הטוקבק שעלול לעלות לכם הרבה מאוד כסף

רגע לפני שאתם מקלידים הערה מעליבה, יוצאים בנחרצות בוטה נגד אדם או גוף מסוים, תחשבו פעמיים

שלומי וינברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלומי וינברג

באחרונה התבשרנו שבית המשפט בדימונה גזר קנס של 10,000 שקל על תושבת ערד שהשמיצה בעל מכולת בעיר ברשת החברתית, בה חברים כ-3,000 מתושבי העיירה בדרום.

פסק הדין של השופט רון סולקין התווסף לכמות הולכת וגדלה של פסיקות שעניינן לשון הרע ברשתות החברתיות. ההשמצות ברשת אמנם טרם הפכו למכת מדינה, אך אצבעותיהם של הגולשים במרשתת מקרבים אותנו לשם בצעדי ענק.

באופן טבעי, החוק והפסיקה מפגרים אחרי הקידמה הטכנולוגית הזריזה ובתי המשפט עדיין לא ישרו קו עם מגמות טכנולוגיות שהפכו דבר שבשגרה. סכומי הפיצויים הנהוגים כיום בישראל בתביעות לשון הרע באינטרנט נמוכים יותר מאלה הנפסקים בגין פרסום שלילי בכלי תקשורת אחרים, שאינם ברשת האינטרנט.

הרשת החברתית מתפקדת כבמת שיתופים כלל ארצית ואף בינלאומית ומאפשרת לכל מי שמחשב או סמארטפון תחת ידיו להגיע לקהל קוראים עצום, החורג בהרבה מזה שאליו יוכל להגיע פיסית אי פעם. לצד האנונימיות היחסית שמאפשרים הטוקבקים, הפוסטים והתגובות הדיגיטליות והיעדר הצורך להביט לבן שיחנו בלבן של העיניים בעת אמירת הדברים או הפרחתם לאוויר הרשת, נוצר מצב שהוא כר פורה לתביעות לשון הרע ואכן, בעתיד הקרוב אנו צפויים לראות יותר ויותר תביעות מסוג זה, כמו גם סכומי פיצויים ההולכים וגדלים, ככל שגוברת ההבנה של היקף הפגיעה המתאפשר בבעלי עסקים, חברות ואנשים פרטיים כאחד.

טוקבקיסט, היזהרצילום: Getty Images / Vetta

הסכנה היא גדולה שבעתים לבעלי העסקים הקטנים. אלה שפרסומים עליהם, חיוביים או שליליים, לא יגיעו לעולם לעיתונות הפורמלית, מוצאים עצמם כעת חשופים לציבור רחב של קוראים ומגיבים ברשתות החברתיות, וסופגים, לעיתים שלא בצדק, נזק כלכלי ותדמיתי עצום. כי עם יד על הלב, כמה מאיתנו עוצרים לחשוב על הפגיעה בבעל העסק, לפני שאנחנו מעלים לרשת את הפוסט העוקצני והמושחז שלנו?

פסיקת בית המשפט בדימונה השבוע היא רק אדווה נוספת בגל של תביעות בנושאים הקשורים ללשון הרע שיילך ויתעצם בשנים הקרובות. גם בעלי העסקים שבעבר ספגו את ההשמצות האינטרנטיות, הבליגו עליהן וניסו למזער את הנזק, מודעים כיום יותר ויותר לזכויותיהם ומשיבים מלחמה בין כתלי בית המשפט. במיוחד במדינה קטנה בה כולם מכירים את כולם, רגע לפני שאתם מקלידים הערה מעליבה, יוצאים בנחרצות בוטה נגד אדם או גוף מסוים, תחשבו פעמיים, זה עלול לעלות לכם הרבה מאוד כסף בעתיד.

הכותב הוא יו"ר ועדת לשון הרע במחוז תל אביב והמרכז של לשכת עורכי הדין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker