הבטיחו דירות קטנות? אז הבטיחו

חרף כל זאת, ולמרות הצהרות הממשלה לגבי הצורך בבניית דירות קטנות, כל הנתונים מראים דווקא על ירידה בבניית דירות קטנות של שלושה חדרים. בחינת נתוני הלמ"ס מעלה כי ב–2012 היו דירות שלושה חדרים כ–4% בלבד מכלל התחלות הבנייה למגורים, ובתחילת 2013 ירד שיעורן לכ–3% בלבד

דליה שוסטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דליה שוסטר

שיווק קרקעות לבנייה למגורים באזורי הביקוש הוא תנאי הכרחי לפתרון מצוקת הדיור בישראל. אלא שהמציאות שונה מהכותרות שמייצרים רשות מקרקעי ישראל ומשרד האוצר, והקרקעות משווקות במכרזים שאינם תואמים את ההבטחות. נשאלת השאלה, אם המדינה מצהירה על רצונה לפתור את המשבר באמצעות שיווק קרקעות זמינות לבנייה למגורים, מדוע אינה מאפשרת ליזמים לבנות על קרקעות אלה דירות התואמות את צורכיהם ואת יכולתם הכלכלית של מעמד הביניים, ומתעקשת לכוון את תנאי המכרז דווקא לאוכלוסייה החזקה?

כבר לפני כשנתיים, במסגרת חוק הווד"לים, פירסם מנכ"ל משרד הפנים חוזר ולפיו יש לשאוף לבניית 20% מיחידות הדיור המתוכננות כדירות קטנות. גם מסקנות ועדת טרכטנברג הציעו רפורמה דומה. חרף כל זאת, ולמרות הצהרות הממשלה לגבי הצורך בבניית דירות קטנות, כל הנתונים מראים דווקא על ירידה בבניית דירות קטנות של שלושה חדרים. בחינת נתוני הלמ"ס מעלה כי ב–2012 היו דירות שלושה חדרים כ–4% בלבד מכלל התחלות הבנייה למגורים, ובתחילת 2013 ירד שיעורן לכ–3% בלבד.

באחרונה יצא מכרז של רשות מקרקעי ישראל למגרש באור עקיבא, המיועד ל–450 יחידות דיור ומסחר בשני מתחמים. לכאורה נשמע הדבר מבטיח: הרשות מקדמת שיווק שטחים בשרון הצפוני וקוראת ליזמים לבנות ולשווק דירות לזוגות הצעירים הצמאים לדירה ראשונה במחיר בר־השגה. דא עקא, במקום לקדם את שיווק את הקרקע במכרז שיעודד בניית דירות קטנות, משקפים תנאי המכרז מחיר מינימום ליחידת קרקע בסך 280 אלף שקל. המכרז כולל מפרט עשיר במיוחד ובו חניון תת קרקעי ודירות של 5–6 חדרים בשטח ממוצע של כ–130 מ"ר בנוי. אלה, לצד עלויות הפיתוח הסביבתי, יביאו לכך שמחירי דירות ארבעה חדרים יהיו כ–1.8 מיליון שקל ליחידת דיור. בהתחשב בכך שמחירי הדירות החדשות בחדרה השכנה הם כ–1.1 מיליון שקל בלבד ליחידת דיור, איזה ציבור יבחר לרכוש דירות אלה?

האחריות מוטלת גם על הרשויות המקומיות, שכן הן מעודדות בניית דירות גדולות כדי למשוך אוכלוסיות חזקות ומשפחות מבוססות, והמכרז באור עקיבא הוא דוגמה מובהקת לכך. עם זאת, על הרשויות לזכור כי ייתכן שבפני המשפחות המבוססות עומדות אפשרויות נוספות, למשל לעבור להתגורר במרכז. לכן, הרשויות צריכות למשוך אליהן ולשמר אצלן דווקא את המשפחות הצעירות שישתקעו באזור ויפתחו אותו.

"טוב שהממשלה מסיימת את תפקידה"צילום: תומר אפלבאום

96% מהדירות הנבנות כיום הן דירות גדולות. שיעורן של דירות 5–6 חדרים בהתחלות הבנייה גבוה אף מזה של דירות ארבעה חדרים. מצוקת הדיור בישראל הולכת וגוברת, ובעתיד הקרוב לא נראה שיפור במצב הכלכלי של מעמד הביניים. ההיגיון דורש אפוא להתרכז דווקא בבניית יותר דירות של שלושה חדרים, ולא בבניית דירות גדולות מעטות על אותו שטח הזמין לבנייה.

מצב זה משקף אי־התאמה בין הכותרות שמפזר משרד השיכון בנוגע לפתרון מצוקת הדיור, לבין הפעולות שהוא נוקט. היזמים נושאים כיום בעלויות המימון הגבוהות, בתשלום ערבויות חוק מכר על מסגרת אשראי ועוד. כל אלה, לצד שאר עלויות הבנייה, הקרקע והפיתוח, מייקרים את המימון, וכך גם את מחיר הדירה הסופי לצרכן. ראייה ארוכת טווח מלמדת שבלא שינוי מהותי, מחירי הדיור רק יוסיפו לעלות - בניגוד לכל הצהרות הממשלה.

הכותבת הוא יו"ר ובעלים של קבוצת הבנייה נוה שוסטר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker