החטא המוניציפלי של מועצת יש"ע

מדוע שהישראלים ימשיכו לשלם מסים בכסף שאין להם - כשאלה הולכים למטרות קמפיינים וקניית שלטים?

לינדה ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

העיתונאי אמנון אברמוביץ' חשף באחרונה כי 148 מיליון שקל מכספי משלמי המסים הועברו לטובת קמפיינים של מועצת יש"ע. התקציב במקור אמור היה להגיע לרשויות המקומיות ביהודה ושומרון לטובת שיפוי על היעדר תקציבים.

העברת כספי שלטון מרכזי ומשרדי ממשלה למטרות מוניציפליות היא דבר מורכב וביורוקרטי. כל תקציב כרוך בפניות לשרי האוצר והפנים, הגעה לדיונים בוועדות הכנסת ושורה של צעדים שתכליתם היא לתת שירותים מקומיים טובים לתושבי הרשות: הגדלת תקציבי החינוך, שיפוץ בתי הספר, השקעה בתקציב התרבות, שיפור פני העיר, מתן מענה של רווחה למשפחות נזקקות והקמת אשכול גני ילדים.

מועצת יש"ע אולי נתפשת כרשות מקומית בשטחים, אך למרות השם המטעה, מדובר בעמותה פוליטית לכל דבר, כמו "שלום עכשיו" משמאל. ארגון שמטרתו לייצר קמפיינים ולובינג כדי לקדם אידיאולוגיה פוליטית ימנית בלי קשר לרווחה או שירותים לאזרח. איכות חיי התושבים לא מעניינת את מועצת יש"ע. שיפור רמת החינוך, ההשקעה המקומית בתרבות לא חשובים, כשהמטרה היא לעשות קמפיינים שידחו הסדר מדיני.

העברת תקציב משלמי המסים, שיועדו למטרות מוניציפליות, למועצת יש"ע, זהו חטא על פשע. כיצד היה מגיב שר הפנים לו היה מגלה שתקציב שהעביר משרדו לרשות מקומית הועבר אחר כבוד היישר לתנועת שלום עכשיו עבור קמפיין בעד הסדר? ניתן לשער שהם היו מקבלים "חיוב אישי".

כשהרשויות המקומיות נאלצות לוותר בכזו קלות על השירות שמגיע לתושב בשטחן, בעבור קמפיינים פוליטיים, זה מעלה חשש שמישהו דואג לקמפיינים יותר מאשר להקמת אשכול גנים. איתות לתושבים שהשירותים המוניציפליים הם שוליים.

במקביל, בעת שהתקציבים הועברו ב–2011 למועצת יש"ע, התחוללה בישראל מחאה חברתית גדולה. יצאנו לרחובות כי לא יכולנו יותר. אנו נאנקים תחת עול המסים, יוקר המחיה, מחירי השכירות, העמלות המשולמות לבנקים ועלות השירותים הבסיסיים. כורעים תחת הנטל - ומשלמים. לגלות שמיטב הכסף שאין לך מועבר בהיחבא למטרות קמפיינים פוליטיים, זו הפרת החוזה הלא חתום שבין האזרח למדינתו, בין תושב לעירייה שלו. זה מעשה רמאות שיוצר זילות עצומה של המסים שאנו משלמים וזלזול עמוק יותר בזכויות התושב שלנו.

בין אם מתייחסים לרשויות המקומיות כאל צינור להעברת התקציב ובין אם זה מיוזמת הרשויות, האמון הבסיסי האזרחי נסדק. מדוע שהישראלים ימשיכו לשלם מסים בכסף שאין להם - כשאלה הולכים למטרות קמפיינים וקניית שלטים?

המחאה החברתית היתה בדיוק על דברים כאלה. יצאנו לרחובות ומחינו על פגיעה בשירותים לאזרח. מרבית השירותים האלו ניתנים לאזרח על ידי הרשות המקומית, אך כשמזלזלים בכספי הציבור, מה הפלא שישנו צמצום בשירותים ואין פתרונות למצוקות שהעלנו. מישהו שינה לנו את הכללים ונהג באופן לא מוסרי ובעיקר - לא ישראלי.

מנכ"ל מועצת יש"ע אז, הוא שר הכלכלה היום, נפתלי בנט. כיצד היה נוהג שר הכלכלה, לו מישהו ממשרדו היה מעביר 148 מיליון שקל למטרה פוליטית שנראית לו חשובה, על חשבון החינוך והרווחה של כמה רשויות מקומיות?

ההתנהלות שדורשת מרשויות מקומיות להעביר תקציבים אזרחיים למטרות פוליטיות, מראה שראשי הרשויות יודעים להשיג תקציבים, אך הם לא יודעים לעמוד מול מכבש הלחצים של מועצת יש"ע, שדורש מהם להעלות קורבן למולך הפוליטי.

הכותבת היא מראשי תנועת "להיות ישראלי" ולשעבר דוברת השלטון המקומי

אישור תקציב המדינה בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker