שמים פתוחים גם בשוק הספרים

חוק פוגע ביכולת של סופרים חדשים להתפרסם, משום שאין סיכוי שמישהו ירכוש את הספר שלהם ב-88 שקל

אמיר וייטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר וייטמן

>> הממשלה החדשה החלה את דרכה עם קו חברתי־כלכלי ברור ומבורך של שוק חופשי. היא אישרה את הסכם שמים פתוחים עם האיחוד האירופי ומתכוונת לשבור את קרטל הנמלים שמייקר את המוצרים הנכנסים לישראל. שר הכלכלה, נפתלי בנט, מוביל מהפכה בתחום התקינה, שתאפשר כניסה חופשית של מוצרים שקיבלו אישור תקינה באיחוד האירופי או בארה"ב - מה שיסיר חסם כניסה משמעותי לשוק המקומי. שינוי זה יגדיל את היצע המוצרים ויוריד את מחיריהם.

הרוח החדשה והרעננה הזאת, שמטרתה להוזיל מוצרים רבים, מפיחה באזרחי ישראל אופטימיות - אבל הפוליטיקה הישנה של המקושרים והמחוברים, כלשונו של בנט, מסרבת לגווע. האינטרסים הצרים עדיין מחפשים הזדמנות לנצל את כוחם הפוליטי על חשבון הציבור.

דוגמה בולטת לכך היא "חוק הספרים" שמקדמת שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, שמטרתו המוצהרת היא לייקר את הספרים, כביכול לטובת הסופרים והתרבות בישראל. החוק קובע הגבלות על יכולת חנויות הספרים למכור ספרים עם הנחות.

צילום: רויטרס

נציג את הדברים בצורה בוטה: הצעת חוק הזאת מבוססת על הנחות מופרכות. יוזמי החוק טוענים ש"שוק הספרים בישראל נמצא במשבר", אבל המציאות אחרת לגמרי. לא רק שאין משבר, אלא שישראל, במידה רבה בזכות התחרות החופשית ששוררת בתחום, נהנית משוק הספרים התוסס והמשגשג ביותר בעולם. אנחנו באופן רשמי מספר אחת בעולם במספר הכותרים לנפש. בישראל נמכרים כ–35 מיליון ספרים בשנה, פועלות יותר מ–600 חנויות ספרים, ישנם יותר מ–1,500 מו"לים, יוצאים לאור כל שנה יותר מ–7,000 כותרים חדשים והיקף המכירות נאמד ב–1.8 מיליארד שקל. הישראלים קוראים, והמון - ודווקא במציאות הנפלאה הזאת החוק מבקש לפגוע.

אם כן, על איזה משבר בדיוק מדברים השרה לבנת והפוליטיקאים שתומכים בחוק הגרוע הזה - איך הם בדיוק מגדירים "משבר"?

אין בישראל משבר בשוק הספרים. חוק הספרים קיים בגרסאות שונות בלא מעט מדינות, והתוצאות ברורות: הוא פוגע בהיקף המכירות ובמספר הכותרים לנפש. מדינות גדולות הרבה יותר מוציאות לאור הרבה פחות כותרים, ודווקא בהן ניתן לדבר על משבר. בגרמניה, למשל, ישנה רגולציה בתחום ואכן הגרמנים אינם קוראים. זה פשוט יקר מדי. בנוסף, החוק פוגע ביכולת של סופרים חדשים להתפרסם, משום שאין סיכוי שמישהו ירכוש את הספר שלהם ב–88 שקל.

כפי שתומכי החוק מצפים, מניעת הנחות אכן תגרום להתייקרות הספרים. אמנם ייתכן שהמחיר הקטלוגי שלהם יירד, אבל אין ספק שהמחיר הממוצע יעלה. ומה תהיה התוצאה? כמובן, פחות אנשים יקנו ספרים וכרגיל, הנפגעים העיקריים מהחוק הזה יהיו חסרי הממון, שיודרו למעשה משוק הקריאה בישראל. צדק חברתי כבר אמרנו?

חוק הספרים מהווה מבחן חשוב לממשלה החדשה. בעיקר לשר האוצר, יאיר לפיד, ולבנט, שהתחייבו לפעול למען הציבור ונגד המחוברים, במקרה הזה המו"לים שמבקשים להעלות מחירים באמצעות החוק. התנגדות לחוק תסמן עקביות ופוליטיקה חדשה באמת. אם החוק הזה יעבור בסופו של דבר בממשלה ובכנסת, נדע שהימים של הפוליטיקה הישנה עדיין לא חלפו.

הכותב הוא יועץ השקעות 
וממייסדי התנועה הליברלית החדשה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker