שלמה גרדמן
שלמה גרדמן

יום האשה הבינלאומי מחזיר אותי בצורה מפליאה לינואר 2005, עת נשא לורנס סאמרס, נשיא אוניברסיטת הרווארד דאז, נאום בכנס מרכזי שעסק בגיוון כוח העבודה בתחום המדע וההנדסה. בנאומו ניסה סאמרס להסביר מדוע ייצוגן של הנשים בצמרת האוניברסיטאות ומוסדות המחקר האמריקאים נמוך משל הגברים. לורנס הציג כמה טיעונים שגרמו לתגובה חריפה מצד ארגוני נשים בארה"ב, שהאשימו את סאמרס באפליה על בסיס מין. סאמרס התנצל כמה פעמים וטען שדבריו לא הובנו כהלכה, אך בסופו של דבר יש הטוענים כי נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לא מינה אותו לשר האוצר בממשלו כתוצאה מאותן התבטאויות, שהציגו אותו כשוביניסט גברי המפלה בין גברים ונשים.

ממצאי סקר שערכה באחרונה ג'ון ברייס מכללת היי-טק, מצביעים על כך שרק 5% מסך הנרשמים לקורסי מנהלי מערכות המידע הם נשים. זה ללא ספק שיעור נמוך מאוד, ואף מפתיע. פעמים רבות טענו ארגוני נשים לאפליה בהעסקת נשים וקידומן, אך העובדות בשטח מראות אחרת. משיחות שקיימתי בעבר עם מנהלי משאבי אנוש בחברות היי-טק שונות, מתברר כי למרות מאמצים רבים שעשו לגייס נשים, רבות מהן לא מעוניינות לעבוד בהיי-טק. זה מתחיל מחוסר רצון ומוטיווציה של נשים ללמוד באוניברסיטה מקצועות הקשורים למדע והנדסה.

צילום: דרימסטיים

היו שטענו כי יכולתן של הנשים להתמודד עם לימודי מדעים מדויקים קטנה משל הגברים, והיא שמונעת מהן לפנות או להתקבל ללימודים אלה. ב-1978 אף פירסמו שני חוקרים בשם דקאבן וסאדובסקי מחקר השוואתי, שהראה כי לאורך החיים מוחם של גברים גדול יותר בכ-10% ממוחן של נשים. ואולם כשנירמלו את משקל המוח למשקל הגוף, התגלה שההבדל בגודל נעלם. כלומר מוח האשה שווה בגודלו למוח הגבר. המסקנה היא שהנשים לא נופלות ביכולתן השכלית מגברים, אך כשכמות הבוגרות ממשיכה להיות נמוכה משמעותית מכמות הבוגרים, זה משפיע גם על כמות הנשים המשתלבות במוסדות המחקר ובחברות השונות בתעשיית ההיי-טק.

לטענתי, הסיבה המרכזית להימצאות פחות נשים בתעשיית ההיי-טק אינה חוסר רצון המעסיקים להעסיק נשים או אפליה מגדרית, אלא נעוצה בעיקר בנשים עצמן. העסקתי נשים רבות בחיי, ואני מאמין שאין הבדל מהותי בין יכולתם של נשים וגברים לבצע עבודה מצוינת גם במקצועות הטכנולוגיים, כמו גם בתפקידי ניהול בכירים. יש יותר משקל לכישורי העובד ולהתאמתו לתפקיד, ובתחום זה הנשים לא נופלות בכישוריהן מעמיתיהן הגברים. בתחילת שנות ה-90, כשגל העלייה הרוסי הביא לישראל כמיליון עולים, טענו רבים שכוח העבודה האיכותי שהביאה העלייה היה גורם קריטי בהצלחותיה המרשימות של תעשיית ההיי-טק. כיום אין צפי לגל עלייה דומה, אך יש בהחלט מקום להצטרפות גל נשי לתעשיית ההיי-טק. גל זה יכול למלא את השורות החסרות במהנדסים ואנשי מקצוע איכותיים, ולסייע לתעשיית ההיי-טק להמשיך ולפרוח.

כולי תקווה שבמאה העשרים ואחת נזכה לראות יותר ויותר נשים בוחרות במקצועות הריאליים באוניברסיטאות, ובהמשך מצטרפות לתעשיית ההיי-טק ותורמות את חלקן להצלחת התעשייה עתירת הידע בישראל.

הכותב הוא יו"ר פורום מנכ"לי 
ההיי-טק בישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker