לבטל את החדשות המקומיות - זירת הדעות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לבטל את החדשות המקומיות

הסאגה סביב שידורי החדשות המקומיות מהווה ביטוי לפשיטת הרגל של השידור הציבורי

4תגובות

הצעת חוק של ח"כ אבישי ברוורמן (העבודה), שנדונה בכנסת ואושרה לקראת קריאה שנייה ושלישית, פותרת את בעיית מימון החדשות המקומיות באמצעות מקור תקציבי חדש ומקורי: החברות HOT ו–yes.

במתכונתה המקורית, נועדה הצעת החוק להגדיר הסדר קבוע ויציב, שיבטיח את המשך שידורן של החדשות המקומיות על ידי HOT ו–yes, באמצעות מימון שיועבר מהמדינה, וזאת בהנחה (שאינה ברורה מאליה) כי מדובר במוצר בעל ערך ציבורי ייחודי לתושבי הפריפריה.

כדאי להזכיר: הפקתן של חדשות מקומיות היתה חובה שהוטלה לפני יותר מ-20 שנה על חברות הכבלים, כחלק ממתן הזיכיונות לחברות אלה. ב–2006, לאחר מיזוגן לחברה אחת, החליטה המדינה כי מכאן ואילך יופקו החדשות המקומיות במימונה - מימון שאף הוא מוסדר זה שנים בדרך לא דרך, באמצעות הוראת שעה שקבעה – ללא התלהבות יתרה, ורק לאחר טקס קבוע ומורט עצבים מול נציגי האוצר - כי מימון החדשות המקומיות ייעשה על ידי המדינה, שוויתרה על חלק מן התמלוגים שהגיעו לה מ–HOT.

עמיר שחר

אלא שעם ביטולם (המוצדק) של התמלוגים, עברה גם דרך פתלתלה זו מן העולם, ונציגי הממשלה נעמדו על רגליהם האחוריות, בטענה כי לא הצליחו לאתר את הסעיף התקציבי המתאים למימון אותו שירות בעל ערך ציבורי חשוב, אולי משום שחשבו כי אין עוד הצדקה להטיל את מימונו על הקופה הציבורית.

כך הוחלט כי השירות, שבעבר תוקצב ב–25 מיליון שקל בשנה ובהמשך קוצץ ל–18.5 מיליון שקל, יקוצץ באופן דרסטי ל–5 מיליון שקל, שימומנו על ידי החברות הפרטיות - HOT ו-yes - שכל חטאן הוא בהיותן מפעילות מערך להפצת השידורים אל מסך הטלוויזיה שלנו.

בעידן שבו מרבית הציבור מחובר לאוטוסטרדת המידע ולמגוון רחב של כלי תקשורת, הצורך בהמשך קיומן של החדשות המקומיות אינו כה ברור. אין זה מן הנמנע שזוהי הסיבה האמיתית לתהליכים בעייתיים ותמוהים אלה. שהרי, אם אכן מדובר בשירות כה חשוב, מדוע לקצץ בו במידה כזו שהופכת אותו, למעשה, לחסר תועלת? ואם איננו חשוב, מדוע לא לבטלו כליל?

ההכרה בכך שמדובר במוצר ארכאי שאבד עליו הכלח, חדרה גם למועצה לשידורי כבלים ולשידורי לוויין, הרגולטור המקצועי האמון על הסדרת הנושא. המועצה השמיעה בקול צלול וברור את התנגדותה למהלך, המנוגד לשכל הישר. "במהלך השנים חלו שינויים בשוק התקשורת ובאמצעי המדיה השונים, המשרתים את הציבור והמהווים פלטפורמה לשיח פלורליסטי, ובאמצעותם אף מועבר לציבור מידע, לרבות על הנעשה בסביבתו הקרובה", נכתב בהחלטת המועצה. "בשינויים יש כדי להפחית עד מאוד את הצורך בשידור חדשות מקומיות. זאת ועוד, מנתונים שהעבירו בעלי הרישיונות עולה אף כי שיעור הצפייה במהדורות החדשות המקומיות הוא מזערי".

אך גם אם היה בחדשות המקומיות ערך ציבורי אמיתי ונחוץ, הגוף המתאים והטבעי ביותר למתן השירות הוא רשות השידור, שהיא בעלת מערך חדשותי קיים (בניגוד ל–HOT ו–yes, שאינן משדרות חדשות כלל), והיא זו שאמורה לספק את השידור הציבורי הנחוץ לציבור.

הסאגה המתמשכת סביב שידורי החדשות המקומיות מהווה אפוא ביטוי נוסף לפשיטת הרגל של השידור הציבורי, ולנטייתה של המדינה להטיל מחויבויות רגולטוריות מיותרות ואנכרוניסטיות על גורמים פרטיים כתחליף קל לביצוען על ידה או לקבלת החלטה אמיצה לבטלן.

הכותבת היא שותפה במשרד עורכי הדין ארדינסט בן נתן ושות', מומחית בדיני תקשורת ורגולציה. גילוי נאות: המשרד מייצג את חברת yes

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם