הלב הפועם של ישראל צריך עורקי תחבורה פתוחים

מחקרים מצביעים על כך שאחד התנאים הבסיסיים להגברת רמת הפריון היא תשתית מפותחת, בדגש על תחבורה ■ כאשר עובדים רבים מבלים זמן רב בדרכים, ההשפעות מצטברות והולכות

אראל אבינרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אראל אבינרי

באחרונה פירסם הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי ‏(OECD‏) טבלה שצריכה להדאיג אותנו מאוד. הארגון הציב את ישראל במקום 26 מתוך 34 המדינות החברות בו ברמת הפריון הממוצעת לשעה.

בעוד שהפריון בעולם המערבי עולה, ישראל חוותה בשנה שעברה ירידה ברמת הפריון. בכל שעת עבודה מיוצרים כאן בסך הכל 33.7 דולר, הרחק מאחורי ארה”ב ומדינות מערב אירופה, שבהן הפריון נע בין 50 ל–60 דולר בשעה. פריון נמוך משמעו משק עני, משכורות נמוכות, תקבולי מסים נמוכים, השקעה נמוכה בתשתיות פיזיות ואנושיות והתרחקות מהחזית העולמית.

מחקרים מצביעים על כך שאחד התנאים הבסיסיים להגברת רמת הפריון היא תשתית מפותחת, בדגש על תחבורה. כאשר עובדים רבים מבלים זמן רב בדרכים, ההשפעות מצטברות והולכות. אין מדובר רק בבזבוז הזמן בפקקי התנועה, שמעלים את צריכת הדלק היקר, תורמים לבעיות הסביבתיות ומצמצמים את שעות העבודה היעילות במפעל או במשרד.

עובד שנוהג זמן רב לעבודה ובחזרה, הוא עובד עייף יותר. כדי להימנע מהפקקים הוא צריך לקום מוקדם ולצאת מאוחר מעבודתו. זמן רב מן היום מושקע במציאת פתרונות לניהול חיי היומיום. זהו עובד מוטרד יותר, שפחות מרוכז בעבודה, פחות יעיל, ועצבני גם בשאר זירות חייו. תחבורה קשה עלולה גם לגרום לרבים לוותר על משרות - אם הזמן, הכסף והמאמץ הכרוכים בנסיעות לעבודה אינם שווים את התמורה.

תל אביבצילום: תומר אפלבאום

בתוך כך, מחקרים מראים כי דווקא משך זמן הנסיעה בתחבורה ציבורית עשוי להיתפש על ידי הנוסע לא רק כזמן מבוזבז, אלא כהזדמנות לבצע פעולות לתועלתו האישית או לתועלת המעסיק. כך למשל, אנשי עסקים ברחבי העולם המערבי מנצלים את זמן הנסיעה לביצוע שיחות עסקיות או לכתיבת מסמכים. ואכן, חברות אוטובוסים ורכבות בצפון אמריקה ובמערב אירופה מציעות שירותים המספקים לנוסעים מעין משרד נייד, ומעסיקים מעודדים את עובדיהם להשתמש בשירותי תחבורה ציבורית.

רבות מדובר על השקעה בנתיבי תחבורה מהפריפריה לגוש דן, מתוך הבנה שהמנוע הכלכלי מצוי באזור המרכז. ואמנם, המדינה משקיעה רבות בכבישים מרובי נתיבים, במחלפים ובקווי רכבות המאפשרים מצד אחד פיזור אוכלוסין, ומצד שני מאפשרים למקסימום עובדים להגיע לגוש דן.

ואולם מרכיב הכרחי להגברת היעילות התחבורתית ולהנעת הכלכלה הישראלית הוא מערכת התחבורה של גוש דן עצמו. הלב הפועם של המשק הישראלי זקוק לעורקים פתוחים ויעילים. ראשית, מפני שבמטרופולין עצמו מתגוררים כ–2 מיליון איש, שצריכים לנוע בו ביעילות לבתי הספר ולמקומות העבודה. בנוסף, עובדים המתגוררים מחוץ לגוש דן צריכים לדעת שלאחר נסיעה ארוכה אליו, לא ממתינה להם נסיעה נוספת, ארוכה ומתישה - בתוכו.

המפתח הוא מערכת תחבורה ציבורית מתקדמת, המבוססת על רכבת קלה ומערך אוטובוסים זריז ואמין הנשען על נתיבים המוקצים רק לו, אינטגרציה בין אמצעי תחבורה אלה לבין תשתיות להולכי רגל ורוכבי אופניים. לאחר שנים של עיכובים, נראה כי חלק מהפרויקטים החלו לנוע קדימה עם פרסום מכרזים ותחילת עבודות במספר נקודות בגוש דן.

ואולם ישראל כבר שילמה מחיר כלכלי בשל העיכוב ארוך השנים בפיתוח תשתיות תחבורה ציבורית, שכמוה מצויה כמעט בכל מטרופולין דומה בעולם המערבי. עלינו להאיץ את הפיתוח, כי במקרה הזה זמן שווה כסף - כסף לאומי. זהו פרויקט לאומי ממדרגה ראשונה שאליו צריכות להתגייס כל הרשויות הרלוונטיות בישראל: משרדי הממשלה, בדגש על משרדי התחבורה, האוצר, הפנים והתשתיות; והרשויות המקומיות שבהן עוברת התשתית הזאת. גם מפעילי התחבורה הציבורית והמעסיקים הגדולים במשק מהווים שחקני מפתח בפתרונות תחבורתיים להסעת עובדים.

הצבת פתרונות תחבורה ציבורית בקדמת סדרי העדיפויות הלאומיים ושיתוף פעולה אמיתי בין כל הגורמים, יביאו ליצירת משק פורה יותר ויעיל יותר.

הכותב הוא ראש המרכז לתשתיות תחבורה ולוגיסטיקה ‏(ACITRAL‏) באפקה - המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker