המפסיד בתחרות על תואר שר התשתיות - אתם

יתכבד ראש הממשלה ויערוך תחרות בין שר האנרגיה והמים, שר התחבורה ושר התקשורת - השר הראשון שיישם רפורמות מבניות וייעל את מנגנוני הרגולציה יהיה ראוי לשם "שר התשתיות"

ד"ר אייל טבת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר אייל טבת

השרים ישראל כ"ץ וסילבן שלום מבקשים כל אחד לעצמו את התואר שר התשתיות, כתוספת לשם משרדו. באחת מישיבות הממשלה הקרובות אמורה הממשלה לאשר את העברת התואר ממשרד התחבורה למשרד האנרגיה והמים.

בשנת 1977 הוקם משרד האנרגיה והתשתית ועיקר עיסוקו היה בתחום הדלק, תחום שעד להקמת המשרד טופל על ידי משרד האוצר. בשנת 1996 "נתפר" עבור השר אריאל שרון על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו משרד חדש בעל שם מרשים - "משרד התשתיות הלאומיות".

למשרד החדש שהוקם על בסיס משרד האנרגיה והתשתיות צורפה כיחידת סמך מינהל מקרקעי ישראל ומע"צ, או בשמה כיום - החברה הלאומית לדרכים - יחידת המכרות ונציבות המים. בהמשך חלק מהיחידות שצורפו למשרד הוצאו מתחום אחריותו ועיקר פעילותו וסמכויותיו נותרו בתחום משק האנרגיה, המים ואוצרות הטבע (גז ונפט) של מדינת ישראל. בדצמבר 2011 שונה שמו של המשרד והוא נקרא "משרד האנרגיה והמים". התואר "תשתיות" נדד באותה עת למשרד התחבורה. והנה שוב אנו נדרשים להכריע מי הוא שר התשתיות?

שר האנרגיה, סילבן שלום, בביקור באסדת הגז של יצחק תשובהצילום: משה בנימין

המונח ענפי תשתית כולל על פי רוב את התחומים הבאים: תשתיות תחבורה: כבישים; הרכבת (ללא הקטרים והקרונות); נמלי הים והאוויר. תשתיות תקשורת: בזק ודואר. תשתיות חשמל: ייצור; הולכה; חלוקה. תשתיות אנרגיה: בתי זיקוק; חיפושי גז ונפט. תשתיות מים וביוב: הפקת המים והובלתם עד לרשות המחלקת, התפלת מים וביוב.

ענפי התשתית חיוניים לפעילות המשקית ולצמיחה בשל היותם מופקדים על הקישור בין היחידות הכלכליות (למשל חיבור אזורים אל מרכזי תעסוקה ועם חו"ל). הפעילות המשקית תלויה בשירותים חיוניים כחשמל, מים, ביוב, תחבורה ותקשורת. בנוסף, ענפי התשתית מספקים תשומות לייצור לענפי משק אחרים ולשימושים סופיים במשקי הבית. בפועל, חברות התשתית מספקות את התנאים הנדרשים להתפתחות המשק והם קריטיים לתפקודו. מחקרים רבים מצביעים על קיום קשר ישיר בין השקעה בתשתיות לבין צמיחה כלכלית.

לענפי התשתית יתרונות בולטים לגודל והם בעלי מאפיינים מונופוליסטים במהותם. למרות האפשרות הטכנית לפריסה מקבילה וחופפת של תשתיות על-ידי מספר ספקים, בדרך כלל אין לכך הצדקה כלכלית מבחינת ההשקעות הכספיות הישירות ומבחינת עתודות הקרקע או המרחב האווירי הנדרשות לשם כך. מכאן שענפי תשתית הם כמעט בהכרח מונופולים טבעיים, בעיקר בגלל הצורך להשיג יתרון לגודל ובגלל השקעות הפיתוח הגדולות.

שר התחבורה, ישראל כץ, בסיור ברכבת העמקצילום: אנצ'ו גוש / ג'יני

במקטע המונופוליסטי בענפי התשתית נדרש פיקוח והסדרה של זכויות המעבר וזכויות השימוש באותו מקטע על מנת לאפשר תחרות בענף מרובה שחקנים על בסיס תשתית אחת. בענפי תשתית, בין אם הם בבעלות המדינה, או בבעלות משותפת או כאשר המוצר מסופק במלואו או בחלקו על-ידי השוק הפרטי, נדרש פיקוח ממשלתי על אמות המידה של השירות, תחזוקה, השקעה בפיתוח ושמירה על תקני איכות הסביבה.

עם תחילת כהונתה של הממשלה החדשה, הוגש למזכיר הממשלה דו"ח "הוועדה לייעול מנגנוני רגולציה בישראל". הדו"ח כולל המלצות למודל רגולטורי שיגביר את אפקטיביות הרגולציה בתחומי התשתיות. המלצת הצוות היא לעבור למודל של רגולטור כלכלי עצמאי בתחום התשתיות.

דיון, אישור ויישום המלצות הצוות חשובים ודחופים לאין שיעור מההתקוטטות על הוספת התואר "תשתיות" לשם המשרד. יתכבד ראש הממשלה ויערוך תחרות בין שרי התשתיות בממשלתו: שר האנרגיה והמים, שר התחבורה ושר התקשורת. השר הראשון שיישם רפורמות מבניות וייעל את מנגנוני הרגולציה יקרא שר התשתיות!

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הכותב הוא חוקר ומנהל אקדמי שותף בפרויקט הפרטה ורגולציה במרכז לצדק חברתי ע"ש יעקב חזן במכון ון ליר בירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker