עובד ניקיון ראוי להשתכר יותר
 מבוגר תואר ראשון

פעמים רבות נשאלתי מדוע אינני מעסיק פליטים - הנה התשובה

איציק סבג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איציק סבג

פעמים רבות נשאלתי בשנים האחרונות, על ידי מנהלים בארגון, מדוע איננו מעסיקים פליטים, כפי שעושים רבים מעמיתנו. מנהלי החטיבות השונות שלנו, ובהן ניקיון, הסעדה, אחזקה, הבינו ממני באופן עקבי כי על אף שלעתים אנו סובלים ממחסור בעובדים, לא אסכים לכך שנעסיק עובדים שאינם חוקיים ושאינם ישראלים.

שאלו אותי לא פעם: איך נצליח להחזיק מעמד? החלטתי היתה נחושה וברורה, למרות הפיתוי הרב לקבל עובדים מקרב מי שהיגרו לכאן בדרך לא דרך. והנה, הגיע הרגע שחששתי שעלול להגיע. מחאת הפליטים או המסתננים מצאה עסקים רבים כשהם מופתעים. לפתע, בעלי עסקים קופצים ומזדעקים כשהם מוצאים עצמם בפני שוקת שבורה, ללא עובדים.

עובד ניקיון בקניון מלחה. לא להעסיק עובדים לא חוקייםצילום: דניאל בר און

מעציב אותי שהיינו צריכים להגיע למצב אומלל כזה, אולם ייתכן שזהו שיעור חשוב שעלינו ללמוד, ומוטב כעת. לפני שבוכים שאין פתאום עובדים (ויש חברות בתחומנו, ש"בנו" על כוח האדם הזר ומצויות כעת במצב מביך ביותר), יש לתקן מיידית את המצב. חשוב להבהיר: המדינה צריכה לטפל בפליטים בצורה ראויה, לשמור על כבודם ולעשות הכל כדי להשיבם למולדתם או למצוא פתרון הולם במדינות אחרות. ברור כי כיום ישראל לא יודעת להתמודד עם התופעה ועל כן נגרם לנו נזק תדמיתי, וכמובן גם לפליטים.

ואולם, רבים מבין המזדהים בפומבי לחלוטין עם הפליטים הם גם אלה שקוראים השכם והערב לשיפור תנאי העסקתם של עובדי השירותים הישראלים. הם אלה שמתייצבים מולנו, חברות מיקור החוץ, לאורך כל ימות השנה, ויוצרים לענף שם רע של מי ש"עושקים ומנצלים".

האם אינכם מבינים את הפרדוקס שבעמדתכם? כל עוד תמשיכו לתמוך בהעסקת העובדים הזרים הלא חוקיים, בשכר שאינו שכר, לעולם לא תאפשרו את מימוש המאבק להעלאת השכר לעובד הישראלי ולבחירתו, בעקבות כך, בעבודות השירותים. הסיפור פשוט: העובדים הזרים מציפים את שוק העבודה והמחירים יורדים. מדוע שמישהו יתאמץ לטובת העובד המקומי, כאשר לבחירתו מאגר גדל והולך של פליטים, שמוכנים לעבוד בעבור כל סכום שהוא?

עובדי השירותים ראויים להרוויח יותר ואשמח להצטרף לכל יוזמה שתסייע לכך. כך גם תמכנו, למשל, בהסכם שנערך לגבי שיפור תנאיהם של עובדי המגזר הציבורי. כדי שהישראלים ירוויחו יותר, יש לבלום מיידית, עד כמה שהדבר אינו נשמע נעים או יפה, את העסקת העובדים שאינם חוקיים ובכך למעשה את נהירתם לישראל. בעלי המוסר והמצפון חייבים להבין כי יש מחיר לעמדה שבה הם נוקטים כיום, לטובת המסתננים.

אני תומך בהחלט ביוזמתה של חברת הכנסת מירי רגב להפוך את עבודות השירותים כמו ניקיון, מטבח או אחזקה לעבודות מועדפות עבור חיילים משוחררים. יוזמה כזו מחזקת את האטרקטיביות של עבודות השירותים, הכה נדרשות, בקרב הצעירים שלנו.

כשאנו קוראים על היוזמות לביטול הפסיכומטרי עולה בי המחשבה על הצפת המדינה בבעלי תואר ראשון. כל זה טוב ויפה, שיהיו לנו עוד ועוד בעלי תואר ראשון. אך מי מבין הסטודנטים או בוגרי התואר יסכימו לשטוף, לבשל או לתחזק? מי יהיו עובדי השירותים בישראל? גאוותנו תהיה אם אלה יהיו מקרבנו, ממדינתנו, וזאת בעבור שכר ותנאים הולמים. כן, עובד ניקיון ראוי אף לשכר גבוה יותר משכר סטודנט המסיים תואר ראשון. מדוע לא?

רוצים להיות הומניים? בבקשה, בואו נתחיל להיות קודם כל הומניים כלפי עצמנו, ובד בבד, גם הגיוניים.

הכותב הוא מנכ"ל קבוצת ISS ישראל, המספקת מכלול שירותים לארגונים, מוסדות ועסקים

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker