משלמים ביוקר על המדיניות של לפיד ונתניהו

"כלל פיסקלי" אולי נשמע לא סקסי - אבל בפועל מדובר בכסף שנגנב מהארנק שלכם ■ המשמעות היא 6 מיליארד שקל פחות בתקציבי הבריאות, התחבורה, החינוך והביטחון האישי

שלי יחימוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי יחימוביץ'

מי שנרדמים משיעמום כשהם שומעים את צמד המלים "כלל פיסקלי", עלולים להתעורר בבהלה ולגלות שבזמן שישנו, מישהו התגנב ולקח להם כסף מהארנק.

חוסר העניין הציבורי והעובדה שהכלל הפיסקלי הוא "לא סקסי" לפוליטיקאים, נוחים מאוד לרה"מ, בנימין נתניהו ולשר האוצר, יאיר לפיד, וכך העבירה בשבוע שעבר הממשלה החלטה קשה ומזיקה: להקטין את ההוצאה הציבורית המתוכננת בשיעור ניכר.

ההחלטה הזאת טבעה בים של ספינים, הצעות חוק מזיקות ומבולבלות שממילא לעולם לא ייצאו לפועל, מזימות פוליטיות ותרגילי הטעיה מדיניים.

ככה זה: יד קשה של ממשלה בהטלת מע"מ, הגדלת מס הכנסה, עלייה בתעריפי הדלק - היא גלויה ומיידית ומכעיסה. החלטות מדכאות ומזיקות בצד ההוצאה הממשלתית עוברות כמו סכין בחמאה רכה, גם כשהן מזיקות הרבה יותר.

יאיר לפיד ובנימין נתניהו. מדיניות מכוונתצילום: אמיל סלמן

אבל לפני שמתלוננים, ובצדק, על עוד תשלום לבית הספר או לשיעור פרטי, על תור בלתי נסבל לבדיקה רפואית פשוטה, על ניידת המשטרה שמגיעה מאוחר מדי, על תחבורה ציבורית לא זמינה מספיק שמאלצת להוציא הון תועפות על רכב פרטי - צריך להבין למה זה קורה ומדוע זה יחמיר.

זה יחמיר כי הקשחת כלל ההוצאה, כך שהתקציב יעודכן רק ב-2.6% לעומת 4% הנוכחיים, משמעה 6 מיליארד שקל פחות בתקציבי הבריאות, התחבורה, החינוך, הרווחה והביטחון האישי. התוצאה הישירה: ייקור החיים והקטנת ההכנסה הפנויה של משקי הבית.

על אף חיבתם הרבה של נתניהו, לפיד ושר הכלכלה נפתלי בנט להצטלם ולכנס מסיבות עיתונאים בנושא יוקר המחיה, הם פשוט מעבירים את החוב ואת התשלומים אל הכיסים של הציבור. האזרחים ישלמו - עוד על שירותי בריאות משלימים, עוד תשלומי הורים לבתי הספר, עוד ארנונה. אין לכם? זאת הבעיה שלכם.

אין בכך צורך כלכלי. בנק ישראל התנגד למהלך הזה. החוב הלאומי של ישראל נמוך משמעותית מממוצע החוב של מדינות OECD, אבל לעומת זאת ההוצאה הציבורית נמוכה להחריד ביחס למדינות האלה. וכשמביאים בחשבון שאנחנו לא אסטוניה ולא שווייץ, ושמרכיב הביטחון בהוצאות המדינה הוא עצום ממילא, מצבנו עלוב עוד יותר. ואל דאגה, תקציב הביטחון לא ייפגע. רק עכשיו אושרה לו תוספת של 5 מיליארד שקל.

עכשיו תוסיפו לכלל הפיסקלי קיצוץ חוזר ונשנה בבסיס התקציב, בכל פעם מחדש, בדחיפות, תוך זריעת פאניקה שהמצב קטסטרופלי (אה, אין קטסטרופה? אופס, טעינו), ותקבלו פחות מדינה ויותר הישרדות על בסיס אישי. קיצוץ עיוור בהוצאה הציבורית ובשירותים החברתיים לא רק מייקר את החיים ומגדיל פערים, אלא גם מאט את הצמיחה. הוא מתעלם לחלוטין ממדדים קריטיים כמו הזדקנות האוכלוסייה, אי השוויון המחריף, ובוודאי ממשבר הדיור.

זו לא טעות ולא שלומיאליות, אלא מדיניות מכוונת, שאת תוצאותיה אנחנו מכירים. "לא למדו דבר, ולא שכחו מאומה", כתב הסופר הצרפתי ויקטור הוגו, והציטוט הזה יפה ללפיד ולנתניהו, בהתאמה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הכותבת היא חברת כנסת 
מטעם מפלגת העבודה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker