עתיד החברה הערבית תלוי בדור ה-A

התהליך, שהחל עוד בתחילת שנות ה-90, חיבר את הצעיר הערבי לעולם עשיר של תכנים מהעולם המערבי, המשיך באינטרנט וממשיך לצמוח בטבעיות רבה ברשתות החברתיות

יעל קאהן שרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל קאהן שרון

>> הצעיר הערבי כיום שונה מאוד מהדורות שקדמו לו. זהו דור שעבר מהישרדות להגשמה עצמית ולשאיפה למצוינות, דור שצמא להתפתחות וצמיחה מקצועית. זה הדור הראשון שחושב על עבודה במושגים של קריירה, ולא רק פרנסה - ומכונה דור ה-A.

אין ספק שעולם המדיה החדש השפיע על דור ה-A. התהליך, שהחל עוד בתחילת שנות ה-90, חיבר את הצעיר הערבי לעולם עשיר של תכנים מהעולם המערבי, המשיך באינטרנט וממשיך לצמוח בטבעיות רבה ברשתות החברתיות. דוגמה לכך היא השימוש של העולם הערבי ברשתות החברתיות כדי לפרוץ, להשפיע ולייצר שינויים חברתיים. האביב הערבי פרץ דרך הרשתות החברתיות תוך שימוש נרחב בכל האמצעים הטכנולוגיים החדישים.

כן, ניתן לומר שדור ה-A הערבי נהפך לחלק מתהליך הגלובליזציה, בין אם זה מהנדס שמחפש הגשמה עצמית, יזם שמסתכל על העולם המערבי סביבו כשוק פוטנציאלי, צייר שמוכר את ציוריו באיביי, או זמר שמאות אלפים שומעים את יצירותיו ביוטיוב. דור ה-A הוא טכנולוגי, דור שמחפש קידמה והשכלה.

צעירים ערבים בפאב בחיפהצילום: ניר קידר

זהו דור פתוח וגלובלי, צורך מותגים מהעולם המערבי ומהעולם הערבי. הטעם הישראלי לא תמיד מדבר אליו, לכן התפתח שוק אלטרנטיבי חדש ולא מוכר. זה דור שקונה בגדים מחויטים באינטרנט, וכשהוא נוסע לחו"ל הוא מביא את הבושם של אלי סעב (בושם של מעצב אופנה לבנוני בעל שם עולמי) ואייפון 5, והוא מבקר באתרים ובמבנים הפופולריים בעולם שתוכננו בידי זהה חדיד (אדריכלית ילידת בגדד, מהנחשבות בעולם כיום).

הפוטנציאל שגלום בדור הצעיר של החברה הערבית הוא אדיר, ועתיד החברה הערבית תלוי במימושו. אם פעם הסטודנטים הערבים התרכזו בעיקר באוניברסיטת חיפה, כיום 23% מהלומדים בטכניון הם ערבים, וגם באוניברסיטאות האחרות שיעורי האקדמאים הערבים נמצאים במגמת עלייה מתמשכת.

בשנים האחרונות מתחוללת מהפכה שקטה בחברה הישראלית, הנתמכת על ידי נתוני OECD, ומדגישה את התובנה כי חלק מהמשך הצמיחה של ישראל תלוי בשילוב מלא של האוכלוסייה הערבית בחברה הישראלית.

אין ספק, בחמש השנים האחרונות, שבהן פועלת עמותת קו משווה, אנו עדים לשינוי בחברה הערבית ובמקביל חל גם שינוי במגזר העסקי היהודי, שמתחיל להכיר בפוטנציאל הגלום בחברה הערבית. קיים שיפור בפתיחות ובנכונות, ועם זאת, הדרך לחברה שוויונית וצודקת עוד ארוכה ורבה.

הכותבת היא מנכ"לית עמותת קו משווה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker