בנט קורא להעסיק ערבים - ופועל להדרתם מתעסוקה - זירת הדעות - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בנט קורא להעסיק ערבים - ופועל להדרתם מתעסוקה

זמן שבנט מדבר על תעסוקת נשים ערביות, הרשימה שבה היתה שותפה מפלגתו, הבית היהודי, בתל אביב־יפו הריצה קמפיין שסיסמתו “ביחד נשמור על תל אביב יהודית”

12תגובות

 בקריאה “אל תהיו פראיירים: העסיקו נשים, ערבים וחרדים” ‏(TheMarker, 22 באוקטובר 2013‏) מפרט שר הכלכלה, נפתלי בנט, את התועלת הכלכלית והערכית הגלומה בהעסקת קבוצות מודרות, כולל נשים ערביות. על פניו, טוב ויפה.

אין ספק, בנט אימץ כלשונה את המדיניות, או שמה מוטב “הפרעה דו־קוטבית”, שאותה מובילה ממשלת נתניהו כבר קדנציה שנייה: יד אחת פועלת לשילוב כלכלי של האזרחים הערבים, בזמן שיד שנייה ממשיכה לקדם מדיניות מדירה וגזענית כלפי אותם אזרחים ממש, כאילו הכלכלה היא עניין מבודד.

בזמן שבנט מדבר על תעסוקת נשים ערביות, הרשימה שבה היתה שותפה מפלגתו, הבית היהודי, בתל אביב־יפו הריצה קמפיין שסיסמתו “ביחד נשמור על תל אביב יהודית”; הקמפיין של הליכוד באותה עיר כלל את הסיסמה “להשתיק את המואזין? רק הליכוד יכול”; ובכרמיאל הליכוד הפחידה בוחרים מפני הקמת מסגד פיקטיבי, שמעולם לא תוכנן להיבנות.

בזמן שבנט מדבר על תעסוקת נשים ערביות, חברתו לסיעה, ח”כ איילת שקד, מקדמת את הצעת “חוק יסוד: מדינת ישראל מדינת הלאום של העם היהודי”, שמעניקה בכורה ליהדותה של המדינה על פני היותה דמוקרטית; ויו”ר הקואליציה, ח”כ יריב לוין ‏(הליכוד‏), מקדם את הצעת חוק “זכויות התורמים למדינה”, שפועלת נגד היעד שהציבה הממשלה להעסקת ערבים בשירות הציבורי.

אוליבייה פיטוסי

איזה מסר מקבלים אותם מעסיקים שבנט פונה אליהם במאמרו בקריאה נרגשת להעסיק ערבים? מה חושב לעצמו בעל מפעל בכרמיאל, כשראש הרשימה של מפלגת השלטון בעירו מסביר לו שכרמיאל “הוקמה במטרה לייהד את הגליל, ואנחנו צריכים לשמור על פני העיר כדי שהיא תמשיך להיות יהודית”?

איזה מסר מקבל רופא ערבי, כששר הכלכלה מסביר לו עד כמה גיוון תעסוקתי הוא דבר חשוב, ובמקביל נותן לגיטימציה לארגונים המציירים אותו כמשחר לטרף ומסוכן לשלומן של מתנדבות בשירות הלאומי?

בכל הקשור להעסקת ערבים, ההיגיון הממשלתי עובד בערך כך: נקיים מדי שנה את “ועידת ראש הממשלה לשותפות וצמיחה”, וכולם ידברו שם גבוהה־גבוהה על פיתוח כלכלי של החברה הערבית בישראל; נשקיע תקציבים בתוכניות, חשובות ומבורכות כשלעצמן, לקידום אותו פיתוח כלכלי - ובמקביל נקדם חקיקה שמשדרת למיעוט הערבי שזו לא המדינה שלו; נריץ קמפיינים גזעניים בבחירות המקומיות ונערער על עצם הלגיטימיות של האזרחים הערבים ונבחריהם.

בלתי ניתן לשלב ערבים בכלכלה ובו בזמן להדיר ולהפלות אותם בכל תחום אחר. מישהו שם למעלה שכח שכלכלה היא תחום במדעי החברה, שנועד בראש ובראשונה לקידום יעדים חברתיים, ולכן לא יכול להיות מנותק מהמציאות החברתית הרחבה. מחקר של ערן ישיב מאוניברסיטת תל אביב וניצה קסיר מבנק ישראל הראה באחרונה כי אפליה של ערבים מפני שהם ערבים היא חסם מרכזי בדרך לשילוב תעסוקתי של האזרחים הערבים.

האפליה הזו היא עמוקה ומושרשת בתפישות חברתיות ופוליטיות. היא לא תיפסק כי בנט קורא למעסיקים “לא להיות פראיירים ולהעסיק ערבים”. היא תקטן רק כשהממשלה תשדר מסר ברור, שלפיו היא רואה באזרחים הערבים חלק בלתי נפרד מהחברה. לא רק שותפים לכלכלה משיקולים תועלתניים, אלא שותפים שווים ורצויים בחברה כולה ובמערכת הפוליטית. רק מהלך אסטרטגי עמוק של הממשלה כלפי האזרחים הערבים, לקידום שוויון ושותפות במובנם הרחב, יכול להביא לתוצאה הרצויה.

הכותב הוא מנכ”ל־שותף בעמותת יוזמות קרן אברהם, המקדמת שילוב ושוויון בין יהודים וערבים אזרחי ישראלתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם