חברת החשמל היקרה, הצרכנים לא פחות חשובים מהעובדים - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חברת החשמל היקרה, הצרכנים לא פחות חשובים מהעובדים

כשהתנהלות פנימית של ארגון משפיעה על השוק כולו - יש לשקלל גם את דיני התחרות

6תגובות

החלטתו של בית הדין לעבודה להתיר לעובדי חברת החשמל לא לחבר את תחנת הכוח הפרטית דוראד לרשת החשמל ואף לנתק את התחנה לאחר חיבורה בתנאים מסוימים, מעוררת מחשבות נוגות. הזכות של עובדים לנקוט שביתות ועיצומים, חשובה ככל שתהיה, אינה בלתי מוגבלת וכמובן שיש לאזנה אל מול זכויות צרכנים, תעשיינים ויתר השחקנים במשק. יש אף להבחין בין זכויות עובדים לבין חובות החברה שבה הם מועסקים - עניינים נפרדים לכאורה.

כבר ב–1987 פסק בית המשפט העליון כי אין בחירות השביתה משום אישור לבצע עוולות ולהפר חובות חקוקות. חובתה של חברת החשמל לחבר, ולבטח לא לנתק, את תחנת דוראד היא חובה חוקית, בעלת חשיבות ציבורית מהמעלה הראשונה. הקרבת האינטרס הציבורי באופן גורף ובלא איזון הולם על מזבח זכות השביתה של עובדי חברת החשמל אינה ראויה.

דיני ההגבלים העסקיים אמנם לא נועדו להגן על דוראד, אבל לעתים פגיעה במתחרה כמוה כפגיעה בתחרות. כך במיוחד כאשר שחקן חדש נכנס לשוק. דווקא אז חיוני יותר מתמיד שיתוף פעולה והתנהלות הגונה ותמת לב של המונופולין הוותיק. במדינתנו ניתן למצוא לא פעם מצבים שבהם עובדי מונופולין שקמה לו תחרות פורצים בעיצומים, בין אם מתוך חשש כן ואמיתי למעמדם התעסוקתי ובין אם כאמצעי לחץ בוטה - ואגב כך פוגעים בשחקן החדש. פגיעה כזו היא למעשה פגיעה בתחרות ועל ידי כך בגופים רבים במשק, ולא רק בשחקן החדש.

ניר כפרי ואיציק בן מלכי

מעשי ‏(עובדי‏) חברת החשמל הם דוגמה מובהקת לאופן שבו מתקיימת פגיעה קשה בתחרות בשל עיצומי עובדים. לא בכדי פנה הממונה לבית הדין להגבלים עסקיים בסמוך מאוד למתן החלטת בית הדין לעבודה בעניין דוראד, לקבלת צו שיורה לחברת החשמל לחבר את תחנת דליה, ויש לקוות כי בית הדין להגבלים עסקיים אכן ייעתר לבקשה.

במקרה דומה, קבע לפני כמה שנים הממונה על ההגבלים העסקיים כי כשעובדי בזק פגעו בחברת HOT "אגב" מימוש חירות השביתה, הרי שבזק ביצעה בכך עוולה של ניצול מעמד מונופוליסטי לרעה. קביעה זו אושרה בבית הדין להגבלים עסקיים.

כשההתנהלות הפנימית של ארגון, לרבות יחסי העבודה בו, משפיעה באופן ממשי על השוק כולו, אזי יש לשקלל במשוואת האיזונים לא רק את דיני העבודה, אלא גם את דיני התחרות. דיני העבודה, חשובים ומכריעים ככל שיהיו, אינם עדיפים על דיני הפירוק, דיני החברות או דיני ההגבלים העסקיים.

רחל לוי

בית הדין לעבודה השוקל את שיקוליו אינו יכול להתעלם מכלל הוראות החקיקה, גם אם אינן במרכז עשייתו השיפוטית. דומה כי בית הדין לעבודה לא ערך איזון זה, ועל כך יש להצטער. יש לקוות שערכאות גבוהות יותר יתקנו את הדרוש תיקון.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ברעם הוא עו"ד מומחה בהגבלים עסקיים; מן הוא עו"ד המתמחה במשפט מסחרי ויועמ"ש של הצלחה, התנועה הצרכנית לקידום חברה כלכלית הוגנתתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות