רשתות הספרים רוצות לחסל את ההוצאות - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רשתות הספרים רוצות לחסל את ההוצאות

בעבר היתה ההנחה שניתנה על ידי המו"ל לרשת בין 40% ל-42%, ומחיר הספר לצרכן היה סביר. כיום, דרישות ההנחה עד ל-80% ו"הוצאות השינוע" לכל אחת מחנויות הרשת

42תגובות

>> בשנים האחרונות נהנה הציבור ממחירי ספרים נמוכים ‏(בהשוואה לעלויות הייצור ולמחירי ספרים בעולם המערבי‏) כתוצאה מתוכנית אסטרטגית של בעלי רשתות הספרים ומקורביהן להשתלט על השוק.

השיטה פשוטה: הורדת מחירים סיטונית לציבור, כדי לגרום לכך שמו"לים מתחרים יחוסלו. הרשת מודיעה למו"ל שאם לא יסכים לתת הנחה נוספת למבצעים, היא לא תציג את ספריו על שולחנות המכירה. במקביל, נותנת הרשת תמריצים לעובדיה כדי שימליצו לקונים רק על ספריהם של בעלים ומקורבים. כשאדם מתייעץ עם המוכר מה לקנות, ההמלצה היא תמיד לרכוש מספרי הבעלים, ללא קשר לתוכנו של הספר.

בנוסף, הרשתות מייקרות כל הזמן את הוצאות השיווק של המו"לים. הן משיגות זאת על ידי הפסקת קניות. כששתי הרשתות שולטות ב–75%–80% מהשוק, אין תמה שהוצאות הספרים נכנעות. בעבר היתה ההנחה שניתנה על ידי המו"ל לרשת בין 40% ל–42%, ומחיר הספר לצרכן היה סביר. כיום, דרישות ההנחה עד ל–80% ו"הוצאות השינוע" לכל אחת מחנויות הרשת, מאלצות את המו"ל להעלות את המחיר הנקוב של ספריו, מול ההפסד שהוא צובר על כל עותק הנמכר במבצע.

אם המהלך האסטרטגי שתואר לעיל יצליח, מחירי הספרים של המו"לים שיישארו בשוק ידמו יותר לעלויות הוצאות הטלפון הנייד של כולנו, לפני "חוקי כחלון". כדי לצמצם עלויות, הורידו המו"לים את שכר הסופרים לשקל או 2 שקלים לעותק. אחר כך, חסכו בעלויות ייצור נוספות.

השכר שמקבלים העוסקים בתחום - עורכים, מתרגמים, מגיהים ומאיירים - יורד והולך, ולכך יש השפעה לא מבוטלת על איכות עבודתם, ומכאן גם על איכות הספר המוצע לציבור. בתי דפוס רבים נסגרו או הסבו את הדפסת הספרים להדפסה של אריזות לתרופות ולמוצרי קוסמטיקה, כי הרווחיות בענף ההוצאה לאור ירדה.

הספרים המשתתפים במבצעים ממלאים את החנויות. כתוצאה מכך, ספרים מעניינים רבים אינם נחשפים לעיני הציבור, ומספר העותקים במהדורה שלהם יורד - דבר הגורם לעליית מחיר מיותרת.

תומר אפלבאום

הרשתות גרמו לחיסולן של חנויות ספרים רבות. לחנויות אלה היו בעלים בעלי טעם ספרותי שונה זה מזה, וכל אחד מהם הדגיש את מבחר הספרים החשוב לו, וכך זכה הציבור למגוון ולעושר תרבותי שהוצג בפניו, בשונה מהמצב כיום. בעל החנות הפרטית הוא איש קורא ספר, שיודע על מה להמליץ לקונה המתעניין - בשונה מן המוכר ברשת, המתוגמל רק על ספרים שהרשת רוצה ביקרם.

המו"לים, שבעבר יכלו לצד רבי המכר שלהם להשקיע במפעלים ספרותיים חשובים, בלקיחת סיכון עם סופרים בלתי מוכרים ובהשקעה בתרגומים מובחרים, חדלו מכך - כי עליהם להתרכז בספרים שמכירתם בטוחה. כך נגרם לציבור נזק תרבותי.

בנוסף, מו"לים נאלצים לבקש מהמחבר להשתתף במימון הוצאת ספרו לאור - וזה משפיע על הבחירה, כי לעתים יש ספר בעל ערך שלמחברו אין משאבים, ובמקום זה המו"ל מוציא ספר חשוב פחות, רק משום שהיה לשם כך מקור כספי.

הוצאות ספרים רבות התמזגו או התחסלו. בשבוע הספר שהסתיים השבוע, היו ביריד בכיכר רבין בתל אביב 45 הוצאות לאור, לעומת 120 הוצאות לאור שהשתתפו ביריד בשנות ה–80. בצרפת, חוק הספרים קיים 33 שנה, ההנחה לרשתות היא 40%, החוק גרם לירידת מחירי הספרים, והמגוון התעשר מאוד. בנוסף, מספר חנויות הספרים הפרטיות בצרפת עלה, ונוסדו הוצאות ספרים חדשות. החוק קיים בעוד עשר מדינות באירופה שהכירו בחשיבותו לחיי התרבות שלהן. לכן, מכיוון שענף ההוצאה לאור בישראל מצוי במשבר חמור, החוק הכרחי לתרבותנו.

לפי הדו"ח האחרון של הספריה הלאומית, עשר הוצאות הספרים הגדולות בישראל הוציאו לאור 14% מכלל הספרים שיצאו לאור בישראל. לכן, על המחוקק להגדיר את חלקם של המו"לים המקורבים לרשתות הספרים, בתצוגה על שולחנות המכירה, בהתאם.

הכותבת היא מו"ל הוצאת שוקן ולשעבר יו"ר התאחדות המו"ליםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות