הלאמת קק"ל לצורך הפרטתה

הקרן היא בגדר מוסד אקסטריטוריאלי - וגופים זרים לא צריכים לעסוק בניהול קרקעות

יוסי ברנע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ברנע

הקופסה הציונית של קק"ל הייתה סמל לגאולת אדמות לאומית. קק"ל, שהינו מוסד ציוני, מאז הקמת המדינה, הוא בגדר מוסד אקסטריטוריאלי הניתן להשוואה למעמד זכויות היתר שהיו למעצמות בארץ בתקופה העותומאנית בדמות שלטון הקפיטולציות. הרי המוסדות האקסטריטוריאלים הציונים, כמו הקק"ל, קרן היסוד ומחלקות הסוכנות היהודית, ובראש וראשונה מחלקות העלייה והתיישבות, הינם גופים המנכסים לעצמם תחומי פעילותה של מדינת הלאום, כמו גם המדינה הדמוקרטית המודרנית.

הרי לא עולה על הדעת שגופים זרים יעסקו בהגירה, התיישבות וניהול קרקעות. בכל מדינה אחרת הייתה התנועה הלאומית המממשת את ריבונותה מלאימה מוסדות אלו. לא כך הדבר בישראל, בה נחקק בשנת 1953 חוק קק"ל שנועד להסדיר את פעילותה בארץ מעצם היותה ארגון שהוקם בחו"ל ( מתוקף החלטת הקונגרס הציוני). זאת ועוד, בשנת 1961 נחתמה אמנה בין המדינה לקרן המסדירה את פעילותה כשמבחינת התנהלותה, הוכפף מנהל מקרקעי ישראל לפעול עפ"י כללי המדיניות של קק"ל.

לו ישראל הייתה מדינת לאום טריטוריאלית מחד ומדינה דמוקרטית ליברלית מאידך, היא הייתה פועלת על פי קווי המדיניות הבאים: 1. הלאמת אדמות קק"ל. 2. לאחר צעד זה יש לגבש תוכנית שתבחין בין סוגי הקרקעות הבאים: א. שטחים מיושבים. ב. ריאות ירוקות ושטחים חקלאים. ג. שטחי צבא ומערכת הביטחון. ד. שטחי תכנון התיישבות עתידיים. בשטחים האחרונים יש לבצע פרצלציה וחלוקת מגרשים שתאפשר לכל אזרח ישראלי לרכוש דירה במגרשים בהם יבנו בניינים, כשאת המגרש יקבל כל אזרח חינם, מתוקף היותו אזרח וריבון בארצו. ניתן לחשוב על שיטת הוואוצ'רים שתאפשר לו לממש את אפשרותו להשגת דירה.

בנימין נתניהו, טקס נטיעות ט"ו בשבט של קק"ל, 8 בפברואר צילום: צילום: דרור ארצי

רפורמה זו תוזיל את עלות הבנייה ותאפשר לכל אזרח ישראלי להגיע לדירה בעלויות סבירות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הכותב הוא מרצה וחוקר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker