בעלי השליטה מתעוררים למציאות חדשה - זירת הדעות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בעלי השליטה מתעוררים למציאות חדשה

אם השחקנים בשוק לא מעוניינים להגיע למצב בו ייאסרו כליל עסקות בעלי עניין, מוטב שישתמשו בחוק החדש כדי לאשר רק עסקות שהן הטובות ביותר לחברה ולמשקיעים

3תגובות

מנכ"ל חברת דסק"ש, ליאור חנס, הפתיע באחרונה רבים כאשר יצא בפומבי נגד עסקת בעלי העניין שמקדם בעל השליטה בחברה, נוחי דנקנר, למכירתה של כלל ביטוח מידי אי.די.בי פיתוח לידיה של כור. היו שפירשו את הצהרתו של חנס כסימן נוסף לפיחות שחל במעמדו של דנקנר, והיו כאלה שטענו כי חנס בסך הכל אמר את הדברים המתבקשים כדי להרגיע את מחזיקי האג"ח של דסק"ש. בלא קשר למאבקי הכוחות באי.די.בי, הסיכויים לקדם את עסקת כלל ביטוח ספגו באחרונה מכה דווקא מכיוונה של הכנסת - ועדת הכספים אישרה שינוי משמעותי בהליך אישורן של עסקות בעלי עניין כחלק מחוק הריכוזיות.

לפי רשות ניירות ערך, בשלוש השנים האחרונות דיווחו החברות בישראל על כ-1,500 עסקות עם בעל השליטה. העניין הציבורי התמקד בעסקות שבהן רכשו חברות ציבוריות מניות מחברות אחרות של בעל השליטה או העניקו להן הלוואות. למשל, העסקה שבה רכשה אי.די.בי את גנדן תיירות הפרטית של דנקנר. לפי תביעה התלויה ועומדת בבית המשפט, העסקה הזו הסבה לאי.די.בי נזק בסכום של יותר מ-200 מיליון שקל. דוגמאות נוספות: העסקות שבהן רכשה אמפל, שבשליטת יוסי מימן, 12.5% מאחזקותיו בצינור הגז המצרי תמורת 260 מיליון דולר, וכמובן - עסקת כלל ביטוח הנדונה בימים אלה, הנאמדת ב-2 מיליארד שקל.

בשנים האחרונות הוחמר הפיקוח על עסקות בעלי עניין. בראש ובראשונה, תיקון 16 לחוק החברות הגדיל את הרוב הנדרש לאישור עסקות כאלה באסיפה הכללית, משליש למחצית בעלי המניות שאינם נגועים בעניין אישי. משכך, הצעת החוק הממשלתית העדיפה להסתפק בתוספת מינורית, שאיפשרה לוועדת הביקורת של הדירקטוריון להחליט מתי - אם בכלל - לקיים הליך דמוי־מכרז לגבי העסקה. ואפילו את התוספת הזו הציעה הממשלה להגביל.

ניר קידר

אלא שחברי ועדת הכספים חשבו שאין בכך די ושיכנעו את הממשלה לשנות את החוק. לפי התיקון שעבר בסופו של דבר, ועדת הביקורת תחויב לקיים הליך מיוחד של פיקוח לגבי כל סוגי העסקות עם בעל השליטה - לרבות רכישת פעילות עסקית או מניות בתאגיד אחר שבשליטתו ‏(להוציא תגמול ושכר‏). החובה תהיה לפתוח את העסקה להליך תחרותי, או אם הליך כזה אינו רלוונטי, לקיים הליך אחר כמו התמחרות או מינוי ועדה חיצונית שתנהל את המו"מ על העסקה. החוק החדש גם מסמיך את ועדת הביקורת לקבוע אמות מידה לניהול הפיקוח.

באופן טבעי, רבים מבעלי השליטה והדירקטורים צפויים כעת למחות נגד השינוי. אבל מוטב להם לשקול את האלטרנטיבות. כבר בעת דיוניה של ועדת הריכוזיות נשמע קולו של הממונה לשעבר על התקציבים באוצר, גל הרשקוביץ', שהמליץ לאסור כליל על עסקות בעלי עניין ולהכפיפן לאישור בית המשפט - עמדה שגם כמה חברי כנסת ניסו לקדם. אם השחקנים בשוק מעוניינים שלא להגיע למצב הזה, מומלץ שיאמצו את השינוי האחרון בשתי ידיים וישתמשו בחוק החדש כדי לאשר רק עסקות שהן הטובות ביותר לחברה ולמשקיעים.

הכותב הוא ראש הקליניקה לשוק ההון במכון לאחריות תאגידית שבמרכז האקדמי למשפט ולעסקים

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם