היכן הדירקטוריון של הקיבוצים?

יש להפעיל על הקיבוץ את כללי המינהל התאגידי, כדי להבטיח את יכולתם של הבעלים לשמור על ניהול התאגיד בהתאם לרצונם ומטרותיהם

מיכה מילשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכה מילשטיין

באחרונה נחשפו הכשלים בשליטת הציבור ובעלי המניות על חברות הענק שבשליטת בעלי ההון החזקים במשק. חברה אחר חברה, מהמרכזיות במשק, מתגלה בחולשתה כשהדירקטורים משמשים עושי דברם של בעלי השליטה - בין אם מונו על ידי בעלי השליטה עצמם ובין אם מונו על ידי הציבור.

הפגיעה של בעלי השליטה בבעלי המניות הניעה את הציבור והרגולטורים לעיון מחודש בכללי המינהל התאגידי ובמציאת כלים לשיפור המינהל התאגידי - מערכת הנורמות והכללים שנקבעו בחוק כדי להבטיח שהתאגיד שהקימו בעליו אכן יפעל בהתאם למטרות שקבעו.

קיבוץ יהלצילום: מורי חן

המרכיבים המרכזיים של המינהל התאגידי, כפי שקבע המחוקק, הם חוזה התאגדות בין התאגיד לבעליו שמגדיר את הסמכויות והאחריות על פעולת התאגיד, מסך הפרדה בין התאגיד לבעליו, הפעלת התאגיד על ידי שלושה אורגנים - המנהל הכללי, אסיפת הבעלים ודירקטוריון, והטלת חובת אמון על פקידי התאגיד.

התאגיד הקיבוצי, במקורו, היה ניסיון יחיד במינו להפעלת תאגיד שבו האישיות המשפטית שלו ובעליו היא אחת. על הבעלים נאסר להחזיק ברכוש פרטי, ומשק הבית הקיבוצי התנהל במשותף כמשפחה גדולה. ואולם עם השנים הקיבוץ השיתופי ומשק הבית המשותף של חברי הקיבוץ לא התאימו יותר לרצונם של החברים, והחל מעבר אטי לניהול משק בית משפחתי. המעבר המדורג הביא בהכרח להפרדת האישיות המשפטית בין הבעלים לתאגיד, מה שמצא את ביטויו גם בתקנוני הקיבוצים ובהכרה בקיום נכסים של החבר.

עם ההפרדה המשפטית, יש להפעיל על הקיבוץ את כללי המינהל התאגידי, כדי להבטיח את יכולתם של הבעלים לשמור על ניהול התאגיד בהתאם לרצונם ומטרותיהם. במקום אורגן יחיד - המנהל הכללי שהפעיל את התאגיד עד כה, יש להקים את שני האורגנים החסרים -אסיפת הבעלים ודירקטוריון חברים, שימלא את פונקציית הפיקוח והבקרה על פעולות התאגיד.

עם זאת, הנהלות הקיבוצים, בגיבוי שקט של התנועה ורשם האגודות השיתופיות, העדיפו לשמר את המינהל הקיים, והקימו מבנה ארגוני דמוי המבנה התאגידי כפי שנקבע בחוק. הם הקימו דירקטוריון שנבחר על ידם, והמשיכו לנהל את אסיפת חברי הקיבוץ כאילו היא פועלת כאסיפת הבעלים. יישום מינהל תאגידי בקיבוץ מחייב את הפעלתה של אסיפת בעלים עצמאית, בניהול הבעלים, ומינוי דירקטוריון חברים עצמאי, שייבחר על ידי הבעלים ויוכל למלא בנאמנות את פונקציית הפיקוח על התאגיד.

תוצאה של מינהל תאגידי לקוי לאורך שנים, שבו רק אורגן ההנהלה מפעיל את התאגיד, מביא לתופעות המוכרות היטב לחברי הקיבוצים: המידע המוצג בפניהם נשלט באופן מוחלט על ידי ההנהלה; חומר להחלטות יסודיות מוגש לחברים במסמכים משפטיים מורכבים מבלי שלחברים מוצג המידע הנדרש לגבי העקרונות שעליהם מבוססת ההחלטה; המינויים נשלטים על ידי ההנהלה וכוללים מקורבים ונאמנים; במקרים של חילוקי דעות בין חבר להנהלה אין כתובת אובייקטיבית לבירור הנושא; תקנון הקיבוץ מוזנח ובלתי קיים בניהול השוטף, או שנוסח על ידי המשפטנים של ההנהלה - ולחברים כלים וידע להבטיח שהתקנון ישקף את עמדתם האמיתית.

ללא יישום כללי המינהל התאגידי בקיבוץ, נגזר על הבעלים - חברים - להפוך לעובדים של בעלי השליטה בקיבוצם.

הכותב הוא כלכלן ובן קיבוץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker