עתיד ההיי־טק נמצא בידי הנשים

יש לעודד יותר נערות בגיל צעיר ללמוד מתמטיקה ומדעים, לעודד סטודנטיות להצטרף לעבודה בחברות היי־טק ולסייע להן לפתח קריירה ארוכת טווח ומשמעותית - לתועלתן ולתועלת כולנו

דנה פורטר־רובינשטיין
דנה פורטר־רובינשטיין

חדר מלא במתכנתים הוא מחזה נפוץ בתעשיית ההיי־טק, אך מה שחסר בתמונה, לרוב, הן נשים מתכנתות.

בישראל, כמו בעולם, שיעור הנשים בהיי־טק נמוך יחסית - כ–22%, והוא יורד בתפקידים הבכירים. בשנים האחרונות יותר נשים מגיעות ללימודי הנדסה ומחשבים, אך השינוי מתרחש לאט, למרות מאמצים עיקשים מצד התעשייה לקדם נוכחות נשית גדולה יותר בענף.

השינוי צריך להתחיל בבתי הספר. בניגוד לבנים, הבנות נתפשות כמי שלא אמורות להצטיין במדעים, וההורים והמורים לא מעודדים אותן ללמוד מקצועות אלה לבגרות. הבנות עצמן מגלות כיתות מדעים מלאות בנים, שאתם יהיה קשה להתחרות בתחומים שנחשבים באופן מסורתי "גבריים", וכך נוצר מצב שבו נערות מעטות מדי לומדות מדעים. לכן חשוב שההורים והמורים יעודדו בנות להתמודד עם הקשיים וללמוד את התחומים האלה בתיכון.

עוד גורם שמגביר את הקושי של בנות ללמוד מדעים הוא המחסור במודלים לחיקוי. תמונת האקזיט הנצחית של הסטארט־אפים תהיה יזמים ומתכנתים צעירים, ויהיה נדיר למצוא ביניהם מתכנתת או יזמת. לכן פיתחו חברות כמו מיקרוסופט ואינטל תוכניות שבהן מבקרות נערות במשרדי החברות כדי להיפגש עם מנהלות ומתכנתות ולשמוע את הסיפורים שלהן - נשים שלא רק שבנו קריירות מצליחות, אלא גם שילבו אותה עם חיי משפחה. תוכניות אלה מנגישות את תעשיית ההיי־טק לנערות ומעבירות להן את המסר ש"גם הן יכולות".

גם לאחר השתלבותן של מהנדסות ומתכנתות בתעשייה, חשוב שהמעסיק יבין את האתגרים הייחודיים שהן מתמודדות עמם. קריירה בהיי־טק דורשת בדרך כלל נסיעות לחו"ל ועבודה בשעות שמותאמות לחו"ל. אמהות מוצאות לעתים קושי להמשיך עם הקריירה כפי שהיתה לפני הלידה ולמצוא את האיזון בין הקדשת זמן למשפחה ולעבודתן. תפקיד המעסיק הוא לעזור להן להתמודד עם האתגר ולעודד אותן להתמיד בעבודתן למרות הקשיים.

חברות רבות מאפשרות כיום לעובדים לעבוד מהבית או לחלק את המשרה בצורה גמישה שהעובדים יוכלו להגיע ולצאת מהעבודה מוקדם יותר. במיקרוסופט הצענו לנשים לאחר לידה גם מענק לידה, שיעזור להן להסתגל כלכלית לשינוי ולקחת מטפלת כדי לחזור לעבודה בנוחות. עוד מציעות חברות היי־טק תוכניות מנטורינג לנשים, שבהן מנהלות מסייעות למתכנתות למצוא פתרונות לשאלות קריירה.

העסקת נשים היא אינטרס עסקי של כל חברה טכנולוגית. כתעשייה שנשענת על חדשנות ויצירתיות, מטרת חברות ההיי־טק היא להעסיק מהנדסים ממגדרים ורקעים שונים, שיעלו רעיונות יצירתיים. מחקר שהתפרסם באחרונה אף גילה כי חברות שבהן יש יותר נשים מגברים בהנהלה הגיעו לתוצאות טובות יותר.

מעבר לרמת החברה הבודדת, תעשיית ההיי־טק הישראלית מתמודדת זה כמה שנים עם מחסור חמור של אלפי מהנדסים כתוצאה מביקוש שעולה במאות אחוזים על ההיצע של בוגרי אקדמיה מדי שנה. אין לכך פתרון קסמים, אלא פתרון מעשי וברור – לעודד יותר נערות בגיל צעיר ללמוד מתמטיקה ומדעים, לעודד סטודנטיות להצטרף לעבודה בחברות היי־טק ולסייע להן לפתח קריירה ארוכת טווח ומשמעותית - לתועלתן ולתועלת כולנו.

השינוי מתחיל בבית הספר וצריך להמשיך גם בהנהלות החברות, כדי שבבוא היום שיעור הנשים המהנדסות יהיה 50%, כמו שיעורן בחברה.

הכותבת היא סמנכ"לית אסטרטגיה, שיווק ופיתוח עסקי במיקרוסופט מו"פ

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ