נפתלי בנט, דאג לעובדים המוחלשים

שר הכלכלה וראש קבינט יוקר המחיה יכול כבר כיום להציע מנגנון קבוע לעדכון שכר המינימום פעמיים בשנה

חדוה ישכר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חדוה ישכר

לקראת בחירות אמצע הכהונה שיתקיימו השנה בבתי הקונגרס של ארה"ב, הכריזה המפלגה הדמוקרטית כי העלאת שכר המינימום תהיה נושא פוליטי מרכזי במצעה.

גם הנשיא, ברק אובמה, בנאומו האחרון על מצב האומה, קרא להעלאת שכר המינימום הפדרלי מ–7.27 ל–10.10 דולרים בשעה כאסטרטגיה למאבק בעוני. ברקע נמצאים המחאה החברתית של תנועת אוקיופיי וול סטריט, סקרי דעת קהל המצביעים על תמיכה ציבורית רחבה במהלך ומחקרים שמוכיחים כי העלאת שכר המינימום תורמת לצמיחה כלכלית יותר משהיא משפיעה לרעה על התעסוקה.

כ–30 מיליון עובדים ועובדות, בהם בוגרי מכללות שהשתייכו פעם למעמד הביניים, יתרוממו מכך מעט מעל קו העוני. כוח הקנייה שלהם יגדל במקצת, אך לא כוח המיקוח. זה יישאר בידי הפוליטיקאים, שתפקידם במציאות הקפיטליסטית, שבה נשלטת הכלכלה בידי בעלי ההון, הוא לדאוג לשקט תעשייתי בשוק עבודה רעב במידה, אך לא מורעב עד כדי סכנה לשיטה.

בישראל נדון שכר המינימום כסוגיה פוליטית בבחירות 2006 לכנסת ה–17, כאשר מפלגת העבודה, בראשות עמיר פרץ, דרשה (וקיבלה) העלאה משמעותית של שכר המינימום במסגרת המשא ומתן הקואליציוני על הצטרפותה לממשלת אולמרט. בינואר 2011 חתמו האוצר, ההסתדרות והמעסיקים הפרטיים על הסכם שהגדיל את שכר המינימום בהדרגה עד התייצבותו ב–1 באוקטובר 2012 על 4,300 שקל בחודש למשרה מלאה (23.12 שקל לשעה).

מאז שכר המינימום לא הוגדל, והוא צפוי להתעדכן ב–1 באפריל לפי גובה השכר הממוצע במשק, כפי שייקבע במועד הזה. בהנחה הסבירה שהשכר הממוצע (כיום כ–9,000 שקל בחודש) לא ישתנה משמעותית, אין לצפות להגדלת שכר המינימום. למאות אלפי עובדים ועובדות בישראל, ובכללם מהגרי עבודה הצמודים לשכר המינימום גם עבור עבודה מסביב לשעון, זוהי בשורה אומללה.

שר הכלכלה, נפתלי בנטצילום: אוליבייה פיטוסי

ישראל משתבחת בכך ששיעורו של שכר המינימום - 47.5% מן השכר הממוצע - נחשב לגבוה בהשוואה למדינות אחרות. ספרו זאת לעובדים ששכר מינימום הוא מבחינתם שכר עוני. ספרו זאת ל–38% מהמשפחות בישראל, שלפי הסקר החברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מינואר השנה, לא גומרות את החודש.

אם משפחה בת ארבע נפשות זקוקה לכ–16 אלף שקל בחודש כדי להתקיים ברווחה, בכמה משרות צריכים לעבוד הורים שמשתכרים שכר מינימום כדי לסגור את החודש? מה מציעה לנו הממשלה נגד שחיקת שכרנו והאמרת יוקר המחיה?

שר הכלכלה וראש קבינט יוקר המחיה, נפתלי בנט, בכובעו כשר התעסוקה, יכול כבר כיום להציע מנגנון קבוע לעדכון שכר המינימום פעמיים בשנה. הוא יכול לשתף פעולה עם מעסיקים ואיגודי עובדים כפי שנעשה בהסכם להגדלת שכר המינימום של עובדי ניקיון ואבטחה במגזר הציבורי. לפי ההסכם, שהורחב באחרונה גם למגזר העסקי, הוגדל שכר העובדים ל–4,600 שקל בחודש, ושופרו התנאים הסוציאליים שלהם.

הבעיה היא שרבים מעובדי ועובדות הקבלן מועסקים על בסיס שעתי ובמשרות חלקיות, וסובלים מהפרת זכויות שיטתית. בהיעדרה של אכיפת חוק מספקת, שאף היא באחריותו של שר הכלכלה, גם ההסכם הזה אינו מבטיח שינוי ממשי לטובת העובדים העניים.

מנקודת ראותם של כלל העובדים, אין הצעה טובה יותר להגנה על זכויותיהם מאשר התארגנות באיגוד מקצועי. 21 אלף העובדים והעובדות, רובם ממעמד הביניים, שהתארגנו ב–2013 ב–40 התאגדויות חדשות, מעידים על התרחבות המודעות לכוחה של העבודה המאורגנת.

יש לקוות שאיגודי העובדים הפועלים להשגת הסכמי עבודה מטיבים ולמען העסקה ישירה, יתייחסו בסולידריות לעובדים המוחלשים והבלתי מאורגנים וישלבו אותם בפעילותם.

הכותבת היא פעילה בעמותת קו לעובד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker