תג המחיר של כיכר טקסים

סימן שאלה גדול מרחף מעל יכולתו של ארדואן להחזיר את המדינה למסלול יציב ושקט שישכיח בתוך זמן קצר את תמונות ההפגנות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

השערורייה החדשה שנחשפה בסוף השבוע בטורקיה שייכת לעיתון "טראף" האופוזיציוני, שכבר הוכיח בעבר אומץ לב כשחשף את מעורבות הצבא בפרשיות פוליטיות סבוכות. לפי הדיווח, שירותי המודיעין הטורקיים אספו מידע על חברות עסקיות שקשורות למפלגות האופוזיציה - הרפובליקאית והלאומית - כדי למנוע מהן זכייה במכרזים ממשלתיים.

העיתון מביא דוגמאות מפורטות של חברות שבעבר זכו במכרזים ממשלתיים, ואילו ב-2012 לא הצליחו לזכות אפילו במכרז אחד. המודיעין הטורקי עדיין לא הגיב לדיווחים אלה ואף הוטל איסור על פרסום הפרשה, אבל ספק אם "טראף" שנודע במקורותיו המהימנים בכוחות הביטחון, היה מסתכן בדיווח לולא היו בידיו הוכחות שיכולות לעמוד בבית משפט.

הגילויים האלה מתקשרים להפגנות בכיכר טקסים ובערים אחרות בטורקיה, ומבהירים את אופי המאבק הפוליטי־כלכלי שמנהלת הממשלה נגד יריביה שמואשמים בפגיעה בכלכלת המדינה בשל תמיכתם במפגינים בדרישותיהם. ראש הממשלה, רג'פ טאיפ ארדואן, אמנם ריכך את עמדתו בסוף השבוע כשהודיע שפרויקט הבינוי בפארק גאזי יושהה עד להכרעת בית המשפט, אבל אין זה מונע ממנו להמשיך במאבקו נגד מי שנחשבים בעיניו למממנים של יריביו.

מעבר למאבק על חופש הביטוי והאמצעים שנוקט הממשל הטורקי כדי לבולמו, בהם הדרישה מטוויטר לחשוף את זהות המשתמשים ולשלם מס עבור פרסומות של חברות טורקיות שמופיעות באתר, חששו של ארדואן הוא מפני הפגיעה הכלכלית שההפגנות עלולות לגרום. בתחילת השבוע התפרסמו כבר אזהרות של חברת הדירוג מודי'ס שלפיהן טורקיה עלולה לסבול מצמצום בהשקעות זרות, ירידה במספר התיירים שמגיעים למדינה ומירידה בערך הלירה הטורקית - אם השקט לא ישוב במהירות לרחובות איסטנבול.

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואןצילום: רויטרס

ארדואן עצמו העריך שבשבועיים הראשונים להפגנות הפסידה טורקיה כ-40 מיליון דולר, הבורסה ירדה בכ-15% והלירה הטורקית צנחה לרמתה מתחילת השנה. הפסדים אלה לא כוללים את ההשפעות לטווח בינוני שהמדינה עלולה עוד לספוג. זהו עדיין תג מחיר נמוך יחסית לכלכלה הטורקית החזקה, אבל כאשר הכלכלה היא עוגן הניצחון הפוליטי של ארדואן, ששואף להיבחר לנשיא בשנה הבאה, כל כרסום בה הוא פגיעה ישירה בפופולריות שלו.

"המפגינים בחנו את עמידתה האיתנה של הכלכלה הטורקית", אמר ארדואן, "אבל אנחנו נשמור על צמיחה קבועה בחודשים הקרובים למרות הניסיונות לחבל בה". הוא גם כינה את יוזמי ההפגנות "הלובי של שער הריבית", כשהוא מאשים אנשי עסקים בעידוד ההפגנות כדי להעלות את שער הריבית ולגרוף מכך הון.

ואולם נראה כי הבנק המרכזי בטורקיה אינו שותף לאופטימיות של ארדואן. תחזית הצמיחה שלו ל-2013 קטנה ל-3.9% ‏(לעומת תחזית קודמת ל-4.1%‏); ואת שיעור האינפלציה הוא הגדיל מעט ל-6.53%. נתונים אלה עדיין אינם מעידים על משבר, אך המשך המגמה תלוי בהחלטות הפוליטיות שיקבל ארדואן.

ההפגנות עימתו את ארדואן גם עם מדינות האיחוד האירופי, שעמן מנהלת טורקיה מו"מ על הצטרפות לאיחוד, והרגישות הגבוהה לתגובה האירופית גרמה לשר לענייני האיחוד האירופי, אגמאן באיש, להטיח ביקורת ב"אקונומיסט", שהקדיש את שער גיליונו לאיור של ארדואן בדמות סולטן שמחזיק בידיו מסכת גז. "אם זה לא היה פתטי וחסר דעת, אזי השימוש לרעה בדמותו של הסולטן על ידי ה'אקונומיסט' הוא איום שערורייתי שקוף", אמר השר.

בה בעת, טורקיה עדיין רחוקה ממשבר כלכלי בשל המהומות ומשקיעים לטווח ארוך עדיין רואים במדינה יעד מבוקש. כך, למשל, חתמו משקיעים ממדינות המפרץ על עסקות נדל"ן בסכום של כ-200 מיליון דולר עם חברת ההשקעות הטורקית אגאאולו, חברת אעמאר מדובאי השלימה פרויקט בנייה יוקרתי באיסטנבול ואנשי עסקים מסעודיה, דובאי וכוויית רוכשים בנייני דירות שלמים בעסקות של 5-4.5 מיליארד דולר. גם התיירות ממדינות המפרץ גואה, ונתוני רשמיים מצביעים על זינוק של כ-370% במספר התיירים מאיחוד נסיכויות המפרץ ושל כ-600% מקטאר. האחוזים האלה אמנם מרשימים, אבל במספרים מוחלטים מהווים התיירים מהמפרץ נתח קטן יחסית ממספר התיירים הכולל שמגיעים לטורקיה מדי שנה ושהכניסו למדינה כ-23 מיליארד דולר בשנה שעברה.

סימן השאלה הגדול, מעבר לנתונים היבשים, מרחף מעל יכולתו של ארדואן להחזיר את המדינה למסלול יציב ושקט שישכיח בתוך זמן קצר את תמונות ההפגנות, הגז המדמיע, הנפת האלות וצינורות המים. כוחו הפוליטי של ארדואן אינו מוטל בספק, ויכולת האופוזיציה להציב מולו אתגרים, קלושה. אבל ארדואן עלול להתגלות כאויב של עצמו. סינדרום ה"פתיל הקצר" שממנו הוא סובל, לשונו החריפה וזלזולו בדעת הקהל, מסוכנים כעת לא פחות מאוהלי המפגינים שמככבים בכותרות הראשיות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker