להשוות את המס על נדל"ן למס על הבורסה

העלאת המס על רווחי הון בשנה שעברה, מ–20% ל–25%, פגעה בהיקף הפעילות בבורסה המקומית, וכפועל יוצא גרעה הכנסות מקופת המדינה

ירון דייגי, מנכ''ל הראל פיא קרנות נאמנות
ירון דייגי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> בעת שממשלת ישראל מחפשת דרכי מימון לכיסוי הגירעון התקציבי, עליה להתמקד במקורות שחל בהם עיוות שוק צורם, ובראשם שוק הנדל"ן. כיום, משקיעים בשוק הנדל"ן למגורים בישראל נהנים מתמריצים מיסויים שאינם ניתנים למשקיעים פרטיים בשוק ההון. למשל, פטור ממס על השכרת דירה עד תקרה של 4,980 שקל בחודש, ואפשרות לבחור במסלול של מס מופחת ‏(10%‏) על שכר דירה מעבר לכך.

לעומת זאת, הכנסה מריבית או מדיווידנד בשוק ההון מחויבת בתשלום מס מלא ‏(15%–25%‏) החל מהשקל הראשון. השוואת המיסוי בין שתי חלופות ההשקעה תחייב לבטל את הפטור ממס על השכרת דירה, ובמקביל להעלות את המס על הכנסות משכר דירה לשיעור נומינלי של 15%, כנהוג בהכנסות מריבית שמניבים נכסים שאינם צמודים למדד ‏(למשל, פיקדונות ואיגרות חוב שקליות‏).

תמריץ נוסף בשוק הדיור הוא פטור ממס שבח, שניתן להקבילו למס רווחי הון בבורסה. בעוד משקיע בבורסה נדרש לשלם מס בשיעור של 25% על רווחיו מניירות ערך וממכשירים פיננסיים, בעלים של דירה להשקעה, שמוכר אותה ארבע שנים לאחר שרכש אותה, זכאי לפטור ממס על עליית הערך של הדירה. כידוע, בשנים האחרונות, שבהן מחירי הדירות בישראל נסקו בשיעורים דו־ספרתיים, חסך הפטור ממס למשקיעים בשוק הנדל"ן מאות אלפי שקלים.

אין ספק כי יש מקום להשוות את מס השבח למס על רווחי הון. בסופו של דבר, השקעה בנדל"ן המניב הכנסה, כגון דירה למגורים, היא חלופה להשקעה במניה או באיגרת חוב, ולכן מן הראוי שהמיסוי יהיה זהה. מיסוי שונה הוא בבחינת תמריץ למשקיעים להעדיף אפיק השקעה אחד על פני משנהו, ועלול ליצור עודף ביקוש מסוכן - כפי שאכן אירע בשוק הנדל"ן בשנים האחרונות: חלק ניכר מהמשקיעים הפיננסיים משכו את כספם מהבורסה והעבירו אותו להשקעה בדירות.

קריית אונוצילום: תומר אפלבאום

העלאת המס על רווחי הון בשנה שעברה, מ–20% ל–25%, פגעה בהיקף הפעילות בבורסה המקומית, וכפועל יוצא גרעה הכנסות מקופת המדינה. יש מקום לשקול אפוא, במקביל להטלת מס שבח על מכירת דירה, את החזרת המס על רווחי הון לקדמותו, קרי ל–20%.

נוסף על כך, לאור כוונתם של משרד האוצר ובנק ישראל להטמיע את החינוך הפיננסי בציבור הישראלי, כדאי לשקול דיפרנציאציה במיסוי בהתאם למשך ההחזקה של הנכס - כלומר, להעניק תמריצי מס למשקיעים לטווח ארוך, כפי שכבר חל במכשירי החיסכון הפנסיוני. ניתן לקבוע שיעור שונה למס על רווחי הון ולמס שבח הנובעים מהחזקת נכסים לטווח קצרה יחסית, ומס מופחת למשקיעים המחזיקים בנכס במשך תקופה ארוכה יותר.

השוני כיום בין המיסוי בשוק ההון לזה בשוק הנדל"ן למגורים מקשה לבחון את השורה התחתונה בכל אחת מן החלופות. אין ספק כי איזון תמריצי המס בין שוק הנדל"ן לשוק ההון יגרום למשקיעים בישראל לשקול נכונה את ההשקעה הכדאית להם, ויצמצם את הסיכויים להיווצרותם של עיוותי שוק או של בועות בשוק הנדל"ן ובשוק ההון המקומי.

הכותב הוא מנכ"ל 
פסגות קרנות נאמנות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker