לדחות את הפנסיה של גמלאי צה"ל

אם המצב קשה כל כך והפנסיה של כולנו בסכנה, מדוע שהסבים והסבתות ימשיכו לעבוד בעוד אנשי קבע חסונים יוצאים בגיל 45 להרפתקאות של אחרי צבא?

ששון מנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ששון מנה

החלטת צה"ל לפרסם את רשימת 100 שיאני הפנסיה התקציבית שלו חשפה כי איש קבע המשתחרר מהצבא בגיל 46 נהנה מגמלה ממוצעת של 10,774 שקל בפנסיה. קצבה זו מאפשרת לו לבחור מקצוע חדש, לנוח על זרי הדפנה, להיכנס להשקעות חדשות או סתם לשבת בבית כשהאזרחות מאיימת בפתח. יש לזכור כי איש קבע הפורש יוצא לאזרחות עם המון כלים וכישורים שרכש בחסות צבא ההגנה לישראל ואלה משמשים לו מקפצה לטובת פיתוח קריירה שנייה.

בשבועות האחרונים שוב העלו אנשי האוצר לכותרות את הצורך בהעלאה נוספת של גיל הפרישה מעבודה בישראל. בעוד שגיל הפרישה הרשמי לגברים במשק הוא 67 שנה, גיל הפרישה הממוצע מצה"ל נמוך ב–20 שנה, וגמלאי צה"ל מקבלים פנסיית גישור ממועד הפרישה מצה"ל ועד גיל הפרישה הרשמי - שהאוצר מעוניין להאריך אותו בשלוש שנים.

בעוד שמספר השנים הממוצע שבהן אנשי הקבע צוברים לפנסיה תקציבית הוא 24 שנה, האוצר מבקש מעובדי המשק האזרחי לתרום עוד שלוש שנות עבודה ולהאריך את תקופת העבודה לגיל 70 לגברים ולגיל 67 לנשים. חישוב פשוט מראה כי איש קבע שיפרוש בגיל הפרישה הממוצע לפי צה"ל יקבל פנסיה במשך כ–40 שנה, לעומת עובד רגיל במשק שיפרוש בגיל 67 ויזכה ל–20 שנות קצבה.

לאור טיעוני האוצר, המתמקדים בעיקר ב"בור הפנסיוני" עקב העלייה בתוחלת החיים - אם המצב קשה כל כך והפנסיה של כולנו בסכנה, מדוע שהסבים והסבתות ימשיכו לעבוד בעוד אנשי קבע חסונים יוצאים בגיל 45 להרפתקאות של אחרי צבא ואפשרות טובה הרבה יותר מהממוצע לפיתוח קריירה שנייה?

חיילים ברמת הגולן. הגיעה העת להוכיח נאמנות שוב צילום: רויטרס

אני לא מדבר על קיצוץ תקציב הביטחון שיביא להורדה בשכרם חלילה, אלא בדחיית מתן הקצבה החודשית של אנשי הצבא לגיל 67 - התקופה התואמת את גיל הפרישה של כלל המשק. כך יתווספו חוסכים חדשים לקופות והכסף שהם אמורים לקבל בגיל 45 ייתן אוויר לחיסכון הפנסיוני של כולם.

זו האלטרנטיבה המתבקשת שכן אף רמטכ"ל לא ייקח על עצמו את האחריות להכריח את אנשי הקבע לשרת עד גיל הפרישה הכללי במשק. כמו כן, אף אם היה זה אפשרי, המשך שירותם עד לגיל 67 אינו מהלך כדאי מבחינה כלכלית, שכן הם היו עולים למערכת הרבה יותר מאשר עלות הפנסיה שלהם. גמלאים בדרגות פרישה גבוהות, מדרגת סא"ל ומעלה, מקבלים גמלאות גבוהות וככל שעובר הזמן איש צבע הקבע צובר עוד הטבות.

צעד זה, שהוא לכאורה הפשוט ביותר לביצוע, הוא מן הסתם כמעט בלתי אפשרי במציאות הישראלית, שכן מקבלי ההחלטות ברובם לא יפגעו בכיסם שלהם. יש לי חברים מוכשרים רבים בקרב אנשי הקבע, ואני בטוח שאם היו מבינים את יחס התחלופה היו שוקלים בחיוב לדחות את מועד קבלת הקצבה כדי לממן פנסיה לנזקקים - בהם מבוגרים שנאלצים לפרוש ללא פנסיה כי אין להם דרישה בשוק או יכולת לעבוד ולא צברו מספיק פנסיה.

אך חייבים לומר לחיילים היקרים: אין ספק שהוכחתם בשדה הקרב נאמנות אין קץ למדינה - עתה הגיעה העת להוכיח נאמנות פעם נוספת ולעשות את המעשה האחראי היחידי שנדרש מכם בפרישה: להסכים לדחיית התשלומים מרצון ולהשוות את תנאיכם לכלל אזרחי מדינת ישראל.

הכותב הוא מנכ"ל משגב ביטוח פנסיה פיננסים

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker