ברוורמן שוב משאיר את הצרכנים מאחור

יו"ר ועדת הכלכלה החליט למסמס את תיקון לחוק הגנת הצרכן עקב שיקולים פוליטיים־מפלגתיים של שמירה על יחסים עם ועד העובדים של משרד הכלכלה. שוב הפוליטיקה הישנה מנצחת את טובת הציבור

מירב כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב כהן

כבר שנים מקדמים בישראל תיקון לחוק הגנת הצרכן, שאמור לשפר בצורה משמעותית את יכולתו של הרגולטור בישראל להגן על צרכנים. בערך עשור, שהתנקז לדיון באחרונה בוועדת הכלכלה בראשות ח"כ אבישי ברוורמן.

כמי משמכירה את פועלו של ברוורמן, ציפיתי וקיוויתי שהתיקון לחוק יאושר, לרווחת אזרחי ישראל. אבל ברוורמן החליט למסמס את החוק עקב שיקולים פוליטיים־מפלגתיים של שמירה על יחסים עם ועד העובדים של משרד הכלכלה. שוב הפוליטיקה הישנה מנצחת את טובת הציבור.

על מה מדובר? מה זה התיקון שמחכים לו כל כך הרבה זמן, שמוסמס על ידי ברוורמן? כיום, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן היא גוף מוגבל בכלים העומדים לרשותו לאכוף את החוק על עסקים. במקרים של פגיעה בצרכנים והפרה של החוק על ידי עסקים, הרשות צריכה לגרור אותם לבית המשפט, בהליך פלילי ארוך ומתיש שבו חובת ההוכחה עליה - תהליך מסורבל שיצר מצב שעסקים לא באמת חוששים מהרשות. למעשה לרגולטור אין שיניים, וזה מורגש בשטח. בארגון אמון הציבור מטפלים מדי שנה בכ–25 אלף תלונות של צרכנים, רובן מוצדקות, וזה רק חלק קטן מהתלונות בישראל.

אבל באחרונה עמדנו בפני הזדמנות אדירה לשינוי. ועדת הכלכלה דנה בשינוי חוק הגנת הצרכן, כך שלרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן תהיה אפשרות להטיל עיצומים כספיים על עסקים סוררים. המשמעות היא שאם, למשל, עסק מסרב לבטל עסקה בהתאם להוראות החוק, הרשות יכולה להשית עליו במיידי קנס של 25 אלף שקל. עסק הטעה צרכן או ביצע פרסום מטעה? עיצום כספי של 50 אלף שקל בדרך אליו. מפירים שיטתיים של החוק צפויים לעיצומים מיידיים שיכולים להגיע גם למאות אלפי שקלים.

אבישי ברוורמן. הפוליטיקה הישנה ניצחהצילום: אמיל סלמן

במצב החדש שאמור היה להיות מאושר, חובת ההוכחה עברה לעסק. אם מוטל עליו עיצום כספי שלעמדתו אינו מוצדק, הוא צריך לגשת לבית המשפט ולערער. מדובר ללא ספק במהלך שהיה מצריך שינוי נרחב בתרבות הארגונית של המגזר העסקי בישראל, שהתרגל לראות בהוראות חוק הגנת הצרכן המלצה בלבד. פתאום הציות לחוק הופך חשוב להצלחת העסק ואי ציות יכול במקרים מסוימים אפילו להביא לקריסתו הכלכלית.

הרחבת סמכויותיה של הרשות לסחר הוגן היתה מצריכה גם שינוי מהותי מצדה והרחבת חובותיה: מרגע שתהיה מצוידת בסמכויות החדשות, יהיה על הרשות לדאוג להנגיש את הוראות החוק בצורה ברורה לעסקים בישראל, ללוות אותם ולסייע להם להבין בדיוק מה מותר ומה אסור.

ארגון אמון הציבור מלווה מאות עסקים מדי שנה ומרביתם, קטנים כגדולים, אבודים בנבכי הביורוקרטיה. בכך הם הופכים לא פעם לעבריינים בעל כורחם. על הרשות לסחר הוגן מוטלת האחריות להקדים ולפרסם הנחיות ברורות ולאפשר לעסקים להתאים עצמם למציאות החדשה כבר עכשיו, עוד לפני שתתחיל ביישום הסמכויות החדשות שלה.

כבר עשור שאנו מצפים למהפכה הצרכנית הזו. כבר עשור אנחנו מנסים לקדם מהלך דרמטי ביחסים שבין עסקים לצרכנים, בהגנה על כולנו כשאנחנו עושים קניות וכשאנחנו מנסים לקבל שירות. אבל שיקולים פוליטיים צרים שוב משאירים אותנו בסוף התור, מחכים שכל קבוצות האינטרסים יקבלו את מבוקשן.

אנחנו לא נתייאש, ונמשיך להבהיר לברוורמן ולחברי ועדת הכלכלה שהבטחות צריך לקיים, ושהציבור הישראלי זכאי לחקיקה שתגן עליו, ולא רק על ועד עובדים מקורב. ברוורמן טוען שימשיך לתקוע את התיקון לחוק עד אשר הוועד יבוא על סיפוקו, ואנחנו מבטיחים שלא נרפה ממנו עד שהתיקון לחוק יעבור.

הכותבת היא מנכ"לית 
ארגון אמון הציבור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker