לתקן את כשל השוק בהלוואות הפרטיות - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לתקן את כשל השוק בהלוואות הפרטיות

יש לפעול להרחבת השימוש בהלוואות הפרטיות באמצעות שחרור מסוים של מגבלות כמותיות ומגבלות דירוג

תגובות

בימים הקרובים יפורסמו מסקנות ועדת גולדשמיט להסדרת תחום ההלוואות הפרטיות שמעניקים גופים מוסדיים. רוב רובה של פעילות ההשקעה של המוסדיים מתבצעת בשוק ההון. כך, הבנקים אינם נתקלים בתחרות ישירה מצד המוסדיים, מאז חדלו לנהל כספי אחרים בעקבות רפורמת בכר. כשגוף מוסדי מעמיד אשראי ספציפי לתאגיד, מדובר בתחרות ישירה עם פעילות המימון המסורתית הבנקאית.

בכך מאיימים המוסדיים על הבלעדיות הכמעט מוחלטת שממנה נהנתה מערכת הבנקאות, ומסוגלים לממן תאגידים ביתר גמישות תוך מתן פתרונות מימון יצירתיים. הבנקים, מצדם, חפצים לצמצם את פעילות המוסדיים באפיק זה, בטענה כי למוסדיים אין הניסיון והמומחיות שנצברו במשך עשרות שנים בבנקים. חברות הדירוג, מצדן, מעוניינות כמובן בהחמרת הדרישה שלפיה גם הלוואות פרטיות יחויבו בדירוג, מה שיניב להן פלח שוק נוסף.

באחרונה התגבר הלחץ ואף הועלתה הצעה לחייב את המוסדיים להשתתף בהונן העצמי ‏(נוסטרו‏) בהעמדת הלוואה. על טענה זו להידחות. ראשית, האנלוגיה לבנק היא פופוליסטית ואינה מתאימה, שכן בנק אינו מנהל "כספי אחרים", אלא את כספו שלו. שנית, מדוע אם כן לא לחייב גוף מוסדי להשקיע את נוסטרו בכל שאר פעילות ההשקעה של כספי העמיתים?

אדם אוחז בשטרות בידיו ומחלק אותם
סי די בנק

מבנה הסיכון של הנוסטרו המוסדי שונה משל כספי העמיתים ‏(הראשון מוכוון יציבות של המוסדי, השני לתשואות טווח ארוך‏). מסיבה זו, כשם שאין לחייב השקעת כספי הנוסטרו בניירות ערך לצד השקעת כספי העמיתים - אין לעשות זאת בהלוואה פרטית.

מבחינת אפיקי העמדת האשראי של המוסדיים, לאפיק ההלוואות הפרטיות יתרונות מובהקים על פני חלופת ההשקעה באג"ח. כך, בעת העמדת הלוואה פרטית לעומת אג"ח, נהנה המוסדי מבלעדיות המו"מ, אין "הפרד ומשול" מצד מנפיקי האג"ח וגם קרנות הנאמנות אינן מזרימות ביקושים. התוצאה: המוסדי מבצע עסקה טובה ובטוחה יותר לעומת אג"ח ‏(ריבית, קובננטים, בטוחות ועוד‏).

בנוסף, מדובר באשראי "חכם" - הנפקות אג"ח לעתים מונעות ממצבי שוק ותנאי ריבית וביקושים זמניים, והמנפיק לא בהכרח צריך את הכסף באותה העת ‏(ראינו זאת בגיוסי האג"ח בשנים שקדמו למשבר 2008‏). בהלוואות פרטיות לתמורה לרוב יש ייעוד ספציפי ‏(פיתוח עסקי, מחזור חוב‏). משמע, זהו אשראי התואם טוב יותר את עסקי הלווה מבחינת מטרתו ועיתוי נטילתו, ולכן מהווה גם אשראי "חכם" יותר מבחינה משקית כוללת.

אכן, קיים ארביטראז' רגולטורי בתחום ההלוואות הפרטיות. הוראות חודק אינן חלות על התחום, ומצופה כי יוחל משטר "חודקי" מותאם, שיכתיב מדיניות והסדרה פרטנית בתחום זה ‏(חלק מהמוסדיים כבר אימצו עצמאית את חודק ביחס להלוואות‏).

אבל צריך להישמר פן יוחמר ויונצח כשל שוק שכבר החל להיווצר בהלוואות שאינן מדורגות. קיימות מגבלות כמותיות נוקשות על העמדת הלוואות לא מדורגות ‏(עד 3% מנכסי המוסדי‏). חברות הביטוח, הנהנות מיתרון לגודל, פיתחו מודל דירוג פנימי, המאפשר להן לדרג הלוואות, וכך להתגבר על המגבלה. כך יוצא שמרבית ההלוואות הפרטיות מוכוונות למוסדיים גדולים אלה.

עם זאת, לדירוג חשיבות שולית מהמיוחס לו - לפני העמדת האשראי, הדירוג מהווה שיקוף של סיכון ההלוואה, בהסתמך על אנליזה. האנליזה היא העיקר, שכן הכלי המחקרי משמש להערכת יכולת הלווה לשרת את החוב. במהלך חיי החוב, הליכי הפיקוח והבקרה על החוב הם העיקר, ולא הדירוג שמתעדכן רק לאחר מעשה ומהווה אינדיקציה בדיעבד. לכן, אם ייקבעו דרישות דירוג מחמירות או לא ישוחררו המגבלות הכמותיות על גובה ההלוואות המותר, ייווצר שוק פחות תחרותי ‏(ויעיל‏) מאשר הפוטנציאל הגלום בו.

ניתן להקיש אנלוגיה למצב אבסורדי שבו דואופול בנקים מעמיד את מרבית האשראי במשק - הרבה מעבר לגודלו הפרופורציונלי - רק משום שהיתרון לגודל מאפשר לקיים מודל דירוג ‏(להבדיל מבנקים קטנים יותר שיודעים להעמיד אשראי לא פחות טוב, מבחינת אנליזה, בקרות ותפעול - אבל אינם מתחזקים מודל דירוג‏).

ההלוואות הפרטיות הן אשראי חכם וחזק, יעיל ובעל יתרונות מובנים, שמהם נהנים עמיתי קופות הגמל. לכן, אין לצמצמו. יש לפעול להרחבת אפיק השקעה זה באמצעות שחרור מסוים של מגבלות כמותיות ומגבלות דירוג.

הכותב הוא שותף וראש מחלקת שוק ההון במשרד ארנון שגב ושות'; מייעץ לגופים מוסדיים וייעץ לוועדת גולדשמיט

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות