מה הרווחנו מפרסום דיוני ועדת הריכוזיות

הצעת החוק בגרסתה הנוכחית מטפלת בסוגיות חשובות, אבל מתעלמת מכשלים חמורים שוועדת הריכוזיות הצביעה עליהם

זהבה גלאון

כמה חבל שזכינו לקרוא את סיכומי הדיונים של ועדת הריכוזיות רק לאחר מאבק משפטי ארוך, שניהלתי באמצעות עו”ד דפנה הולץ־לכנר. חבל שהמדינה לא נענתה כבר לפני שנתיים לבקשות החוזרות ונשנות לפרסם את הפרוטוקולים של דיוני הוועדה, ועוד יותר חבל שהיא לא פירסמה אותם מלכתחילה, על דעת עצמה, כפי שראוי היה לעשות במדינה דמוקרטית.

זה חבל, כי התנהלות כזאת מצביעה על זלזול עמוק של ראש הממשלה ושל שני שרי האוצר שלו, הקודם והנוכחי, בעיקרון השקיפות ובזכות הציבור לדעת. וזה חבל גם כי יש המון מה ללמוד מהדברים שנאמרו בוועדה ההיא - דברים שיכלו לעזור לנו, חברי ועדת הכספים של הכנסת, לעשות את עבודתנו ולשפר את הצעת החוק הממשלתית.

דיוני ועדת הריכוזיות מתארים בבהירות את אחת המחלות הקשות של הכלכלה הישראלית - ריכוזיות רבה שמאפשרת לקבוצה מצומצמת של בעלי הון לשלוט בחלק עצום מהפעילות הכלכלית. אותה ריכוזיות איפשרה לטייקונים לצבור כוח פוליטי מוגזם, לשלוט באמצעי התקשורת ולעשות כרצונם בכספי הפנסיה של אזרחי המדינה. המלצות ועדת הריכוזיות חורצות את העתיד הכלכלי של חסכונות הפנסיה שלנו ושל ילדינו, והצעת החוק שנכתבה בעקבותיהן אמורה היתה להציע תרופה למחלה.

הצעת החוק בגרסתה הנוכחית מטפלת בסוגיות חשובות, אבל מתעלמת מכשלים חמורים שוועדת הריכוזיות הצביעה עליהם - כשלים שעליהם יכלו חברי הכנסת לעמוד אם היו מונחים לפניהם הפרוטוקולים המלאים. יתרה מזאת, העובדה כי יש סוגיות שחברי ועדת הריכוזיות ראו צורך לטפל בהן ואשר לא מצאו ביטוי בהצעת החוק הסופית, מעלה חשש להתערבות בעלי אינטרסים בשלב הפיכת המלצות הוועדה להצעת חוק.

יו"ר ועדת הריכוזיות, חיים שני, מעניק לרה"מ את דו"ח הוועדהצילום: אוליבייה פיטוסי

עדיין לא מאוחר. הצעת החוק שנדונה בימים אלה בוועדת הכספים עוד לא הגיעה לאישור מליאת הכנסת ואפשר עדיין לתקן, לשפר ולדון מחדש בסוגיות המהותיות שעולות מדיוני ועדת הריכוזיות. כך, למשל, יש לשאול כיצד נעלמה מהצעת החוק עמדתם המפורשת של חברי הוועדה, שלפיה יש לבחון איסור על אחזקה בכלי תקשורת יחד עם עסקים משמעותיים אחרים. גם סוגיות נוספות, כמו מידת הפיקוח על הגופים המוסדיים שמנהלים את כספי הפנסיה שלנו, החמרת המגבלות על עסקות בעלי עניין ויישום החוק בתוך ארבע שנים ולא שש כפי שנקבע בהצעת החוק - כל אלה ראויים לבחינה מחודשת לאור פרסום תוכן הדיונים.

אחרי שנתיים של תירוצים ושל סרבנות מתמשכת מצד הממשלה, אפשר סוף־סוף לרשום ניצחון גדול. לא ניצחון אישי שלי, אלא ניצחון של עיקרון השקיפות ושל הציבור, שהכסף שלו מוחזק כבן ערובה אצל כמה משפחות הון. אני מתכוונת להמשיך ולהתעקש ששמות הדוברים בדיונים - רובם פקידי ממשל בכירים שתפקידם לשרת את הציבור - יפורסמו במלואם; אני מתכוונת להתעקש שוועדת הכספים תדון ברצינות בסוגיות שעולות מסיכומי הדיונים, ואני מתכוונת להמשיך ולוודא שזכותו של הציבור לדעת מה קורה בחדרי הממשלה ואת מי משרתים שליחי הציבור, תישמר.

הכותבת היא ח”כית, חברה בוועדת הכספים ויו”ר מפלגת מרצ

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker