סגירת בתי הדין לעבודה: בין איוולת לבריונות

בית הדין לעבודה אינו עיר מקלט של עובדים וארגוני עובדים או תליינם של המעסיקים, אלא מוסד שיפוטי מיוחד ומקצועי בעל מומחיות לענייני עבודה וביטחון סוציאלי

עו"ד אמיר בשה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עו"ד אמיר בשה

שמועות על הכוונה לסגור את בתי הדין לעבודה אשר התפרסמו תחת הכותרת "תוכניות סודיות במשרד האוצר", הפכו בימים האחרונים לשיח קולני שדובריו אינם מתביישים בעצם העלאתו על שפתיהם. צבי אורן, יו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, אמר שהוא "מקווה שהכוונה של האוצר לסגור את בתי הדין היא רצינית".

רק בחודש שעבר, שם בית הדין הארצי לעבודה סוף למאבק עובדי פלאפון בפסק דין הקובע את הכללים של המותר והאסור בהתארגנות עובדים ראשונית. פסק הדין בא לאוויר העולם לאחר מאבק ארוך ומתוקשר של ועד עובדי פלאפון להכרה בהתארגנותם מול מעסיק שלא בחל באמצעים ומבחינתו כולם כשרים: הקמת ועד מטעם ההנהלה, גרירת רכבים של חברי ועד, החתמת עובדים באיומים על ביטול חברות להסתדרות. כל אלה היו ממנת חלקם של העובדים במאבקם על זכותם להתארגן בארגון עובדים.

הפגנת עובדי פלאפון נגד ההנהלה, שמנעה מהם להתאגדצילום: תומר אפלבאום

והנה, במקום לחבק את פסק הדין שנולד עקב התנהלות חריגה של מעסיק חוטא, להתנער ממנו ולצאת במסר אחראי של כיבוד זכות ההתארגנות, לשכת התיאום החליטה לשבור את הכלים והלכה למעשה להגן על מעסיק שאפילו אינו חבר בארגונם עד כדי ביטול בית הדין לעבודה.

לשכת התיאום, המבוגרת האחראית של המעסיקים, נגררת אחרי פלאפון ובמקום להתעשת ולהמליץ למעסיקים שלא התארגנו ואינם חברים בלשכת התיאום, לכבד את זכות ההתארגנות, בוחרת לשבור את הכלים. בית הדין לעבודה אינו עיר מקלט של עובדים וארגוני עובדים או תליינם של המעסיקים, אלא מוסד שיפוטי מיוחד ומקצועי בעל מומחיות לענייני עבודה וביטחון סוציאלי ולצדו פועלים במערכת המשפט בתי משפט נוספים עם מומחיות מיוחדת, בית המשפט לענייני משפחה, בית המשפט לעניינים מנהליים ובית המשפט לעניינים כלכליים.

נניח כי דבריו של אורן ישכנעו את השלטון ובתי הדין לעבודה יסגרו. מה יעלה בגורלם של עשרות אלפי אזרחים הנזקקים להכרעותיו של בית הדין מדי שנה? תומכי סגירת בית הדין מתעלמים מגורלם של אלפי נכים המתדפקים על דלתותיו בתביעות מול המוסד לביטוח לאומי שאינו מכיר בנכותם, של אלפי עובדים שמעבידיהם לא שילמו את שכרם, של גמלאים שקרן הפנסיה טועה בחישוב גמלתם. מי יטפל בכל אלה - בית משפט השלום שגם כך עמוס לעייפה?

דו"ח "הוועדה לבדיקת מעמד בתי הדין לעבודה" שהוקמה לאחר ביקורתו הקודמת של עו"ד אוריאל לין, העומד בראש לשכות המסחר, כבר קבע בשנת 2006 כי אין הצדקה לשינוי מעמד בתי הדין לעבודה.

בין שאכן יתמידו ראשי המעסיקים בעמדתם זו ובין אם יחזרו בהם, על משרד המשפטים לפרסם כבר עתה כמה מפסקי הדין שניתנו על ידי בתי הדין על הלנת שכר, הלנת פיצויים, פיטורי נשים בהריון, ביטול מכרזים וכולם היו נגד מעסיקים החברים בלשכת התיאום ובאיגוד לשכת המסחר. נתון זה אולי יציג את העילה לרצון העז לביטול בתי הדין.

כנראה שבתי הדין לעבודה לא יסגרו ואולם, המסר מצד ארגוני המעסיקים ומשרד האוצר יכול וייטמע בדביר של הדמוקרטיה - שיקול הדעת של היושבים בכס השיפוט בבואם לקבל החלטה בהליך הבא. ואם ארגוני המעסיקים והשלטון מערערים על מעמדו של בית הדין לעבודה ואלה היושבים בו בגלל פסק דין כזה או אחר, מדוע נלין על אזוב הקיר פלאפון שסך הכל איימה על עובדים שיסירו את חתימותיהם מהצטרפות לארגון עובדים?

הכותב הוא שותף במשרד עוה"ד בני כהן ושות' המתמחה ביחסי עבודה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker