צאו לנשים מחופשת הלידה

העיסוק בחופשת הלידה של מנהלות בכירות מנציח את התפישה שקידום נשים הוא תופעה מורכבת ובעייתית קודם כל בעיניהן של הנשים עצמן

אלינור מור סיטבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלינור מור סיטבון

באחרונה עלו לכותרות שוב ושוב ידיעות על זן מיוחד של נשים: מנהלות בכירות, המסתפקות בחופשת לידה קצרה.

כך סער העולם בסוף 2012 בשל החלטתה של מנכ"לית יאהו, מריסה מאייר, לנוח רק שבועיים לאחר לידת בנה. כך זעקו כותרות העיתונים בישראל עת מנכ"לית בית הנשיא, אפרת דובדבני, התייצבה לישיבה שעסקה בוועידת הנשיא, 24 שעות בלבד לאחר שילדה. אתרי החדשות עסקו גם בחופשת הלידה של מנכ"לית משרד האוצר, יעל אנדורן, שהסתפקה בחודשיים, ולא ניצלה את מלוא 14 השבועות המוענקים ליולדת בישראל.

מדוע התקשורת עוסקת במקרים אלה? כי הבחירה של אותן נשים נתפשת חריגה, ואף ראויה לביקורת. הכתבות מספרות שאותן נשים להוטות לחזור למשרד במקום לשהות לצד התינוק הרך, ושבחירתן "מעוררת מחלוקת" - כלומר, אם נוותר על מכבסת המלים, לא לגמרי נורמלית. הטוקבקים כבר מפורשים יותר, ומאשימים את הנשים באנוכיות, הפוגעת בילדיהן.

מריסה מאיירצילום: רויטרס

באופן מפתיע, וזו אולי גם הנקודה המטרידה ביותר בתופעה, גם קולות נשיים רבים, לרבות נציגות הארגונים הפמיניסטיים, הצטרפו לביקורת, כשטענו שאותן נשים הפנימו את סולם הערכים הגברי־השוביניסטי. לדברי אותן מבקרות, הבכירות נוהגות כמו הגברים, השוהים במשרד בלי סוף ומותירים לנשותיהם את גידול הילדים. הן מוותרות על מהותן המיוחדת כנשים, ותורמות להנצחת התפישה שקריירה אינה משתלבת בגידול משפחה, כשבכל המשפחות כמעט, הדי התפישה הזאת מחלישים את הנשים.

העיסוק במאייר, בדובדבני ובאנדורן מספר שמהפכת השוויון ממשיכה לכבוש פסגות שבעבר היו שמורות לגברים בלבד. יותר נשים מגיעות כיום בגיל צעיר לעמדות בכירות בעולם העסקים ובעולם הציבורי.

דרכן לצמרת אינה טריוויאלית: שאפתנות של נשים תמיד מושכת תשומת לב, כי מצופה מהן שיקדישו לפחות חלק מהאנרגיה שלהן ל"היבטים נשיים מובהקים" - הריון, לידה וגידול ילדים. העיסוק בנושא גם מלמד כי בדרכן לצמרת, אותן נשים צריכות להוכיח שהן לא רק מוכשרות ואמביציוזיות, אלא גם שקולות ורציונליות. גברים שאפתנים ומוכשרים, אינם צריכים להוכיח זאת: אצלם, השאפתנות מגדירה את מדד הסבירות.

ואולם יותר מכל העיסוק בחופשת הלידה של אותן בכירות מנציח את התפישה שקידום נשים הוא תופעה מורכבת ובעייתית קודם כל בעיניהן של הנשים עצמן. הנשים ‏(והמנהלות‏) הצעירות מאמצות למעשה את התפישה הגברית השלטת באשר למה ראוי ובלתי ראוי ביחס לאורך ואופן נטילת חופשת הלידה, מה שמוביל אותן להצטרף לגל הגינוי הסוחף של הבכירות שמיצבו עצמן בעמדות השפעה וכוח ובחרו להתנהל אחרת מהמקובל. באופן אירוני, התפישה הזאת כבר לא תפגע באותן נשים בכירות, כי הן כבר נמצאות בליגה משלהן - שאפיינו והגדירו בזכות עצמן.

התפישה הזאת תפגע דווקא באותן נשים הנמצאות בדרגי הביניים: אלה שמעוניינות להתקדם, אך עדיין חוששות מהביקורת מצד בני המשפחה, החברים ובעיקר המנהלים, גברים ברובם, אך לא רק. לעתים זו הופנמה כבר בהן ונהפכה לביקורת כלפי עצמן.

לכן, הנשים בדרגי הביניים חייבות להביע תמיכה וגיבוי כלפי אותן בכירות - הן לא מחויבות כמובן להזדהות עם ההחלטה, אך כן מחויבות להעניק לגיטימציה לזכות הבחירה. בדרך כלל, נהוג להאשים את הבכירות בכך שבדרכן לצמרת הן שוכחות את מחויבותן לנשים. אבל במקרה זה, לכלל הנשים אסור לשכוח את המחיר שמשלמות הבכירות ואת המחיר שלא ירחק היום וייאלצו לשלם בעצמן. יש לומר בקול, שבחירתן לגיטימית, ושהעיסוק הציבורי בבחירתן אינו לגיטימי, משום שהוא מבקש להנציח את התפישה שהישגיות וקידום של נשים הוא בעייתי.

כולנו נהנה מתמיכה באותן בכירות. אותן נשים הנמצאות עכשיו באמצע הדרך יקטפו את הפירות בעוד שנים ספורות, כשהבחירות שלהן יזכו להרבה פחות ביקורת, אם בכלל.

הכותבת היא מנכ"לית קודקס, חברת השמה בתחום המשפט והשיווק

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker