עודד ערן

>> לגילוי הגז הטבעי במים הכלכליים של ישראל ומקורות אנרגיה נוספים, כמו פצלים של נפט, יהיו השלכות ארוכות טווח על המדינה. כלכלת ישראל, ביטחונה, מעמדה הגיאו־פוליטי ‏(האזורי והגלובלי‏) וסוגיות הקשורות באיכות סביבה יושפעו בצורה ובמימדים שישראל חוותה אולי רק כאשר קלטה את גלי העלייה העצומים מיד אחרי הקמתה, או כשקיבלה לידיה שליטה על שטח ואוכלוסייה ערבים בעקבות מלחמת ששת הימים.

הוויכוח הציבורי שהתעורר לפני החלטות הממשלה, בדבר היחס בין כמויות הגז הטבעי שיישמרו לצריכה מקומית לאלה שניתן יהיה לייצא, עסק רק בכמה מהסוגיות שילוו אותנו שנים רבות. במוקדם או מאוחר יידרשו הכרעות בסוגיות החיוניות האלה - בין אם של הרשות המבצעת או של הרשות המחוקקת.

הגז הטבעי הוא רק חלק משוק האנרגיה בישראל. יש לכלול בו גם את החשמל על כל היבטיו, את המדיניות בנוגע לפיתוח מקורות אנרגיה מתחדשת, ובוודאי שאלות של איכות סביבה הקשורות להפקת מקורות האנרגיה והובלתם ליעדים השונים. מדובר במכלול רחב שלא תמיד הקשר בין היבטיו השונים נהיר לציבור - וגם לא לאלה העוסקים בהיבט מסוים של מכלול זה.

רשות אנרגיה לאומית עשויה לשפר במידה ניכרת את החשיבה המתכללת במכלול תחומי האנרגיה ואת תהליך עיצוב ההחלטות של הממשלה ושל הכנסת. בישראל הוקמו רשויות ממלכתיות לתחומים מורכבים פחות ועם השלכות פחותות משקל בהשוואה לאלה הקשורות לאנרגיה - ולכן לא אמורה להתעורר התנגדות חריפה להקמתה.

רשות לאומית לאנרגיה תזדקק לסיוע וייעוץ של גופים ממלכתיים אחרים, והיא לא תקום ולא תפעל במקומם. כך, רשות האנרגיה לא תנהל את קרן ההון הריבונית שתוקם מהמיסוי על רווחי היתר ולא תהיה לה השפעה על דרכי ניצולם של הכספים שיצטברו בקרן זו. הרשות הלאומית תוכל לסייע בתכנון מדיניות הקרן על ידי אספקת מידע מעודכן על מגמות גלובליות של ייצור וצריכה והשפעתן על ייצור מקורות אנרגיה בישראל ותזרימי ההכנסות הצפויים.

ברשות האנרגיה הלאומית צריך להתנהל הדיון וצריכות להתקבל ההחלטות כיצד המדינה יכולה לקדם ייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים ואיזו מדיניות ישראל צריכה לאמץ בנוגע לרכישת חשמל ממדינות שכנות. הרשות תפעיל בתחום הרגולטורי את המדיניות בתחום איכות הסביבה, כפי שנקבעה במשרד המופקד על תחום זה.

יש להניח כי הוויכוח והדיון הציבוריים ואלה שבממשלה ובכנסת ימשיכו עוד זמן רב. משרדי הממשלה שלהם נגיעה לתחום האנרגיה לא ימהרו לתת הסכמתם לגוף שינגוס בסמכויותיהם. דווקא משום שהדיון בהקמת רשות אנרגיה לאומית יימשך זמן רב והשאלות המורכבות מתעוררות כבר עכשיו - יש להתחיל אותו מיד. אם מדינת ישראל חפצה בהחלטות אופטימליות בתחום האנרגיה היא חייבת להזדרז ולהקים את המנגנון שיסייע לה בכך - ומנגנון זה הוא רשות לאומית לאנרגיה.

אסדת קידוח גז לווייתןצילום: אי פי

הכותב הוא חוקר בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי ולשעבר סמנכ"ל כלכלה במשרד החוץ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker