המגזר השלישי

אל תשפטו עמותות לפי ההוצאות שלהן

ההוצאות סביב גיוס התרומות הן רבות ומנקודת מבטו של הרגולטור הן מחושבות כחלק מהתקורות של הארגון ■ כלומר, נוצר מצב אבסורדי שהחמצן של הארגון הוא לעתים גם זה שפוגע בו

אהובה ינאי

>> לפני כשבועיים ציין כל העולם את יום המלכ"רים הבינלאומי. מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עולה כי מגזר המלכ"רים מהווה מוקד פעילות כלכלי ואנושי חשוב במשק הישראלי, האחראי לכ–5.6% מהפעילות הכלכלית בישראל ומעסיק כ–375 אלף שכירים ו–354 אלף מתנדבים המהווים כ–13.6% משוק התעסוקה בישראל. סך ההכנסות הכוללות של המלכ"רים מוערך ב–122 מיליארד שקל והתוצר שלהם מסתכם בכ–5.5% מהתוצר המקומי הגולמי.

הארגונים החברתיים מתנהלים בשקיפות וקל מאוד לאתר כיום את הדו"חות הכספיים והמילוליים שלהם באינטרנט, כולל תיאור פעילות, ספקים ושכר. הממשל התאגידי התקין של ארגונים אלה צובר תאוצה ובהחלט ניתן וצריך לדרוש מהם להתנהל על פי החוק והנורמות הציבוריות. לצערי, למרות השקיפות ואמינות הנתונים, הן לגבי ההתנהלות והן לגבי הפעילות, עדיין תורמים פוטנציאליים, הרגולטור ואף התקשורת, מסתכלים על סך התקורות (הוצאות הנהלה וכלליות) של המלכ"ר כנושא מרכזי, ולעתים אף יחיד, שלפיו הם בוחנים ושופטים את הארגון.

הרגולטור, מצד אחד, בוחן את הארגונים ואת היקף התקורות שלהם, בהתאם לגודל העמותה; ובידו השנייה מייצר עבורם הוצאות, המחושבות כתקורות, כאשר הוא דורש מהם לקבל אישורים שונים הדורשים הוצאות ועבודה של רואי חשבון, יועצים משפטיים ואנשי מקצוע יקרים נוספים.

חלוקת מזון לנזקקים צילום: רמי שלוש

לדוגמה, כאשר ארגון חברתי מתמודד במכרז, הוא נדרש להוצאות יקרות, מכבידות אך הכרחיות, לעמידה בתנאי המכרז, המורכב והמסורבל בדרך כלל. כך בדיוק נוצר מעגל בעייתי שבו יש לרגולטור ולממשלה תפקיד כפול וסותר - מצד אחד הם מעניקים תמריצים ומימון לארגונים חברתיים; ומהצד השני שופטים אותם על פי התקורות שלהם, שחלק ניכר מהן נובע מהדרישות הביורוקרטיות הנלוות לתמיכות, לרגולציה ולמכרזים.

הדיון הבעייתי בעניין התקורות בא לידי ביטוי בולט בשאלה המהותית אילו סעיפים נכללים במסגרת התקורות של ארגון חברתי, ולכן חשוב לתת עליה את הדעת. למשל, ברור לכולם כי ארגון חברתי אינו יכול להתקיים ללא גיוס של תרומות. ההוצאות סביב גיוס התרומות הן רבות ומנקודת מבטו של הרגולטור הן מחושבות כחלק מהתקורות של הארגון. כלומר, נוצר מצב אבסורדי שהחמצן של הארגון הוא לעתים גם זה שפוגע בו בהתאם לשיפוט של הרגולטור והתורמים הפוטנציאליים כלפיו.

ההסתכלות על ארגון חברתי דרך העיניים של היקף התקורות שלו, יוצרת עיוות שלא מאפשר לארגונים להצליח. מסיבה זו התארגנו ארגונים מובילים בארה"ב במסגרת עצומה נגד הנוהל שלפיו ארגונים חברתיים נמדדים ונשפטים רק על פי התקורות שלהם. זאת, במקום לראות בהם חלק מהתמונה ולא בהכרח החלק המשפיע והמהותי. אכן, ארגון ציבורי וחברתי חייב להתנהל בהתאם לנורמות וכללי אתיקה ההולמים את כוונותיו החברתיות, בכל התחומים, אך התקורה היא רק אחת מהן.

השיח הציבורי שעוררה העצומה בארה"ב אולי תרם לתחילתו של שינוי, מתוך ההבנה כי התקורה היא הוצאה הכרחית שמאפשרת את פעילותו של הארגון החברתי. לכן, בימים אלה התקבלה בארה"ב החלטה שלפיה 10% מכל המענקים הממשלתיים לארגונים חברתיים יהיו מיועדים עבור התקורה הארגונית. חשוב להדגיש כי 10% נקבעו כמינימום, ומעבר להיקף זה הסכום יקבע באמצעות משא ומתן. בדרך זו, אחרי שנים רבות של מחנק, נראה סוף־סוף שינוי משפיע וחשוב בתחום זה בארה"ב.

על ממשלת ישראל והתורמים להשכיל לאמץ שינוי זה גם כלפי מגזר המלכ"רים בישראל. אין ספק כי שינוי זה יהווה מנוף לשינוי התפישתי של הממשלה ושל קרנות ופילנתרופים כלפי המלכ"רים. לכולנו ברור כי המגזר החברתי בישראל הוא מרכזי וחשוב. השפעתו החברתית והכלכלית הכרחית בנושאים הנוגעים לחיי כולנו, ובעיקר לאילו מתוכנו שקולם וצרכיהם לא נשמעים אלא באמצעות הארגונים החברתיים. בואו נעשה הכל כדי שמגזר זה ימשיך להתקיים במלא העוצמה ויוכל לתרום בהיבטים החברתיים ולהתפתחות החברה הישראלית בכלל.

הכותבת היא מנכ"לית ארגון מתן - משקיעים בקהילה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker