גוגל נלחמת בתוכן הממומן - כיצד יושפעו אתרי האינטרנט?

המהלכים האחרונים של גוגל הופכים את השימוש במאמרי אורח סתמיים כדי לקבל דירוג גבוה יותר בתוצאות החיפוש - ללא כדאיים ■ הבלוגרים ואנשי ה-SEO יצטרכו להשתנות בהתאם

און יבין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
און יבין

ההצהרה לפני כשבועיים של מאט קאטס, מנהל תחום הספאם בגוגל ומי שהפך לדובר של חברת הענק בכל הקשור לנושאי SEO, הייתה חד משמעית: משתמשים ב- Guest Blogging כדי לקבל לינקים? אל תעשו זאת יותר.

Guest Blogging - פרסום מאמרים של "כתבי אורח" - הפך בשנים האחרונות לתעשייה של ממש. במסגרתה, יכולים בעלי בלוגים להציע לגולשיהם תכנים מגוונים יותר מבלי לטרוח על כתיבתם. זאת ועוד, מקדמי אתרים רבים נהגו לשלם לבעלי בלוגים עבור הזכות לפרסם אצלם מאמרי אורח וליהנות מהלינקים שנכללו בהם ותרומתם לקידום האתר שחפצו ביקרו. אמנם התשלום עבור כל מאמר היה צנוע יחסית, אבל בלוגים גדולים ו"חזקים" (כלומר כאלה שכל לינק שיוצא מהם נחשב על ידי גוגל כבעל ערך גבוה יותר), שפורסמו בהם מאמרים רבים מדי חודש - זכו להכנסה מצטברת בלתי מבוטלת.

קאטס הדגיש כי אין מדובר ב- Guest Blogging באופן כללי אלא אך ורק לפרסום מאמרי אורח למטרת קידום אתרים. יחד עם זאת הפוסט שפרסם בבלוג שלו הבהיר עד כמה נחרצת גוגל להילחם בתופעה של תוכן בלתי איכותי. בין השאר נכתב בו, בתרגום חופשי, ש"כתיבת פוסטים אורחים היא קונספט שהגיע לקיצו, או במילה אחת פשוטה: done".

מי צריך להיזהר מהמדיניות החדשה של גוגל?

כמו דברים אחרים, פרסום פוסטים אורחים נולד כרעיון מוצלח אולם עם השנים החל להיות מנוצל יותר ויותר לרעה.

לכאורה, מאמרי האורח מייצרים מצב של win-win: לכאורה מדובר בבעלי בלוגים שמאפשרים לאורחים לכתוב אצלם תכנים איכותיים, מעניקים לגולשים ערך גבוה יותר. בפועל, המצב שונה לחלוטין. בפרט ציין קאטס את השתרשות התופעה לפיה קישורים ממאמרי אורח נקנים תמורת כסף או נשתלים ללא ידיעת המארח, כשמדובר בלינקים שגוגל (והשכל הישר) מגדירים אותם כספאם.

למעשה החל מ- 2012 מתריעים קאטס וגוגל מפני התופעה של Guest Blogging "בלתי איכותי" - מאמרי אורח שכל מהותם היא קידום אתרים, ובפרט מזהירים מפני שימוש מופרז בדרך זו. כעת ההצהרה היא חדה וברורה: ב- 2014 אין יותר מקום לתופעה זו.

דוגמה אחת אותה ציין קאטס לאורך השנים כפעילות שגוגל אינה רואה בעין יפה היא פרסום פוסט זהה במספר רב של בלוגים. גם פרסום שלל פוסטים העוסקים באותו נושא, עם שינויים קלים, באותו בלוג היא אינדיקציה לתוכן לא איכותי ולהתנהלות המנוגדת להנחיות האיכות של גוגל.

צילום: אי-פי

פרסום מאמרי אורח בבלוגים שנתפשים על ידי גוגל כבלתי איכותיים או כשורצי ספאם אינו מומלץ אף הוא, וכן כדאי להיזהר מאוד מפרסום פוסטים בבלוגים לא רלוונטיים, כלומר כשאין השקה של ממש בין תוכן המאמר לבין התכנים בהם עוסק הבלוג באופן כללי.

מרכיב אחר אותו בוחנת גוגל בקפידה הוא הקישורים עצמם, ובפרט האם הם לא "טבעיים": קישורים שמופיעים באופן אוטומטי לפי מילת מפתח ספציפית, למשל, אינם טבעיים ועלולים להזיק משמעותית.

המלצה ידידותית נוספת של קאטס וגוגל היא לבחון היטב מה משקלם של הלינקים שמגיעים מפוסטים אורחים בבלוגים שונים מתוך סך הלינקים המובילים לאתר שלכם (או זה שאתם מקדמים, כמובן): ככל שהאחוז גבוה יותר, כך גדל הסיכון להיענש ואף להיעלם מתוצאות החיפוש בגוגל.

האם לוותר על פוסטים אורחים לחלוטין? התשובה היא, בקצרה: לא. אמנם על Guest Blogging לשם קידום אתרים הקיץ הקץ, אולם לפרסום מאמרים איכותיים בבלוגים רלוונטיים עשויה להיות תרומה משמעותית מבחינות אחרות, כמו למשל לחשוף את האתר או איש המקצוע שעומדים מאחורי המאמר לקהל חדש. כמו כן, כשמדובר בתוכן בעל ערך מוסף של ממש, זוכים כותבי המאמר להיות ממותגים כמובילים בתחומם. פרסום מאמרי אורח בבלוגים, תוך הקפדה על מדיניות של קישורי NoFollow (קישורים שמתויגים ככאלה שמורים למנוע החיפוש לא לעקוב אחריהם), היא בהחלט רצויה.

בנוסף, מדגיש קאטס, המדיניות החדשה של גוגל לא מיושמת ב- "Multi Author Blogs", כלומר אתרים מרובי כותבים איכותיים (עם דגש על האיכותיים) כמו האפינגטון פוסט - אבל בכל מקרה מומלץ ליישם את הכלל של "כבדהו וחשדהו" בכל הקשור ל- Guest Blogging למטרת קידום אתרים, ולנקוט משנה זהירות בפרסום מאמרי אורח - הן כשמדובר בפוסטים שלכם בבלוגים של אחרים והן בפוסטים של אחרים באתר שלכם.

איך ישפיע שינוי המדיניות של גוגל מבחינה כלכלית?

באופן טבעי, מאחר שמדובר בתחום אפור אין נתונים רשמיים, אולם מומחי SEO וכלכלנים שמתמחים באינטרנט אומדים את היקף הפעילות של שוק ה- Guest Blogging בכמיליארד דולר לשנה. כעת ההערכה היא שההכנסות של הבלוגים המתמחים במתן במה לכותבים אורחים יצנחו ב-25%-30%, כלומר ב-250 עד 300 מיליון דולר.

שינוי המדיניות עליו הצהירה גוגל ישפיע דרמטית גם על עבודתם של מקדמי אתרים, מעשית ופיננסית גם יחד. על פי ההערכות, הצורך למצוא תחליפים אפקטיביים ל- Guest Blogging, הזמן הרב יותר שיש להשקיע ב-SEO מעתה והמאמץ הכרוך בכך ייקרו את עלות קידום האתרים בכ-20% או אפילו יותר.

מאחר ששוק קידום האתרים בישראל לבדה מגלגל למעלה מ-500 מיליון שקל בשנה, הרי שבעלי האתרים החפצים בקידומם ייאלצו להשקיע עוד כ-100 מיליון שקל בשנה ואף יותר. כלל לא בטוח שבעלי העסקים יוכלו לעמוד בהוצאה שכזו, ובהחלט ייתכן שבסופו של דבר ההכרזה של קאטס תוביל למתח רווחים נמוך יותר בתחום קידום האתרים ולכך שרק מקדמי אתרים איכותיים יישארו בשוק.

הכותב הוא מנכ"ל וראש תחום אינטרנט בחברת Exactive, מומחה בקידום אתרים ובשיווק באינטרנט

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker