לנהל מלחמת חורמה ברשויות המס

הגברת האכיפה אינה יכולה כשלעצמה ליצור תוספת גבייה יש מאין

אבי נוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי נוב

הדו"ח של רשות המסים העוסק במאבק בהון השחור ובתכנוני מס שפורסם באחרונה, נועד להעביר מסר שלפיו יישום ההמלצות הכלולות בו יסייעו לקדם את יעדי הגבייה והאכיפה ולהניב תוספת הכנסה שנתית לאוצר המוערכת ב-6 מיליארד שקל. ואולם קיים ספק רב ביחס ליישום התוכנית על ידי רשות המסים. נראה גם כי יעד הגבייה אינו מציאותי וכי הוא נועד להצדיק את הדרישה של רשות המסים לתוספת תקציבים וכוח אדם.

אחת ההמלצות המרכזיות דנה בתכנוני מס המוגדרים על ידי רשות המסים כ"תכנוני מס בלתי ראויים", או "תכנוני מס אגרסיביים". מנהל הרשות, דורון ארבלי, אמר באחרונה כי תכנון מס אגרסיבי הוא תכנון מס שנעשה בדרך לא כשרה, הגובלת בפלילים. מדובר בהגדרה מעורפלת, אך בכל מקרה הוא לא טען כי תכנון מס אגרסיבי שייך לתחום הפלילי.

דורון ארבלי ויובל שטייניץצילום: מיכל פתאל

בהזדמנות אחרת ארבלי הדגיש כי "תכנון מס אגרסיבי הוא פשיעה מאורגנת לכל דבר ועניין". זאת, כמובן, טענה מתלהמת שנועדה להטיל מורא ופחד על הנישומים באופן בלתי לגיטימי ולהרתיע אנשים מלעסוק בתכנוני מס. לא ניתן לעצור את תכנוני המס באמצעות הפחדת הנישומים והגברת האכיפה, אלא בנטרול הסיבות הגורמות לתכנוני מס.

הגברת האכיפה אינה יכולה כשלעצמה ליצור תוספת גבייה יש מאין. הבעיה המרכזית היא נטל המס והביורוקרטיה של דיני המס, שמקשים על אנשים ועסקים לשרוד. כל עוד הממשלה לא תפחית את נטל המס והביורוקרטיה באופן דרמטי, אזרחים ובעלי עסקים המעוניינים לשרוד יהיו חייבים לנקוט מגוון פעולות של התייעלות, ובכלל זה שימוש בתכנוני מס.

הניסיונות לעצור את תכנוני המס באמצעות רגולציה, פיקוח ואכיפה מוגברת יגרמו למציאת תכנוני מס חדשים, להגירת הון, תאגידים ואנשים למדינות אחרות ולמקלטי מס. ללא שינוי מהותי במדיניות המס והרווחה של ישראל, ההשקעות של נישומים בתכנוני מס ימשיכו, וכל זאת במקום בפעילות המייצרת ערך אמיתי.

הממשלה הנכנסת אמנם תתקשה להפחית את נטל המס בעת הזאת, אך אין סיבה שלא תנקוט צעדים אגרסיביים להפחתת נטל ביורוקרטיית המס. הממשלה צריכה להשקיע משאבים בפישוט חוקי המס ובהגברת השקיפות במערכת המס. חוקי מס סבוכים גורמים לעלויות עסקה גבוהות עבור הנישומים ולעומס רב על רשות המסים. לפני שמגבירים את האכיפה ומפחידים את הנישומים, מן הראוי היה קודם לתקן את מערכת המס הנוכחית הסבוכה והמיושנת.

הגברת האכיפה והצעדים הנוספים שמתכננת רשות המסים יגרמו לקשיים רבים עבור נישומים רבים במשק, שבנוסף לקשיים הכלכליים עמם הם מתמודדים, הם יצטרכו להתעמת עם פקידי שומה עקשניים. ניתן לצפות כי תהייה עלייה משמעותית בהתדיינות בנושאי מיסוי, הכרוכה כמובן בעלויות רבות לנישומים ולמדינה.

נישומים חייבים להקדים תרופה למכה ולהיערך לביקורות, בדיקות וחקירות של פקידי השומה. אין למהר להתפשר או להסכים לדרישות פקידי השומה, אלא להפך - יש להוריד את הכפפות ולנהל מלחמת חורמה נגד רשויות המס על זכויות היסוד של הנישומים לתכנון מס ולהפחתת נטל המס.

הכותב הוא עורך דין מומחה 
לדיני מסים ומיסוי בינלאומי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker