חבל שבכירי טבע לא קיצצו את שכרם

אלה הטוענים כי מפני שטבע היא חברה רווחית, אסור לה לפטר עובדים, אינם מכירים את הנסיבות המחייבות את החברה להתייעל ולפטר עובדים

מאיר חת
מאיר חת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הטבות המס שקיבלה חברת טבע הפכו אותה בין לילה מיקירת העם לעוכרת ישראל. על כך אומר שני דברים עיקריים:

1. מדינות רבות המבקשות למשוך חברות רב־לאומיות לפעול בתחומן מעניקות כיום הטבות מס מפליגות. הרוב הגדול של בעלי מניותיה של טבע הם משקיעי חוץ, והחברה חייבת להתחשב גם בהם כשהיא שוקלת היכן למקם את מפעליה. טבע השקיעה מיליארדי שקלים בישראל, והטבות המס שקבלה מכוח חוק היו תגמול על השקעות אלה.

2. גם אם הטבות המס היו מופרזות, אין בהן כדי להשכיח את תרומתה של טבע למשק הישראלי. גם לאחר פיטורי כמה עובדים תמשיך החברה להיות מעסיקה של אלפים, יצואנית מובילה ומפעילת מפעלים בפריפריה - בירושלים, ברמת חובב ובקרית שמונה.

לאחר שנצלבה על פרשת הטבות המס, מעלים את החברה על המוקד בעקבות הודעתה כי תיאלץ לפטר עובדים במפעליה בעולם וגם בישראל. תהליך ההתייעלות שבו יפחת מספר העובדים אמור להימשך עד 2017, וכלל לא ברור כיום כמה עובדים יפוטרו ומתי. אלה הטוענים כי מפני שטבע היא חברה רווחית, אסור לה לפטר עובדים, אינם מכירים את הנסיבות המחייבות את החברה להתייעל ולפטר עובדים שאינם חיוניים לליבת הפעילות שלה.

מפעל טבע בירושליםצילום: בלומברג

רווחיותה הגבוהה של טבע בשנים האחרונות היתה מבוססת על הצלחתה הפנומנלית של קופקסון, תרופה לטרשת נפוצה שפיתחו מדעני מכון ויצמן. הפטנט המגן על התרופה עומד לפקוע בשנה הבאה. גם אם תצליח טבע לעכב את כניסתן לשוק של תרופות מתחרות, ברור שבשנים הקרובות הרווחים מן הקופקסון יפחתו משמעותית. עד כה לא הצליחה טבע לפתח תרופה שתהיה מקור רווח דומה.

ואולם יש לזכור שטבע החלה לפעול כיצרנית של תרופות גנריות שאינן מוגנות בפטנט. גם כיום טבע היא חברה גנרית מובילה, אך שוק זה שונה לחלוטין משוק התרופות המוגנות בפטנט. שוק התרופות הגנריות תחרותי הרבה יותר, ושולי הרווח בו צרים הרבה יותר. בשוק הגנרי חשיבות רבה ליעילות הייצור ולחיסכון בהוצאות. אם טבע מבקשת לשמור על מעמדה כחברת תרופות מובילה, עליה להשקיע מאמץ במציאת תחליף לקופקסון - אך גם לחזק את מעמדה התחרותי בשוק הגנרי. מצב זה מחייב מאמצי התייעלות שכרוכים גם בפיטורי עובדים.

אין לטבע ברירה אלא לפתוח ללא דיחוי במאמצי התייעלות. חבל שדירקטוריון החברה, שאישר את תוכנית ההתייעלות, לא הודיע באותו מעמד על קיצוץ של 10% בשכר הדירקטורים וההנהלה הבכירה של החברה.

הכותב היה יו”ר טבע

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker