ההזדמנות הסינית לפירוק 
גרעיני השליטה במוסדות פיננסיים

אם תצא לפועל, תהיה לעסקה השלכה משמעותית על יציבות המשק ועל כספי הציבור

זהבה גלאון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

העסקה הנרקמת בימים אלה למכירת השליטה בחברת כלל ביטוח לקבוצת משקיעים בסין מעלה ספקות בנוגע לביטחון של כספי הציבור הישראלי המופקדים בידי החברה. כפי שנראה כיום, אם תצא לפועל, תהיה לעסקה השלכה משמעותית על יציבות המשק ועל כספי הציבור.

אחת הסוגיות המהותיות בהקשר זה היא הריכוזיות הרבה במגזר הפיננסי בישראל, שבאה לידי ביטוי במספר מצומצם של גופים פיננסיים ששולטים, כל אחד, על נתח נכבד מכספו של הציבור. הריכוזיות הזו מועצמת על ידי כך שכמעט כל הגופים הפיננסיים בישראל מנוהלים על ידי קבוצות שליטה. כך, נוצר מצב שבו קבוצה קטנה שולטת, בעזרת הון מינימלי, בכספי ציבור רבים. הדוגמה הנוכחית היא מכירת השליטה בכלל ביטוח תמורת תשלום של כ–1.47 מיליארד שקל, מה שיוביל למצב שבו חברה זרה תשלוט ב–150 מיליארד שקל מכספי הציבור הישראלי - פי 100 ממחיר העסקה.

הפגנה עובדי כללצילום: ניר קידר

מצב דברים זה, שבו על מספר מצומצם של חברות שולטים מעט אנשים באמצעות השקעה נמוכה מאוד של הון פרטי, הוא הרה אסון. על השלכותיו הקשות דנו רבות בישיבות על חוק הריכוזיות בוועדת הכספים. הפיתוי לעשות שימוש בכספי ציבור לטובת עסקים חובקי עולם ועתירי סיכון, למען אינטרסים אישיים או הלוואות לבעלי עניין, הוא גדול. על אחת כמה וכמה כשהדבר נעשה בחוסר שקיפות וכשהפיקוח על ניהול הכספים הוא דל.

סוגיה נוספת שמעוררת מכירת כלל ביטוח היא הבטחת ההגנה על כספי הציבור, חסכונותיהם וקרנות הפנסיה שלהם, המוחזקים בידי החברה. ניהול כספי הציבור על ידי חברה זרה, בלי שיתאפשר פיקוח אמיתי על אופן הניהול, מעמיד את כספי הציבור בסכנה - השמירה על כספי הציבור הישראלי לא תעמוד בראש סדר עדיפויותיה של הרוכשת הסינית, אלא הגדלת הרווח שלה לטובת גרעין בעלי השליטה. מכאן שיש לחברה הזרה תמריץ אדיר לסכן את החסכונות של הציבור הישראלי כדי להרוויח עוד ועוד כסף.

לכן, שתי השאלות המרכזיות שצריכות לעמוד לנגד עיניה של דורית סלינגר, המפקחת על הביטוח, בבואה לבחון את העסקה, הן מדוע המכירה מתבצעת לבעל שליטה חדש ולא לציבור דרך הנפקת מניות בבורסה, וכיצד ניתן לוודא כי לא ייעשה שימוש לרעה בכספי המבוטחים וכי הם ונכסיהם מוגנים, במקרה שהעסקה תאושר.

הפתרון, בטווח הארוך, הוא שינוי המנגנון הקיים בחוק, שלפיו לרגולטור הרלוונטי סמכות להעניק היתר שליטה במוסד הפיננסי, וכך לאפשר ריכוזיות של הכוח במוסד זה בידי אדם אחד או קבוצת בעלי שליטה. לצורך כך יש להגביל את נתח הבעלות על המוסדות הפיננסיים ל–1% לכל היותר, ולאסור מתן היתרי שליטה. הדבר יביא לפירוק גרעיני השליטה ויאפשר ביזור מקסימלי של החזקות במוסדות פיננסיים.

בנוסף, מהלכים כמו תיאום עמדות והצבעות יימנעו וציבור בעלי המניות יזכה לעמדה אקטיבית באישור צעדים חשובים. מגוון בעלי שליטה, יחד עם פיקוח ובקרה, יבטיחו הגנה על כספי הציבור וימנעו הפקרות. מה שיחזק את שוק ההון הישראלי ויעודד את המסחר בבורסה.

אני מאמינה שבאמצעות הצעת החוק שיזמתי באחרונה לפירוק גרעיני השליטה במוסדות פיננסיים, ניתן יהיה למנוע, אחת ולתמיד, את הזלזול וההפקרות בכספי הציבור. זהו צעד נוסף שנועד לאותת לבכירי המערכת הפיננסית כי חוק הריכוזיות מסמל שינוי תודעתי וחוקתי בישראל.

איזי כהןצילום: עופר וקנין

הכותבת היא יו"ר מרצ, חברת כנסת וחברה בוועדת הכספים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker