי רווחה".

למכתב יש פנים כלכליים רבי חשיבות: כדי לבצע את המבחן ושירותי מעקב רבים הנלווים אליו, OECD אימץ "שותפות ציבורית־פרטית" ונכנס לבריתות עם חברות על־לאומיות למטרות רווח, שמתכוונות להרוויח כסף מכל "מחדל" שנחשף על ידי פיז"ה. כמה מן החברות האלה סיפקו שירותי חינוך לבתי הספר האמריקאיים על בסיס רווחי, ועתה הן רודפות אחר תוכניות לפתח חינוך יסודי באפריקה על בסיס רווח, במקומות שבהם OECD מתכנן להיכנס עם פיז"ה.

הכותבים דורשים לספק דין וחשבון מפורט המתייחס לתפקיד החברות הפרטיות בהכנה, בביצוע ובמעקב של מדידת פיז"ה, כדי למנוע מציאות של ניגודי עניינים. עוד הם דורשים, לפרסם את העלויות הישירות והעקיפות של מנגנון פיז"ה, כך שמשלמי המסים במדינות החברות יוכלו לבחון אלטרנטיבות לשימוש במיליוני הדולרים שיוצאים על המבחנים הללו, ויוכלו לקבוע אם הם רוצים להמשיך את ההשתתפות בכך.

היבט נוסף שבו עוסקים הכותבים הוא פרוצדורלי: שקיפות ודמוקרטיה, בדרישתם לאפשר את השתתפותם של אנשי פסיכומטריה, סטטיסטיקאים וכלכלנים, הראויים לשבת סביב שולחן הדיונים, וגם קבוצות רבות אחרות - הורים, אנשי חינוך, מנהלים, מנהיגי קהילה, תלמידים וגם אנשי מקצוע מתחומי דעת כמו אנתרופולוגיה, סוציולוגיה, היסטוריה ופילוסופיה. השאלות לגבי מה וכיצד מעריכים את החינוך של תלמידים בני 15 צריכות להיות נושא לדיונים שמערבים את כל הקבוצות האלה, ברמה המקומית, הלאומית והבינלאומית.

המסמך החשוב הזה מחייב את כולנו לחשיבה "אם אנחנו רוצים להמשיך את השתתפותה של ישראל במבחני פיז"ה" החונקים את המערכת, ומטים את תשומת לבה למדידה תלת־שנתית של מתמטיקה, מדעים וקריאה - שלא החלטנו שדווקא תחומים אלה הם בעדיפות עליונה. הכותבים, מכל מקום, דורשים משלייכר לבטל את הבחינות המיועדות ל–2015.

הכותב הוא דוקטור למינהל בחינוך ולשעבר מנהל תיכון

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker