תאונה בגלל SMS? גם המעביד אשם - זירת הדעות - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תאונה בגלל SMS? גם המעביד אשם

תגובות

כל מעביד חייב לספק לעובדיו סביבת עבודה בטוחה, וסביבת עבודה היא כבר מזמן לא רק המשרד או המפעל. היא יכולה לכלול, בין השאר, גם את רכב החברה העומד לרשות העובד. מכיוון שבישראל השימוש ברכבי חברה ובטלפונים סלולריים נפוץ במיוחד, יש חשיבות לכך שמעבידים ייקחו אחריות על השימוש שעושים עובדיהם ברכבים ובטלפונים שמממנת החברה.

בארה"ב, לא הסתפקו בפרסום הציפייה מהמעבידים, אלא הטילו על האחריות הזו גם תג מחיר. בכמה וכמה פסקי דין חויבו מעבידים בארה"ב לשלם פיצויים של מיליוני דולרים למי שנפגעו בתאונות דרכים שנגרמו ברכב חברה, שהעובד שנהג בו השתמש בטלפון הסלולרי בזמן נהיגה. כך למשל, מעסיקיו של נהג משאית שהיה עסוק בבדיקת הודעות טקסט, לא שם לב ופגע בעשרה כלי רכב שעמדו בפקק, חויבו בפיצוי של כמעט 25 מיליון דולר. מעסיקיו של עובד אחר, שטעה בדרך ונעזר ב-GPSבמכשיר הסלולר שלו, ולכן לא שם לב לדרך ופגע בהולכת רגל מבוגרת, חויבו לשלם לנפגעת פיצוי של יותר מ-4 מיליון דולר.

ההיגיון מאחורי הפסיקות האלה הוא האחריות השילוחית שחלה על מעבידים בגין התנהגות עובדיהם תוך שימוש בציוד של החברה. התוצאה המעשית היא כמובן שהעלויות הכספיות מגבירות את המודעות של המעבידים לאחריותם לחינוך העובדים.

דרימסטיים

איך נמנעים מהתמודדות עם בעיות מהסוג הזה? השלב הראשון הוא כמובן קביעת נוהל מסודר, שמזכיר לעובדים את הוראות החוק ואת האחריות שמוטלת עליהם בעת השימוש ברכב החברה. הנוהל צריך כמובן לאסור כל שימוש מסיח או אסור בטלפון הסלולרי, ולא רק משלוח הודעות SMS, גם פרסום סטטוס בפייסבוק בעת עמידה בפקק תנועה הוא אסור.

אבל לא די ברענון הנוהל. מעבידים צריכים לעשות סוויץ' מחשבתי ולקבל בהבנה עיכוב במענה להודעת טקסט מעובד בעת שהוא נוהג. בנוסף, מעבידים צריכים לאכוף את הנוהל על ידי כך שישללו מעובדים את זכות השימוש במכונית אם ייווכחו שהעובדים לא מקיימים את הנהלים.

גם המדינה יכולה לתרום לעניין. כיום, כשדו"ח תעבורה ניתן לרכב חברה והדו"ח משולם על ידי החברה במקום על ידי הנהג עצמו, גובה הקנס אוטומטית משולש. באפשרות המדינה לקבוע כפל או שילוש קנס על נהגים המשתמשים שלא כדין בטלפון הסלולרי תוך כדי נהיגה, אם הם עושים זאת תוך כדי שימוש ברכב חברה. אפשר גם לקבוע כי בנוסף לקנס על הנהג, יוטל קנס גם על המעביד שהעמיד לרשות הנהג את הרכב, אלא אם המעביד יוכיח כי עשה ככל יכולתו כדי למנוע את ביצוע העבירה על ידי הנהג.

המדינה צריכה גם לשמש דוגמה, כמעביד הגדול במשק, ולקבוע נהלים מחייבים לנהגיה, כפי שעשה נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לפני כמה חודשים, כשאסר על עובדי הממשל לשלוח הודעות סלולר בזמן נהיגה ברכב השייך למדינה.

יש הטוענים כי אין זה מתפקידו של המעביד לאכוף את חוקי התעבורה, או כי מדובר בהתייחסות פטרנליסטית לעובדים - שהרי יש גבול ליכולת של מעביד לשלוט בעובדיו, בוודאי מחוץ למשרד או מעבר לשעות העבודה. עם זאת, יש לזכור כי בראי החוק, מדובר בסכנה הנשקפת לציבור בשל שימוש בציוד של מעביד. כשם שאנו נזעקים כשמתרחשות טרגדיות עקב שימוש בנשק של מאבטח, שחברת השמירה איפשרה לו לקחת אתו הביתה בסוף יום העבודה, כך עלינו להזדעק כשמתרחשת תאונה שנגרמה עקב הפרת החוק תוך שימוש ברכבו של המעביד.

עו"ד שירה להט היא ראש מחלקת דיני עבודה במשרד עוה"ד יגאל ארנון ושות'תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם