יאיר לפיד מפספס את הזדמנות חייו

לא מעט הצעות הונחו על שולחנו של לפיד, ואילו היה בוחר אפילו רק בכמה מהן, היתה יכולה להיווצר כאן חברה שוויונית יותר, הוגנת יותר וצודקת יותר

רובי נתנזון

יאיר לפיד החל את דרכו הפוליטית כהבטחה גדולה לציבור הישראלי. הוא הוביל את קמפיין הבחירות שלו עם אש בעיניים, שש אלי קרב וחמוש בכריזמה בלתי נגמרת. הוא הצליח לסחוף אחריו קהל בוחרים עצום, ולרבים מהם נדמה היה כי הנה קם כאן מנהיג ומושיע לחברה הישראלית בכלל ולמעמד הביניים בפרט. נדמה היה כי באמתחתו בשורה של ממש ושאו־טו־טו המציאות החברתית־כלכלית בישראל תשתנה.

כאשר הוגש תקציב המדינה ל–2013–2014 התחלפו האופטימיות והתקווה באכזבה וכעס. ההבטחות של לפיד טרם היבחרו פרחו כלא היו. ציבור שלם מרגיש מרומה, משום שלמעשה קיבל עוד מאותו הדבר. לפיד ממשיך את אותה מדיניות כלכלית אנטי־חברתית שבה נקטו קודמיו, משום שהתקציב שגיבש ממשיך לפגוע במעמד הביניים ובשכבות החלשות ויש לו השלכות הרסניות על החברה והכלכלה.

לא מעט הצעות הונחו על שולחנו של לפיד, ואילו היה בוחר אפילו רק בכמה מהן, למשל הנהגת מע"מ דיפרנציאלי או עלייה הוגנת בנטל מס הכנסה, היתה יכולה להיווצר כאן חברה שוויונית יותר, הוגנת יותר וצודקת יותר. המע"מ הוא מס רגרסיבי והעלאתו תפגע במיוחד באוכלוסיות החלשות בעלות הכנסה נמוכה, שמוציאות את רוב הכנסתן על צריכה. מעבר לכך, שיעורי המסים העקיפים בישראל גבוהים מאוד בהשוואה למדינות OECD עוד לפני העלאת המע"מ - כך שלהעלאה עיוורת של המע"מ עלולות להיות השלכות חברתיות קשות.

יאיר לפידצילום: אמיל סלמן

הנהגת מע"מ דיפרנציאלי, שיקבע תעריף מופחת למוצרים הבסיסיים, יכולה להקל על הגזירה. במרבית המדינות המפותחות נהוג מע"מ דיפרנציאלי המחיל שיעורי מס שונים על קבוצות מוצרים שונות - בישראל קיים פטור ממע"מ רק על פירות וירקות, כשעל שאר השירותים הבסיסיים חל מיסוי אחיד.

בבדיקה שערכנו גילינו כי באמצעות העלאת המע"מ הרגיל ל–19% ניתן יהיה להפחית את המע"מ של קבוצת מוצרים בסיסיים ל–9.5% בלבד. השינוי יוביל לאותו גידול בהכנסות המדינה כמו העלאת המע"מ האחיד ל–18% - ואף ישאיר עודף בסך 300 מיליון שקל. באמצעות אימוץ של מודל כזה ניתן יהיה להוזיל מוצרים בסיסיים בתחומי המזון, תחבורה, בריאות והשכלה, ובמקביל להקטין את הגירעון.

דרך נוספת היא להנהיג עלייה הוגנת בנטל מס הכנסה. לאור האי־שוויון החמור בחברה הישראלית ויוקר המחיה, ראוי לבחון אפשרות להקל על ההכבדה במס ההכנסה בקרב שוכני מדרגות המס הנמוכות. באמצעות העלאת המס בשתי המדרגות העליונות ב–2% ניתן יהיה לבטל את ההעלאה במדרגה הראשונה ולהקטין את הגידול במס ההכנסה ל–0.5% בלבד לכל מי שמרוויח בין 5,280 ל–14 אלף שקל בחודש.

מודל כזה יגדיל את הכנסות המדינה באותה מידה, ואף ישאיר 40 מיליון שקל עודף. המודל אף יביא לצמצום מסוים בפערים במדינה. צמצום העלייה במס ההכנסה במדרגות המס התחתונות חשוב במיוחד לא רק מכיוון שזהו המס המוטל על בעלי הכנסות הנמוכות - אלא משום שמסים נמוכים במדרגות אלו מהווים תמריץ ליציאה לעבודה.

לפיד בחר להמשיך את הדרך שבה נקטו קודמיו ובכך הוא מפספס את הזדמנות חייו. היתה לו הזדמנות להיות מנהיג בעל חזון שמוביל את העם בבטחה אל מציאות טובה יותר. מנהיג עם אסטרטגיה שיודע לקחת מהחזקים ולתת לחלשים. אבל התקציב מוכיח כי למנהיג הזה אין חזון, תוכנית, יעדים או אסטרטגיה. ללפיד היתה הזדמנות לתקן עיוותים חברתיים היסטוריים, שנוצרו על ידי ממשלות קודמות, ולהראות לפקידי האוצר שיש בעל בית חדש. הוא פשוט בחר לא לעשות זאת.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הכותב הוא מנכ"ל מרכז מאקרו לכלכלה מדינית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker