עודף המידע 
של רשות המסים - זירת הדעות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עודף המידע 
של רשות המסים

מידע הוא כוח - ועודף המידע מגדיל שלא לצורך את כוחה של רשות המסים מול האזרחים

3תגובות

רשות המסים מקדמת בימים אלה תיקוני חקיקה מגוונים שיגרמו לכך שהיא תקבל כמות עצומה של מידע. הבעיה היא שרשות המסים תוכל לנצל את המידע הרב שייצבר כדי להתעמר בנישומים. בנוסף למידע אודות תושבי ישראל, הרשות תתחיל בקרוב לקבל מידע מהבנקים אודות תושבי חוץ, ותוכל להעביר את המידע לרשויות המס במדינות הרלוונטיות.

אחד מתיקוני החקיקה המקודמים על ידי רשות המסים הוא הוספת מגוון פעולות כלכליות לרשימה הקיימת מ–2006 של תכנוני מס החייבים בדיווח. כל מי שביצע פעולה מהרשימה יצטרך לצרף נספח לדו"ח השנתי המוגש לרשות ולסמן את הפעולה שבוצעה. נישום שלא ידווח על אחת מהפעולות ברשימת תכנוני המס, עשוי לשלם קנס בשיעור 30% מגובה המס שהיה עליו לשלם, בנוסף לתשלום המס המתחייב.

יש בעיות רבות בחקיקה הזאת, ובפרט הקביעה שלפיה פעולה מסוימת או תכנון מס ייחשבו כ"חשודים" וניתנים לתקיפה על ידי רשות המסים. לדוגמה, יש מקרים רבים שאזרח מקבל כספים או נכסים והם אינם נחשבים כהכנסה בידו, ובשל כך גם אינם חייבים בדיווח. אלא שרשות המסים אינה מעוניינת שאזרחים יחליטו לבדם או באמצעות ייעוץ משפטי על פוזיציית המס הזאת, אלא מבקשת באמצעות החקיקה לדעת מראש על פעולות מעין אלה, ושתהיה לה האפשרות לקבוע כי אין מדובר במתנה, אלא בהכנסה.

אמיל סלמן

הגדלת הרשימה של תכנוני המס והאכיפה בהקשר זה כרוכה בעלויות גבוהות הן מצד הנישומים והן מצד רשות המסים. מדובר בסרבול דו"חות המס, וסביר להניח כי הנישומים יתקשו להחליט על מה לדווח ועל מה לא תוך סיכון בעמידה לדין פלילי. מבחינת רשות המסים מדובר בנטל ביורוקרטי כבד שיגרום לעלייה מאסיבית בהתדיינות ללא כל צורך.

שתי יוזמות חקיקה נוספות המקודמות על ידי רשות המסים עוסקות, בין היתר, בזיהוי מידע בנקאי והעברתו למדינות אחרות. חקיקה אחת עוסקת בזיהוי בעל חשבון בנק, והיא תאפשר לשר האוצר לבצע שינויים דרמטיים בסודיות הבנקאית.

החוק מעניק לשר האוצר סמכויות להתקין תקנות שיחייבו מוסדות פיננסיים, ובכלל זה בנקים, לברר את הפרטים של בעלי הזכויות בחשבונות המופקדים אצלם ולחייבם להעביר את המידע לרשות המסים. חקיקה נוספת תאפשר לממשלה לחתום על הסכמים בינלאומיים בנושא החלפת מידע בענייני מסים, לרבות האמנה המולטילטרלית לחילופי מידע, דבר שישפיע לרעה על הזכות לחיסיון בנקאי.

עודף המידע שנמצא כיום בידי רשות המסים והמידע הנוסף שייצבר בעקבות תיקוני החקיקה האמורים, וכן תיקוני חקיקה אחרים המתוכננים בקרוב, מגדילים שלא לצורך את כוחה של רשות המסים מול האזרחים. איסוף המידע אודות תושבי חוץ יגרום לנטישה המונית של כסף זר מישראל למדינות אחרות, עם חוקים נוחים יותר. דברים אלה אמורים במיוחד ביחס ליהודים עשירים שהם תושבי חוץ ושמחזיקים במיליארדי דולרים בבנקים בישראל.

מידע הוא כוח, אלא שכוח רב המרוכז ברשות שלטונית הוא מתכון לשחיתות ובעיות אחרות. לא נראה גם כי עודף המידע של רשות המסים יתורגם לעלייה בגביית המס, וגם אם כן, עלויות האכיפה לא יצדיקו זאת.

הכותב הוא ד"ר למשפטים, מומחה לדיני מסים 
ומיסוי בינלאומי

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם