להפריט את הבורסה

אחת הסיבות המרכזיות לניוונה של הבורסה היא רגולציה מוגזמת, שפוגעת בזכויות הקניין של בעלי המניות בחברות הציבוריות

אבי נוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי נוב

הבורסה הישראלית אינה מתפקדת כראוי מסיבות רבות, אך מה שבטוח הוא שהנהלת הבורסה אינה האשמה העיקרית. אחת הסיבות המרכזיות לניוונה של הבורסה היא הרגולציה המוגזמת, שפוגעת בזכויות הקניין של בעלי המניות בחברות הציבוריות.

התוצאה של עודף הרגולציה היא ירידה משמעותית בתעסוקה ובצמיחת המשק, כאשר האזרח הקטן, שעליו הרשויות מנסות להגן, משלם את המחיר. הרגולציה המחמירה של החברות הציבוריות מכבידה עליהן מאוד, והעלויות הכספיות מתרבות משנה לשנה.

הרגולציה דורשת מההנהלות עיסוק מאסיבי ביישום של אותן הוראות מחמירות על חשבון פיתוח החברה, וגם גורמת לכך שמידע עסקי של החברה נחשף למתחרים. בעיה נוספת היא שהרגולציה יוצרת חשיפה אישית למנהלים ופוגעת בתמריץ הבסיסי להתייעל ולהרוויח.

בישראל, למרבה הצער, רווחת גישה אנטי־עסקית. בעלי ההון מואשמים באופן כוללני בהתעשרות על חשבון אחרים. רשויות השלטון מושפעות מהפופוליזם הזה ומגבירות את הרגולציה, כביכול כדי להגן על המשקיע הקטן. אלא שהגברת הרגולציה פוגעת באטרקטיביות של הבורסה בשני כיוונים עיקריים.

ראשית, חברות רבות נרתעות מרישום למסחר בבורסה המקומית, וחברות ציבוריות מבקשות להימחק מהמסחר ואף להירשם למסחר בבורסות אחרות בעולם. שנית, משקיעים זרים נרתעים מביצוע השקעות בבורסה המקומית.

המשקיעים הזרים נמנעים מהשקעות בבורסה המקומית, לא רק בגלל הרגולציה המחמירה, אלא גם בעקבות החקיקה הרטרואקטיבית הנהוגה לצערנו בישראל. כך היה ביחס לחברות חיפושי הנפט והגז הטבעי, שהעלו להן את המסים רטרואקטיבית בעקבות ועדת ששינסקי הראשונה. כך גם מתוכנן בוועדת ששינסקי השנייה, שתמליץ ככל הנראה להעלות את המסים, בין היתר על חברת כימיקלים לישראל, אף שהממשלה כבר חתמה עם כיל על הסכם בעניין זה ב–2012.

מקרים אלה הוציאו לישראל תדמית של מפרת הסכמים סדרתית בעיני המשקיעים. התדמית השלילית של ממשלת ישראל, יחד עם הידרדרות הבורסה, יכולה להשפיע לרעה גם על הפרטה עתידית של חברות ממשלתיות.

בעיה נוספת של הבורסה הישראלית קשורה בפער הקיים בין מיסוי השקעות בבורסה למיסוי הכנסות משכר דירה. בעוד ששיעור המס על השקעות בבורסה הוא 25%, שיעור המס על שכר דירה נע בין 0% ל-10%. פערי המיסוי יוצרים הסטה של כספים לשוק הדירות, שהוא אחד הגורמים להתנפחות בועת הדיור - תופעה לא רצויה נוספת, הנגרמת על ידי הממשלה.

הבעיות היסודיות בבורסה תורמות לסחירות הנמוכה. בעיית הסחירות יוצרת שווי נמוך לחברות הציבוריות, שאינו משקף את שווים הכספי. כתוצאה מכך, האטרקטיביות של הבורסה הישראלית יורדת, החברות נפגעות, המשקיעים נפגעים והצמיחה במשק מידרדרת.

יש כמה פעולות מיידיות שיש לבצע כדי להחזיר את הבורסה למסלול הנכון, לרבות הפחתת הרגולציה על החברות הציבוריות. אם רוצים להבריא את הבורסה, יהיה צורך, בין היתר, להקטין את כוחה של רשות ניירות ערך, שבאופן פרדוקסלי פוגעת באמצעות הרגולציה באזרח הקטן. בהקשר זה, יש לצמצם את סמכויותיה של רשות ניירות ערך ככל הניתן ולמקד את עיסוקה במניעת מרמה.

במקביל לצמצום הרגולציה והחקיקה המחמירה, רצוי להפריט את הבורסה. אם הבורסה תפעל כחברה עסקית לכל דבר, היא תנקוט פעולות שיגדילו את הסחירות וכך את רווחיה, וכולם ייצאו נשכרים. במקביל, יש לאפשר תחרות על ידי יצירת זירות מסחר אלטרנטיביות, כפי שמקובל במדינות רבות.

הכותב הוא ד"ר למשפטים ועורך דין לדיני מסים ומיסוי בינלאומי

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker