ללמוד מהדוד סם ולבנות ירוק

ניסיון העבר והיכולת להתאים את התכנון לצרכים משתנים מביאים את ארה"ב לעיצומה של מהפכת הבנייה הירוקה - עלינו ללמוד מניסיונם

הילה בייניש
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

באחרונה הסתיימה התערוכה הגדולה בעולם בבנייה ירוקה, שהתקיימה בפילדלפיה, ארה"ב. מעל 28 אלף איש נכחו בועידה והתערוכה הגדולים בעולם הבניה הירוקה, אשר הגיעו מכל קצוות העולם. מיטב חברות המוצרים והחומרים הציגו בתערוכה ביניהן חברות כמו: Kohler, US Technologies, Office Depot ועוד.

בכנס שנלווה לתערוכה הוצגו עשרות מקרי מבחן שונים בעולם המראים על תועלות הבנייה הירוקה - על החיסכון המשמעותי באנרגיה, החזר ההשקעה תוך שנים ספורות, חיסכון בפסולת, חיסכון במים, יצירת סביבה בריאה יותר, בניית שכונות ירוקות המעודדות הליכה, רכיבה באופניים, קרבה לשירותים ויתרונות נוספים . הבנייה הירוקה הוצגה כחלק מפיתרון שיסייע לעולם כולו להתמודד עם משבר האקלים, ליצור סביבה בריאה, ולשפר את איכות החיים שלנו ושל הדורות הבאים.

מעניין לא פחות היה לראות את ההכרה לה זוכה תחום הבניה הירוקה מצד צמרת הממסד האמריקאי באמצעות הדוברת המרכזית של הכנס, הגברת הראשונה לשעבר הילרי קלינטון ומי שעד לא מזמן שימשה כמזכירת המדינה. קלינטון סיפקה נאום מרכזי נלהב המוקדש לבנייה ירוקה, על התועלות הרבות שהיא טומנת בחובה ברמת החיסכון האנרגטי המשמעותי, המרחב הבנוי הירוק והבריא שמאפשר הליכה וקרבה המסייעים לבניית קהילה בריאה וחיונית. קלינטון אף שיתפה את הקהל בסיפור אישי על השיפוץ הירוק שהיא ובעלה הנשיא לשעבר ביצעו בבית הלבן בשנת 1996, כמודל ודוגמא לאמריקה כולה. שלל הפעולות שבוצעו בבית לפני 17 שנים הובילו בשנה הראשונה לחסכון של 150 אלף דולר, שקפץ ל-300 אלף דולר לשנה כעבור 3 שנים בלבד.

במהלך הכנס חגגה המועצה האמריקאית 20 שנים להיווסדה, עם שורה של הישגים מרשימים שהפכו את הבנייה הירוקה מפעילות נישתית של יודעי דבר לשם נרדף לבנייה איכותית ומתקדמת, אותה אימצו חברות מובילות בקרב למעלה מ-600 ערים ומחוזות ברחבי ארה"ב באמצעות תקן ה-LEED.

הילרי קלינטוןצילום: רויטרס

באותו הזמן וביקום מקביל כך נראה, מתקרבת ישראל לרגע האמת בעיצוב דמותה וחזותה העתידית עם אישור לבנייה של עשרות עד מאות אלפי יחידות דירות חדשות כמענה לביקושים הגואים. עד כה, התמידה ישראל ללכת בדרך השגויה שהיתה אופיינית לאמריקאים עם הנצחת מגמות של פרבור, איבוד נוסף של שטחים פתוחים, תלות גבוהה יותר ברכב והקמתן של שכונות מנוכרות תוך פגיעה במרקם החברתי. כעת יש לה הזדמנות לשנות ולהשקיע את המשאבים האדירים המתוכננים ביצירת מרקם עירוני שמאפשר שגשוג חברתי וסביבתי ובהקפדה על בניה ירוקה שעומדת בסטנדרטים עולמיים מתקדמים.

ניסיון העבר והיכולת להתאים את התכנון לצרכים משתנים מביאים את ארה"ב לעיצומה של מהפכת הבנייה הירוקה. עלינו ללמוד מניסיונם ולתבוע מהממשלה שלא לפספס את ההזדמנות היקרה שנקרתה בפנינו להתקדם בקצב בו העולם מתקדם.

הכותבת היא מנכ"לית המועצה הישראלית לבנייה ירוקה

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker