ישראל לא צריכה שני נמלים חדשים

שר התחבורה מספר שתי אגדות - ש"הרפורמה לא תעלה למשלם המסים כסף" ושבניית שני רציפי נמלים פרטיים תפתור את בעיית הוועדים שיושבים על "השאלטר"

עמר בר־לב

עוד סיבוב בקרב בין יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד, אלון חסן, לשר התחבורה, ישראל כ"ץ, או עתידה של כלכלת ישראל? זו השאלה שאנו צריכים לשאול את עצמנו בבואנו לבחון את הרפורמה בנמלי ישראל.

לפני כשבועיים, במסגרת דיון שערכה ועדת הכלכלה בנושא ההיתכנות הכלכלית של הרפורמה, הספיקה אמירה קטנה של חסן לכ"ץ - "נתראה בפריימריס" - כדי להאפיל על העובדה שלאורך קרוב לשעתיים לא נשמעה תשובה ברורה לשאלה המרכזית: מהם המספרים שמצביעים על כך שבעוד עשור תצטרך מדינת ישראל להחזיק בשני נמלים נוספים?

כשבוחנים את הנתונים, מתבררת מציאות מורכבת יותר מהאיומים של חסן על כ"ץ ולהפך, ועולות שאלות קשות לגבי הצורך ברפורמה כפי שהיא; שאלות שאולי מסבירות מדוע שר התחבורה מעדיף להתנגח עם חסן בפייסבוק.

השאלה החשובה ביותר היא האם מבחינת שיקולי היצע וביקוש, יש הצדקה לבנייה של שני רציפים נוספים, בין אם פרטיים ובין אם ממשלתיים. בהתחשב בתחזית צמיחה ממוצעת לשנים האחרונות, של 5%–7% בהיקפי שינוע הסחורות, המסקנה היא שיהיה צורך להגדיל במידת מה את הנמלים הקיימים, אך ברור שבנייה של שני רציפים חדשים שיתפקדו כנמלים עצמאיים - מוגזמת בכל תחשיב.

נמל אשדודצילום: איליה מלניקוב

כחלופה לבניית שני נמלים חדשים בעלות כוללת של יותר מ–10 מיליארד שקל, ניתן לבצע שדרוג לתשתיות הקיימות, בעלות של כ–750 מיליון שקל, או לבנות נמל חדש אחד ומתקדם, בעלות של 4 מיליארד שקל. החשש הוא שבעקבות בנייתם של הנמלים נחזיק ב"פילים לבנים". להבנתי, זו גם עמדתו של משרד האוצר, שכפי שפורסם באחרונה, דרש ממשרד התחבורה להקטין את היקפי הנמלים שייבנו.

כאן המקום להפריך שתי אגדות שמספר שר התחבורה. הראשונה היא ש"הרפורמה לא תעלה למשלם המסים כסף". זוהי אמירה מתחמקת, שהכוונה מאחוריה היא להטיל עלויות של מיליארדים על חברת נמלי ישראל (חנ"י). כלומר, חברה שבבעלות אזרחי ישראל תממן את ההשקעה, וזאת מבלי להזכיר את ההפסדים הצפויים לנמלים שבבעלות המדינה כתוצאה מירידה בשינוע בהם, שעליה ישלם הציבור.

על פי בדיקות שערכתי, לחנ"י הכנסות של כ–800 מיליון שקל בשנה ורווח נקי של כ–200 מיליון שקל. במצב כזה, אין ביכולתה לעמוד בעלויות בנייה של שני נמלים ושדרוג הקיימים. מעבר לכך, אם ניתן לקחת מחנ"י מיליארדים לטובת השקעה בנמלים חדשים, אפשר לשנות את התקנות שמתירות שימוש בכספי חנ"י לטובת תשתיות בלבד - כך שניתן יהיה לעשות בהם שימוש לטובת השקעה בחינוך, בבריאות וברווחה. הכסף לא נחת על השר כ"ץ מהשמים, אלא מתשלומי המסים והדיווידנדים של הנמלים ושל חברות הספנות למדינה. ואולי מדובר בקריאת השכמה דווקא לשר האוצר, יאיר לפיד. הלו, יאיר? השר כ"ץ מצא סוף־סוף איפה הכסף!

האגדה השנייה, היא שבניית שני רציפי נמלים פרטיים תפתור את בעיית הוועדים שיושבים על "השאלטר". זוהי דמגוגיה. אינני מצדיק את התנהלות הוועדים בכמה מהמקרים, ואולם גם אם נניח שמחר יקומו עוד שני נמלים חדשים ופרטיים, האם העובדים בהם לא יתאגדו? עם ממשלה שחוששת להתמודד עמם, העובדים החדשים ידרשו תנאים זהים לעובדים בנמלים הנוכחיים - ומבחינתם, ברור שבצדק. לכן, אין מנוס מלהתמודד עם סוגיית הוועדים בהידברות, או בלית ברירה בפעולות נחושות.

ולסיום, תארו לעצמכם מצב, שבו יש ארבעה נמלים שעובדים בתפוקה חלקית, ובהם אלפי עובדים שמקבלים משכורות גבוהות על עבודה חלקית. כל זאת, בזמן שמשלם המסים מוציא על כך מכיסו מדי שנה מאות מיליוני שקלים, שיכלו להיות מושקעים במקומות אחרים. זו בהחלט עלולה להיות הסיטואציה בעוד עשר שנים, אם לא נעצור לרגע את הקטר הדוהר ממשרד התחבורה, ונדרוש לראות מודל כלכלי ברור שמצדיק בנייה של שני נמלים חדשים.

הכותב הוא חבר כנסת ממפלגת העבודה 
ולשעבר יזם היי־טק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker