ההתלהמות האנטי-חרדית רק מזיקה

"אני רק צריך לפתור את הגירעון שיצרתם", הטיח לפיד בח"כים החרדים, "וזה לא שהייתם החברים הכי זולים בקואליציה" ■ החרדים יצרו את הגירעון?

אסף כרמל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסף כרמל

התקשורת עלתה בלי קושי על התרגיל הפוליטי השקוף של שר האוצר, יאיר לפיד, בישיבת הפתיחה של מושב הקיץ של הכנסת, לפני כשבועיים. בשצף קצף ובהנאה לא מוסתרת תקף לפיד את החרדים, ובחסות המתקפה הזו פיזר מסך עשן על שלל הגזירות שעוד רגע יפלו על בני המעמד שאותו הוא מתיימר לייצג.

"אני רק צריך לפתור את הגירעון שיצרתם", הטיח לפיד בח"כים החרדים, "וזה לא שהייתם החברים הכי זולים בקואליציה". החרדים יצרו את הגירעון? תקציב ביטחון שהוא חור שחור; הסכמי עבודה שערורייתיים עם קבוצות לחץ גדולות, שמייצגות מעט עובדים; הסכמי שכר נדיבים, שנחתמו בשנים האחרונות עם כל מגזר שלחץ מספיק; תמלוגים מגוחכים בגין ניצול אוצרות טבע של המדינה על ידי חברות פרטיות חזיריות; תקצוב נדיב למימון השהות הישראלית בשטחים, בלחצם של בעלי בריתו של לפיד מהבית היהודי - את כל אלה ועוד לא הזכיר שר האוצר בנאומו בכנסת, ולא בכדי.

מאה שעריםצילום: שירן גרנות

לפיד הצליח כמובן להסית את הכותרות, אם כי קשה עדיין לאמוד את מאזני הרווח וההפסד שלו. אם להאמין לכמה פרשנים נלהבים ולתגובות בדף הפייסבוק הפרטי, הציבור שתה בצמא את דבריו נגד החרדים. במקומות אחרים ברשת, שאינם מצונזרים בקפידה כמו עמוד הפייסבוק של לפיד, נרשמו תגובות אוהדות פחות. בכל מקרה, הדיון הציבורי פיספס נקודה חשובה מאוד: חוסר הסובלנות של חלקים גדולים בציבור הכללי כלפי התרבות החרדית, האחרת, וחוסר היכולת החילונית הכמעט מוחלט להכיר בכך שהחרדים חשים באופן אותנטי איום ממשי כלפי אורח חייהם הייחודי.

לפיד התריס בצדק כלפי ח"כ משה גפני ‏(יהדות התורה‏) שכחילוני זכותו לעשות בשבת מה שבא לו - למשל, לכתוב סטטוסים בפייסבוק. לא בטוח שלפיד מכבד את החירויות המקבילות של גפני, והוא לא לבד. באחרונה התפרסם ב"הארץ" מאמר של נחמיה שטרסלר, שבו נכתב: "הרבנים לוחצים ללמוד רק 'לימודי קודש', כדי שהצעירים יישארו בורים ולא יוכלו לצאת לעבודה ולעמוד בזכות עצמם. כך יהיו תלויים לעד בהם ובחברי הכנסת, שישיגו להם עוד איזו הטבה, הנחה או תרומה".

שטרסלר מצטט חרדית אלמונית, שסיפרה לו איך מפחידים את ילדי המגזר בסיפורים כמו "מי שלא יחבוש כיפה גם בלילה כשהוא ישן, השכל שלו יברח", ו"מי שיאכל משהו לא כשר, יגמור בגיהנום יחד עם כל משפחתו". שטרסלר לא מנסה להבחין בין זרמים שונים ואין ספור גוונים וסגנונות. מבחינתו, כל החרדים אותו דבר: כולם חשוכים, יורקים על נשים לא צנועות ובזים לדגל.

"הפערים בין החרדים לבין החילונים אינם מסתכמים בדברים חיצוניים, כמו שירות בצבא או יציאה לעבודה", כתב שטרסלר, "הם הרבה יותר עמוקים. הם התרבות עצמה. הם רוצים להמשיך ולחיות כעדה יהודית מבודלת, שומרת מצוות, שרואה במדינה שלטון זר שמעכב את הגאולה, וראוי רק שימצצו ממנו כמה שיותר 
כספים".

שטרסלר אינו העיתונאי היחיד שחוטא בפטרונות כלפי החרדים. כשרזי ברקאי, בתוכניתו בגלי צה"ל, שואל מרואיין חרדי מתי הוא ואחיו יתגייסו לצה"ל "כמו כל ישראלי נורמלי", הוא מפגין את אותה גישה.

שטרסלר, ברקאי ודומיהם לא מסוגלים לקלוט שהחרדים מאמינים באמת ובתמים שלימוד תורה תורם לביטחון עם ישראל לא פחות משירות בצבא; שהם תופשים עצמם כחולייה שאסור לנתק בשרשרת הדורות, ולכן מפחדים פחד מוות מחשיפת בני הנוער שלהם להשפעות זרות; שאצל חרדי מהשורה, לא מהשכבה העליונה הצרה והנהנתנית, הסתפקות במועט היא אידיאל; ושכל מערכת הכשרות המחמירה נובעת מסט שלם של אמונות וערכים, שאמנם זר לחילוני הממוצע, אבל לגיטימי לא פחות מסט הערכים הפרטי שלו.

החברה החרדית בישראל אינה חברת מופת. תופעות פסולות שרווחות אצל החילונים, כמו אלימות במשפחה או עבירות מין, מתרחשות גם אצל החרדים, הגם שיש מאמץ כבד להסתירן. תלמידים מעדות המזרח סובלים מאפליה עדתית מקוממת, ותרבות הקצבאות, שאינה נפוצה בריכוזים חרדיים אחרים בעולם, אכן בעייתית מאוד.

אין ספק שצריך להגדיל את שיעור ההשתתפות החרדי בכוח העבודה. לדעת חילונים רבים, בהם בוגרי שירות קרבי למהדרין, זה עניין דחוף בהרבה משוויון בנטל הגיוס. בשנים האחרונות יש מגמה אטית אבל עקבית של השתלבות חרדים וחרדיות במעגלי ההכשרה האקדמית, העבודה והשירות הצבאי. זאת מבלי שהמשתלבים נדרשים לוותר על אורח חייהם ולהתפשר באמונתם. התקפה חילונית בוטה לא תסייע בהעמקת המגמה החשובה הזו, רק להפך.

הכותב הוא מנכ"ל איגוד הבמאים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker